Zaprojektuj kuchnię o powierzchni 17 metrów kwadratowych. m

Powierzchnia kuchenna 17 m kw

Powierzchnia kuchni 17 metrów kwadratowych. liczniki mogą pomieścić wszystko, czego potrzebujesz, a nawet więcej, na przykład:

 • Przestronny stolik dla 4-6 osób;
 • Licznik barowy;
 • Wyspa lub półwysep;
 • Zestaw kuchenny z dużym miejscem do pracy i wieloma schowkami; podczas gdy można go budować z pudełka w nietypowy sposób i wygodniej, na przykład w kształcie litery U;
 • Duże urządzenia gospodarstwa domowego, na przykład lodówka Side by Side lub po prostu dodatkowe wyposażenie, na przykład szafa na wino lub pralka;
 • Kanapa lub kanapa (zamiast pary krzeseł lub tylko do odpoczynku);
 • Kredens lub kredens;
 • Kominek (dekoracyjny).

Jak prawidłowo pozbyć się dostępnych liczników bez zaśmiecania przestrzeni, ale także nie tracąc dodatkowych możliwości? W tym materiale znajdziecie zdjęcia sześciu prawdziwych 17-metrowych kuchni, przegląd głównych rodzajów układów, a także porady dotyczące projektowania i naprawy.

Opcje układu

Układ kuchni o powierzchni 17 metrów kwadratowych. mierniki w zależności od danych mogą być bardzo różne, ale ogólnie układ mebli jest podzielony na 6 typów:

 1. Jeden rząd;
 2. Podwójny rząd;
 3. W kształcie litery L;
 4. W kształcie litery U;
 5. Półwysep;
 6. Wyspa.

Dalej proponujemy rozważyć wymienione układy i warianty projektu na prawdziwych przykładach.

Kuchnia jednorzędowa

Zacznijmy, być może, od przeglądu najprostszego układu – jednorzędowego (liniowego), gdy zestaw słuchawkowy jest ustawiony w jednej linii prostej.

W takich przypadkach zaleca się: Układ liniowy nadaje się do kuchni połączonych z holem / jadalnią, do kuchni w studiach. Pasuje do wyspy, półwyspu i baru. Często zestaw jednorzędowy jest prawie jedynym możliwym rozwiązaniem z powodu dostępu kuchni do balkonu, półek / nisz i / lub drzwi.

Wady: Jest to niedogodne, ponieważ podczas gotowania hostessa musi podróżować kilka razy po całej kuchni, marnując czas i wysiłek.

Zalety: Uniwersalny, kompaktowy, łatwy w projektowaniu.

 • Przy takim układzie kuchnia powinna być zbudowana wyżej niż zwykle, prawie do sufitu, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń do przechowywania.

Poniżej suwaka fotograficznego można rozważyć projekt połączonego salonu z kuchnią, w którym kuchnia i jadalnia zajmują około 17 metrów kwadratowych. metrów.

 • Połączony salon połączony z salonem o powierzchni 17 m2
 • Połączony salon połączony z salonem o powierzchni 17 m2
 • Połączony salon połączony z salonem o powierzchni 17 m2
 • Połączony salon połączony z salonem o powierzchni 17 m2
 • Połączony salon połączony z salonem o powierzchni 17 m2

Więcej szczegółów można znaleźć w materiale: Wszystko o planowaniu prostej (liniowej, jednorzędowej) kuchni

Dwupoziomowa kuchnia

Dwurzędowy (równoległy) układ kuchni zakłada rozmieszczenie stref funkcjonalnych w dwóch rzędach równoległych do siebie.

W takich przypadkach zaleca się: Nadaje się do prostokątnych i wąskich kuchni.

Wady: Meble w tym układzie nieco zaśmiecają przestrzeń i zwężają przejście. W przypadku pokoju kwadratowego kuchnia dwurzędowa będzie niewygodna w gotowaniu z powodu zbyt dużej odległości między punktami “roboczymi”.

Zalety: Układ jest kompaktowy i wygodny (dla wąskich kuchni), pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na jadalnię.

Wskazówki:

 • Aby kuchnia była naprawdę wygodna, pomiędzy dwoma rzędami powinien znajdować się korytarz o długości 1,2-1,5 m. Minimalna dopuszczalna odległość wynosi 1 m.
 • Najczęściej na wejściu budowany jest dwurzędowy zestaw, więc aby zaoszczędzić miejsce i wygodę, drzwi powinny otwierać się w kierunku korytarza, a nie kuchni. Możesz również wymienić drzwi skrzydłowe na przesuwne lub całkowicie otworzyć otwór.
 • W tym układzie piec, zlew i zmywarka są zainstalowane w jednym rzędzie, a wszystko inne (lodówka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa itp.) Można zainstalować naprzeciwko.
 • Jeśli kuchnia ma 17 metrów kwadratowych. metrów ma odpowiedni kwadratowy kształt, a następnie w środku między dwoma rzędami mebli można umieścić grupę jadalną. Prawda w tym przypadku, piec, zlew i lodówka będą musiały być zbudowane w jednej linii. Przykład takiego 17-metrowego projektu kuchni przedstawiono na poniższych zdjęciach.

Dwurzędowa kuchnia z jadalnią

Dwurzędowa kuchnia z jadalnią

Więcej szczegółów w materiale: Jak wyposażyć dwurzędową kuchnię kuchenną

Kuchnia w kształcie litery L

Układ w kształcie litery L (kątowy) jest najbardziej uniwersalny i dlatego popularny.

W takich przypadkach zaleca się: Zestaw narożny jest odpowiedni prawie we wszystkich przypadkach i jest szczególnie istotny w przypadku kuchni i jadalni, ponieważ pozostawia dużo miejsca dla dużej grupy restauracyjnej.

