Provence tarzında perdeler: Fransız ülkesi ruhu içinde pencere tasarımı için fikirler

Provence tarzında perdeler: Fransız ülkesi ruhu içinde pencere tasarımı için fikirler

Romantik Provence tarzı, iç mekan sadeliğinin şaşırtıcı derecede ünlü Fransız arıtımı ve zarafeti ile birleştirildiği rahat iç mekanlar için yaratılmış gibidir. Elbette, pencere ve kapı açıklıkları için perdeler mobilya, halılar için masa örtüleri, battaniye ve yastıklar ve – üslup tasarımında önemli bir rol tekstil oynar. Bu nedenle, mutfak için Provence tarzında perdelerin nasıl seçileceğini detaylı olarak inceleyeceğiz. Ya da belki de odayı el yapımı ürünlerle dekore etmek ister misiniz?

Fransız ülkesi tarzında tasarım perdeleri

Provence, doğal materyallerin ve formların kasıtlı sadeliğinin karakteristik olduğu bir tür ülke – köy tarzı olarak kabul edilir. Fakat Fransız kökenli, perdelerin tasarımını seçerken dikkat edilmesi gereken stilistik nüanslara damgasını vurdu:

 1. Açık pastel tonlara tercih edilir. Parlak baskılarla tekstili seçseniz bile, baz hala beyaz veya açık bej tonudur.
 2. Tekstiller seçerken dikkat edilmesi gereken ana sloganı havalandır. Aynı ülkenin aksine, Provence tarzı yoğun yoğun tuvalleri ve kaba dokular kabul etmez.
 3. Perdeler karmaşık çok seviyeli tasarımlar olmaksızın basit bir kesim olmalıdır. Ancak orijinal süslemeler tercih edilir, tercihen kendi elleriyle yapılır – çiçekler, saçaklı, dantellerle süslenmiş güzel yaylar, karmaşık düğümler ve ip örgüleri, seçimler.

İpucu! Özgünlük peşinde, çeşitli dekor miktarı ile aşırıya kaçmamak önemlidir. Bir türden bir parça olsun (örneğin, büyük bir yay, bir çift jartiyer veya birkaç özdeş renk), ama gerçekten eşsiz ve parlak olsun.

panjur

Provence tarzında mutfak için perdeler

kör

Provence tarzında perde için etkili dekor kendi ellerinizle yapılabilir

 1. Provence tarzındaki tek tip tekstiller, karakteristik bir özelliğe sahiptir – zengin rengi, beyaz renkte seyreltilmiş parlak bir boya gibi susturulur.
zeytin perdeleri

Çiçek perde ve lambrequin ile topluluk içinde hassas zeytin perdeleri

 1. Pencere örtüsü diğer tekstil ürünleri ile birleştirilmelidir – masa örtüleri, yastıklar veya döşemeli mobilya döşemesi. İdeal olarak, bir rengi bir araya getiren bir topluluk olmalı, ancak desen ve baskılarla deney yapabilirsiniz.
iç

Çok sayıda tekstile rağmen iç mekan uyumlu ve havadar görünüyor

Önemli! Provence tarzında odayı dekore etmenin amacı, güneş ışığı ve hava ile doldurulmuş, serinletici serin notlarla seyreltilmiş rahat bir iç mekan yaratmaktır.

Provence köyünün atmosferini yaratmak için kumaşlar ve renkler

Geleneksel rustik iç mekanlarda, sadece doğal kumaşların kullanılması önerilir – baskılı pamuk, pamuk, kambrik veya ince keten. Tarzın modern yorumunda, protezler, örneğin organze, krep-şifon, viskoz veya pamuklu polyester gibi sentetik maddelerin eklenmesiyle daha pratik malzemelere izin verilebilir. Bu tür perdelerin bakımı kolaydır, pratikte güneşte yanmazlar ve pişirme kokuları, karbon birikintileri ve yağlı plakları (doğal liflere kıyasla) daha az emerler.

panjur

Zarif çikolatalı kenarlı ve koleksiyonlu baskılı chintz perdeler

perdeler

Poliamid Katkılı Pamuk

Renk paletine gelince – Provence manzaraları ile pastoral resimlerini hatırlamak yeterlidir. Denizin enginliğini, sonsuz lavanta tarlalarını, sıcak güneş ışığını, yeşil çayırları ve çiçekli bitkileri anımsatan tüm tonlar, stilin “çağıran kartı” haline geldi. Bu nedenle, bu renklerin herhangi birinde tek renkli bir tonda veya nötr bir tabanın arka planında bir desenle tekstili güvenle seçebilirsiniz. Ancak “saf” beyaz rengin nadiren kullanıldığı unutulmamalıdır, bunun yerine ışıkla daha iyi, fakat daha sıcak tonlar – yumuşak sarı, inci grisi veya kremsi.

