Jak wybrać okap do kuchni bez kanału: kryteria wyboru modeli recyrkulacji

Jak wybrać okap do kuchni bez kanału: kryteria wyboru modeli recyrkulacji

Jak wybrać okap do kuchni bez kanału: kryteria wyboru modeli recyrkulacji

Czyste powietrze w mieszkaniu jest jednym z czynników charakteryzujących poziom komfortu życia. Kuchnia - rodzaj krytycznej strefy, w której skoncentrowane zanieczyszczenia powstają podczas gotowania. Aby poprawić mikroklimat w pomieszczeniu, użyj specjalnych urządzeń czyszczących. Jedna z uniwersalnych opcji jest uważana za kaptur do kuchni bez kanału - wygodne i niedrogie nowoczesne urządzenie z wymiennymi filtrami.

Co jest atrakcyjne dla okapów bez kanału

Jeśli po raz pierwszy zdecydowałeś się kupić kaptur, powinieneś wiedzieć, że istnieją tylko dwa rodzaje trybu działania:

 • płynący;
 • krążące (recyrkulacyjne).

Aby zainstalować pierwszą opcję, należy wyposażyć kran w wentylację, aby odparowanie z gotowania i nieprzyjemne zapachy trafiły do ​​kopalni, a stamtąd - na ulicę.

kanał powietrzny

Nieudane rozwiązanie do montażu w kanale

Montaż okapów cyrkulacyjnych bez wentylacji jest o wiele łatwiejszy, ponieważ nie wymaga dodatkowych akcesoriów i nie wymaga prac budowlanych. Proces oczyszczania powietrza jest autonomiczny, za pomocą zestawu filtrów.

Oto kilka zalet drugiej opcji, oznaczonych przez użytkowników:

 • łatwość instalacji (możliwość samodzielnego montażu);
 • zwartość (brak plastikowych lub metalowych rur prowadzących do otworu wentylacyjnego);
 • opieka, która nie wymaga specjalnej wiedzy;
 • długi okres użytkowania (7-10 lat).

Jedna z głównych zalet rozszerza możliwości aranżacji wnętrz. Cechą okapów kuchennych z wentylacją jest ich "mocowanie" do kanału wentylacyjnego, dlatego wybór projektów mebli szafowych jest znacznie zawężony. Urządzenia autonomiczne nie zależą od umiejscowienia odpowietrznika, więc płytkę można łatwo umieścić w dowolnym wygodnym miejscu.

kuchnia

Kuchnia bez dodatkowej komunikacji wygląda o wiele bardziej elegancko

Wady obejmują niższą wydajność niż modele przepływu, zależność od energii elektrycznej i hałasu.

Który rodzaj montażu jest lepszy

Zarówno urządzenia przepływowe, jak i cyrkulacyjne mogą być instalowane na różne sposoby - w zależności od lokalizacji fiksacji i cech konstrukcyjnych. W przypadku standardowego zestawu kuchennego odpowiednie są dotychczasowe urządzenia wiszące. Ich miejsce - nad kuchenką, pod półką lub małą szafką. Kaptur jest całkowicie widoczny, ale zajmuje trochę użytecznej przestrzeni.

Teraz coraz częściej korzystamy z urządzeń wbudowanych. Jest bardziej wydajny i wygląda o wiele bardziej atrakcyjnie: mechanizm roboczy jest ukryty w szafce, a tylko piękna dolna powierzchnia z panelem sterowania z przodu wychodzi na zewnątrz. Szafka nie jest fałszywa, ponieważ techniczne wypełnienie zajmuje jej niewielką część, a reszta przestrzeni nadaje się do przechowywania naczyń lub produktów sypkich.

wydech

Wbudowany kaptur w klasycznym wnętrzu

Ten ostatni typ obejmuje rozwiązania narożne, specjalnie wykonane do zawieszenia w narożniku. Ich wybór jest niewielki, ponieważ kąt nie jest najbardziej odpowiednim miejscem do montażu płyty grzewczej, a zatem nie ma aktywnego popytu.