Wady: praktycznie nie ma, ale w dogodności traci kuchnię w kształcie litery U, półwyspowej i wyspiarskiej.

Zalety: Kuchnia narożna jest wygodna, ponieważ pozwala na umieszczenie pieca, zlewu i lodówki na zasadzie “trójkąta roboczego”. Ponadto jest kompaktowy i pozostawia wystarczająco dużo miejsca na jadalnię, ewentualnie z szafką lub sofą.

Wskazówki:

 • Do kuchni narożnej było naprawdę wygodnie, piec, zlew i lodówka powinny być umieszczone nie wzdłuż jednej linii, ale, jak już wspomniano, na zasadzie trójkąta. Pożądane jest, aby między “punktami pracy” odstęp nie był większy niż 1 metr, w przeciwnym razie przestrzeń stanie się niewygodna.
 • Moduły kątowe (szczególnie podłoga) lepiej wybrać trapezoidalny kształt, a następnie w rogu można zbudować zlew, piec lub miejsce do pracy.
 • Narożny aneks kuchenny o powierzchni 17 m2.
 • Narożny aneks kuchenny o powierzchni 17 m2.
 • Narożny aneks kuchenny o powierzchni 17 m2.

Kuchnia w kształcie litery U.

Zalety: Kuchnia w kształcie litery U może być bardzo wygodna, jeśli położysz umywalkę, kuchenkę i lodówkę niedaleko siebie. W takim przypadku wszystkie prace kuchenne można wykonać stojąc praktycznie w tym samym miejscu. Szczególnie dobra jest kuchnia, której powierzchnia robocza znajduje się przy oknie. Przykład takiego rozwiązania planistycznego można zobaczyć w następnym projekcie projektowym.

Kuchnia w kształcie litery U 17,5 metrów kwadratowych. metrów

Kuchnia w kształcie litery U 17,5 metrów kwadratowych. metrów

Wady: Zestaw w kształcie litery U może wyglądać nieporęcznie, zabiera dużo miejsca, nie jest dostępny dla wszystkich kuchni, gdy budynek pod oknem wymaga skomplikowanych napraw z transferem / rozbudową komunikacji.

W takich przypadkach zaleca się: Na powierzchni 17 kwadratowych. metry Zestaw w kształcie litery U jest aktualny w przypadku, gdy priorytetem jest funkcjonalna część kuchni, a nie jadalnia.

Wskazówki:

 • Do zestawu słuchawkowego jest mniej zagracone wnętrze, jedna lub dwie jego strony można pozostawić bez szafek wiszących.
 • Aby zestaw w kształcie litery U był bardziej zwarty i zostawił więcej miejsca na jadalnię, można zmontować jeden panel boczny.

Półwysep kuchnia

Planowanie półprzewodnikowe oznacza połączenie zestawu słuchawkowego o dowolnym kształcie z półwyspem – funkcjonalnego stołu, jednego końca opartego o ścianę lub część zestawu słuchawkowego, tak jak w następnej 17-metrowej kuchni-jadalni w apartamencie typu studio na poniższym zdjęciu.

 • Kuchnia-jadalnia o powierzchni 17 m2
 • Kuchnia-jadalnia o powierzchni 17 m2

Zalety: Półwysep może być po jednej stronie z ladą barową, a po drugiej – miejscem do pracy przy przygotowywaniu produktów. Może być również wyposażony w kuchenkę, zlewozmywak (rzadko), małą lodówkę, szafkę na wino. Półwysep jest bardzo łatwy do przygotowania, zajmuje miejsca, a jest znacznie bardziej zwarty niż wyspa.

Wady: Wyposażenie półwyspu w maszynę często wymaga złożonych napraw z wydłużeniem / przeniesieniem komunikacji, podniesieniem poziomu podłogi i obniżeniem sufitu (w celu prowadzenia okapu).

W takich przypadkach zaleca się: Szczególnie istotny jest półwysep dla połączonych pomieszczeń kuchenno-pokojowych lub kuchennych.

Wskazówki:

 • Najłatwiej jest zainstalować półwysep bez maszyn i kanalizacji, gdy jest on przeznaczony tylko do przygotowywania potraw i przekąsek.
 • Jeśli chcesz, aby półwysep był funkcjonalny, ale nie wymaga skomplikowanych napraw, wybierz kombinację: półwysep + wbudowana płyta elektryczna + pokrywa recyrkulacyjna z filtrem węglowym. W takim przypadku nie trzeba wysuwać i ukrywać kanału powietrznego i innych połączeń.

Kuchnia wyspiarska

Wyspa jest wielofunkcyjnym stołem, który w przeciwieństwie do półwyspu można ominąć ze wszystkich stron.

Zalety: Kuchnia z wyspą jest równie wygodna jak półwysep.

Wady: Wyspa wymaga więcej miejsca niż półwysep, dlatego nie jest dostępna dla każdej kuchni. Na 17 kwadratach wyspa może być bardzo mała lub wymienić stół jadalny.

W takich przypadkach zaleca się: Do kuchni z otwartym planem, a także w przypadku, gdy nie jest wymagany pełny stół w kuchni.

Wskazówki:

 • Kształt wyspy musi pasować do kształtu pomieszczenia. Tak więc, dla prostokątnej kuchni wybierz prostokątną wyspę, na kwadratową – kwadratową.

W tej kuchni w kształcie litery L wyspa jest wyposażona w zlew i jest przeznaczona dla 3 osób.

 • G-rozdrobniona kuchnia o powierzchni 17 metrów kwadratowych. m z wyspą
  Projekt Olgi Poczuwajej
 • G-rozdrobniona kuchnia o powierzchni 17 metrów kwadratowych. m z wyspą
  Projekt Olgi Poczuwajej
decor

Leave a comment