“Provencal” tekstillerinden örnekler:

İlginç! Provence, Van Gogh üzerinden seyahat sonra doğal renkler ve eşsiz Akdeniz manzara taşkınlık büyülemişti, sadece burada ne kadar çok yönlü bir renk fark ettim ki, kardeşine bir mektupta itiraf etti. O ünlü başyapıtlarından “Arles Kızıl Bağlar”, “Günbatımında Tohum Eken”, “Olive Grove”, “Fırtınalı gökyüzü altında Buğday alanı,” Poppies “Alan” yaratılmış o zaman oldu. Provencal iç mekanı fotoğraf gölgeleri ile dekore etmeyi planlıyorsanız, sanatçının renkli tablolarından birini temel alabilirsiniz.

fotoğraf çalkalayıcılar

Van Gogh “Selvi ile buğday tarlası” resmi olan foto-panjur

Provence tarzında tekstiller için tipik desenler:

 1. Çiçek baskı-bu tonları her türlü küçük kır çiçekleri ve gül, parlak gelincikler, lilyum, lavanta büyük çiçek tomurcukları gibi olabilir.
çiçek desenli

Küçük bir çiçek baskı – Provencal tarzı bir klasik

perde desenleri

Çiçek desenleri mutfak için bir vurgu elemanı olabilir

 1. Provence tarzında sebze süslemeli perde tarzı perdeler, sapları, yaprakları veya asmaları tasvir eden soyut desenler ile dekore edilebilir. Figürün kendisi genellikle çarpıcı değildir, ana renkle aynı ölçekte uygulanır veya yeşilliklerin, çiçeklerin, ağaç dallarının doğal tonlarını tekrarlar.
çiçek süsleme

Üzüm yaprakları beyaz bir arka plan üzerinde iç ve beyaz ruffles yenilemek pencere zarif bir görünüm vermek

 1. Kafes – çoğu zaman bu, beyaz-kırmızı veya beyaz-mavi ince bir modeldir. Ancak büyük pencereler ya da kapı kapılarını dekore etmek için geniş bir tartan kullanılabilir. “Köy” perdelerinin bir başka versiyonu da, tek renkli perdelerin floş veya parlak damalı kumaşlı garnitürlerle süslendiği parçalı bir dekorasyon.
perdeler

Rustik tarzda kısa perdeler

 1. Şerit – Provence motiflerinin iç kısmına deniz motifleri kazandırmak için, iki renk tonlu kumaşlar kullanabilirsiniz. En popüler kombinasyonlar mavi veya mavi, daha az sıklıkla yeşil, kırmızı, mor veya sarı ile beyazdır.
pencere dekorasyonu

Deniz tarzında pencere dekorasyonu

 1. Kuşların ve hayvanların Görüntü – musluklar ile özellikle popüler parlak baskılar (Fransa’nın sembolü), ancak iyi olmalı, ve köy avlunun öteki “sakinleri” – tavuk, kaz, inek, koyun ile tavuk.
baskı

Horozlar – Fransız iç için temalı bir baskı

Önemli! Duvar kağıdı bir resim ile duvar kağıdını süslemek için kullanılmışsa, perdeler iç mekanın çok renkli görünmemesi için tek bir renk seçmek daha iyidir. Ve tam tersi – duvarlar tek renkli tasarıma sahipse, diğer tekstillerle tamamlanan perdeler dekorun rengarenk bir çizgisi haline gelebilir.

perdeler

Ilginç bir kombinasyon – baskı, tek renkli perdeler ve çizgili “romka” ile duvar kağıdı

Provence tarzında mutfağın tekstil tasarımı

Provence tarzında rahat bir iç mekan yaratmak için, her türlü perdeyi kullanabilirsiniz – klasik perdeler, Roma, rulo, Avusturyalı, İngilizce ve tabii ki Fransız modelleri. Temel durum, bir kesimdeki yalınlık ve zarafet arasındaki altın ortalamayı bulmak ve durumu “ağırlaştıran” büyük ve hacimli yapıları terk etmektir.