1
kuchnia

Kątowy model we wnętrzu

Wraz ze ścianą okapy wyspa istnieje, bez których nie może się obejść bez powietrza, czy powierzchnia robocza z płytą przeniesiony na środku pokoju, tak zwane „wyspy”. Urządzenia autonomiczne nie wymagają podwieszanych konstrukcji sufitowych, aby maskować komunikację, więc wiele z nich wybiera.

wydech

Kaptur wyspowy w nowoczesnym stylu

Wybór nowoczesnego kaptura: specyfikacje techniczne

Atrakcyjność zewnętrzna nie jest bynajmniej jedyną cechą, która wpływa na wybór. Jeśli mówimy ogólnie o sprzęcie AGD, to na pierwszym miejscu powinna znaleźć się funkcjonalność, która jest całkowicie zależna od właściwości technicznych. Zanim wybierzesz ulubiony kaptur do kuchni bez kanału, przeczytaj instrukcje i upewnij się, że model odpowiada twoim wymaganiom.

Wydajność - gwarancja wygody i czystości

Zasada jest bardzo prosta: im wyższa wydajność, tym skuteczniejsze oczyszczanie powietrza, tym bardziej komfortowy jest mikroklimat w domu. Ale pamiętamy, że próbki filtrujące mają niższy wskaźnik niż analogi przepływu. Jak to zdefiniować?

formuła

Wzór do obliczania wydajności

Obliczamy niezbędną wartość, opierając się na rosyjskich normach sanitarnych. Ogólna formuła dla wszystkich urządzeń wydechowych:

objętość pomieszczenia (powierzchnia x wysokość sufitu) x 12 x 1,3 (1,7)

Liczba 12 wskazuje liczbę zmian objętości powietrza przez 1 godzinę. W przypadku modeli przepływów uzyskany wynik należy pomnożyć przez współczynnik błędu 1,3, w tym spadek wydajności spowodowany ruchem powietrza przez kanał powietrzny, szyb wentylacyjny itp. Dla autonomii - pomnóż przez 1, 7, ponieważ bierzemy pod uwagę odporność sprzętu filtrującego.

wykres

Tabela z minimalnymi wymaganiami dotyczącymi wydajności

Załóżmy, że obszar kuchni 8 m², wysokość - 2,7 m, tak przy wyborze produktu bez usuwania filtra poszukiwane dla urządzeń o wydajności nie mniejszej niż 367 mł / h, a powietrze - nie mniej niż 337 m / h.

Jak określić poziom hałasu

Poziom hałasu wytwarzanego przez działające urządzenie czyszczące zależy całkowicie od jego działania: im mocniejsza technika, tym więcej hałasu zakłóca odpoczynek. Jedynym wyjściem jest znalezienie środkowego podłoża.

Producenci starają się zmniejszyć hałas na różne sposoby: wyposażają wentylatory w ochronę akustyczną, wzmacniają obudowę za pomocą dodatkowych uszczelek, tworzą projekty, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się powietrza w komunikacji.

wydech

Extractor MaunfeldTowerRound 6 z normalnym poziomem hałasu - 54 dB

Współczesne modele powinny mieć współczynnik szumów nieprzekraczający 50 dB. Jeśli instrukcje wskazują wartości 40-45 db, masz szczęście - ta technika jest ledwo słyszalna, prawie bezgłośna.

Optymalny rozmiar w stosunku do płyty

Zalecamy wybór jednego z typów okapów kuchennych bez kanału na etapie projektowania, ponieważ do planowania potrzebne będą następujące wymiary:

 • szerokość;
 • głębokość;
 • wysokość;
 • minimalna odległość do powierzchni do gotowania.

Szerokość produktu ma bezpośredni wpływ na skuteczność czyszczenia: im szerszy panel roboczy, tym więcej powietrza będzie przechwytywać. Idealnie, kaptur, nieco szerszy niż płyta, powinien być umieszczony dokładnie nad płytą, bez przesuwania się na bok. Standardowe standardy to 50-60 cm, ale można znaleźć próbki od 30 do 120 cm.

wymiary kaptura

Optymalne wymiary kaptura

Głębokość jest szczególnie ważna w przypadku modeli wbudowanych, ponieważ wpływa ona na rozmiar co najmniej jednego modułu, czasami wszystkie meble na zawiasach. Wartości głębokości są również typowe - od 30 do 120 cm (największe - dla rozwiązań wyspiarskich). Istnieje reguła wyboru ściany: nie powinna być szersza niż blat.

Wysokość koncentruje się na typ urządzenia: wbudowany w modelach jest minimalne, konwencjonalne osiągnie 125 cm zbyt duże elementy nie nadają się do ciasnych pomieszczeń 5-metrowych, a wyglądały bardziej niż odpowiednie w studio ..

zarys

Schemat instalacji płyty

Odległość od urządzenia do płyty jest regulowana standardami sanitarnymi i wynosi 65 cm dla urządzeń elektrycznych i 75 cm dla urządzeń gazowych.

Rodzaje filtrów i dbałość o nie

Układ filtracji zapewnia powietrze przetwarzaniu, wielokrotne przepuszczanie przez kilka warstw z różnego materiału, pozostawia filtr najmniejszych cząstek tłuszczu i inne zanieczyszczenia, które dostają się do niej podczas gotowania. W zależności od materiału i funkcji wszystkie filtry są podzielone na 2 kategorie:

 • tłuszcz, zapobiegający zawieszaniu się cząstek tłuszczu na meblach i ścianach;
 • Węgiel, adsorbujący zanieczyszczenia mikroskopowe i pochłaniające nieprzyjemne zapachy.

Ochrona tłuszczu podzielona jest na dwa rodzaje: jednorazowe z lekkich materiałów polimerowych (sintepon, włóknina, akryl) i wielokrotnego użytku z perforowanej metalowej ramy. Syntetyczne uszczelki po użyciu muszą zostać usunięte, ponieważ po umyciu całkowicie tracą wszystkie funkcje bariery, metal można prać.

wydech

Metalową kratkę - filtr pierwszego poziomu - można wyraźnie zobaczyć z zewnątrz

Wytrzymałą siatkę aluminiową lub stalową można łatwo usunąć, a do czyszczenia zaleca się stosowanie tych samych detergentów, co w przypadku metalowych naczyń. Konieczne jest stosowanie płynnych i pastowatych preparatów, ponieważ proszki ścierne pokrywają powierzchnię zadrapaniami.

Filtry węglowe to kasety zawierające węgiel aktywny, który jest najodpowiedniejszym składnikiem do dokładnego czyszczenia. Po pewnym okresie użytkowania (określonym w instrukcji) kasety należy wymienić na nowe. Stare zanieczyszczone części nie tylko tracą funkcję czyszczenia, ale także zmniejszają wydajność, ponieważ zwiększają opór.

filtry węglowe

Wymienne filtry węglowe

Zestaw dodatkowych przydatnych funkcji

Modele z minimalnym wyposażeniem są tańsze, mają mechaniczną kontrolę i uproszczoną konstrukcję. Drogie urządzenia są wyposażone w przyjemne bonusy, przydatne dla gospodyń domowych spędzających dużo czasu w kuchni i dla tych, którzy rzadko tam zaglądają.

Miłośnicy nowoczesnej technologii docenią sterowanie dotykowe, w którym nie trzeba naciskać przycisków ani suwaków, ale raczej lekki dotyk. Produkty sensoryczne są wyposażone w elektroniczny nadzienie, które pozwala zaprogramować działanie urządzenia. Parametry trybu wyświetlane są na wyświetlaczu elektronicznym zintegrowanym z przednim panelem. Aby zaoszczędzić czas i dodatkową łatwość obsługi, zapewniony jest pilot zdalnego sterowania.

wydech

Extractor Elikor z podświetleniem i sterowaniem elektronicznym

Kolejny fajny dodatek - podświetlenie z funkcją Dimm (częściej - białym, czerwonym lub niebieskim), które rozświetla informacje na wyświetlaczu, a czasami jest dodatkowym źródłem światła. Regulacja mocy jest również przydatna.

Wideo: wskazówki dotyczące wyboru modelu okapu i opcji projektowych

Przydatne filmy poszerzą Twoją wiedzę na temat urządzeń kuchennych.

Wideo ze zdjęciami nowoczesnych modeli:

Urządzenia w kuchni:

Wskazówki dotyczące wyboru producenta:

Wybór pokrywy recyrkulacji dla domu powinien opierać się na cechach konstrukcyjnych i właściwościach technicznych. Jeśli kupisz urządzenie, które pasuje do wielkości i wydajności pomieszczenia i nie zapomnisz zmienić filtrów w czasie, możesz zapomnieć o nieprzyjemnych zapachach i tłuszczowym rozwodzie na suficie przez co najmniej 10 lat.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 3 = 2

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map