Perdelerin tasarımını seçmek için ipuçları:

 • Provence tarzında mutfak için pencereler, ışığı iyi geçiren hafif kumaşlardan yapılmış perdelerle dekore edilebilir. Bu takı bir dantel süs, saçak veya el nakış kullanılması önerilir olarak güneş ışınlarının ve şeffaf tül dökümlü muhteşem skladkami.V saçılım kısa perdeler, olabilir.
 • Daire birinci katta yer alırsa veya mutfak penceresi güneşli tarafa bakacaksa, hava perdelerini rulo veya Roma perdeleriyle doğrudan çerçeveye asarak tamamlayabilirsiniz. Malzeme yoğun olabilir, ancak zorunlu olarak açık veya nötr bir renk paletinde olabilir.
 • çapraz planki.Takie modellerinin yardımıyla pencerenin ortasında olan küçük mutfak özellikle popüler burada gür – kesinlikle açıklık (veya cam) ve ikinci üstüne monte edilir, bunlardan biri iki kumaş nispeten dar parça oluşur sıradışı kafe perde gibi olacak birçok Perdeler veya uzun perdeler yer ayırmak zordur.
perdeler

Küçük bir pencere için kısa perdeler

panjur

Provencal iç perdeler-cafe

 • Aynı zamanda bir kum saati şeklindeki perdelere benzemek de ilginçtir – tuval, dar çıta veya çivi yardımıyla çerçeveye doğrudan sabitlenir, daha sonra merkeze bir yay veya başka tüyler ile sarılır. Böyle bir perde bir lambrequin, bir perde ile takviye edilebilir veya bağımsız bir eleman olarak kullanılabilir.
panjur

“Kum saati” dar kapı pencereleri için iyidir

 • Provence endüstrisini andıran Provencal iç ve geniş bir ızgara, kötü değil görünüyor. Orijinal bir pencere yapmak için, korniş bile kullanamazsınız, ancak ızgarayı küçük çıtçıt veya kancalara asabilirsiniz.
pencereler için örgü

Pencereler için geniş kafes

 • Tekstil perdeler dekore edilebilir ve kapı girişleri olabilir, ancak mutlaka renkte birleştirilmeli ve pencerenin tasarımıyla kesilmelidir.
kumaşçılık

Pencere ve kapıların perdelik

Provence tarzı bir başka standart dışı perde uygulaması – örtü mobilya. Aynı “kum saati” veya dolabın veya mutfak dolaplarının camının arkasına gizlenmiş her zamanki dikdörtgen kesimler olabilir. Ayrıca, perdeler alt kaidelerin münferit kapılarını değiştirebilir veya niş ve raflar için kullanılabilir. Bu dekorun amacı sadece iç mekanı süslemek değil, aynı zamanda sayısız dolapların içeriğini de gizlemek değil, çünkü buzlu camlar kırsal alanlar için tamamen sıra dışı.

cepheleri

Provence mutfağında tekstil cepheleri

Camın arkasındaki perdeler – güzel ve işlevsel dekor:

panjur

Camın arkasındaki perdeler

panjur

Camın arkasındaki perdeler

Provence elleriyle kendi elleriyle perdeler

“Kırsal” önyargılı iç mekanlarda el yapımı tekstil ürünleri değerlenir. Ve Provence perdelerinin çoğu modeli uygulamada oldukça basit olduğundan, bunlar bağımsız olarak (ve istenirse tığ işi) dikilebilir. Asıl mesele, mutfağın renk yelpazesini ve tasarımını mükemmel bir şekilde tamamlayan doğru tekstili seçmektir.

Ölçüm yapıyoruz

İş için gerekli malzeme miktarını hesaplamak için, gelecekteki perdelerin modelini ve boyutlarını önceden belirlemek ve sonra – kornişin uzunluğunu ve pencere açıklığının genişliğini ölçmek önemlidir. Provence tarzında kendi perdelerinizi tasarlamanızı kolaylaştırmak için, ilham almak için birkaç basit perdenin fotoğraflarını sunuyoruz.

panjur

Provence tarzında perdeler

I24
i25
I26

Doğru ölçümleri yapmak için aşağıdaki nüansları dikkate alın:

 • Dikişlerin işlenmesi için ödenen miktarlarda 5 cm’lik bir stok alınız.
 • Perdelerin genişliği, kornişin uzunluğunu en az% 20 aşmalıdır ve eğer kırsal iç mekanın karakteristiği olan kıvrımlı kıvrımlar planlanırsa, ölçümler 2 ile çarpılabilir.
 • Kumaş çeşitli genişliklerde rulolar halinde satılır (standart – 1.5 metre, ancak 1.2 m, 1.65 m, 1.8 m, 2 m, 2.2 m de vardır – hepsi üreticiye bağlıdır). Gerekli malzeme miktarını hesaplamak için, perdelerin genişliğine ilişkin katlama ve tahsisatları dikkate alarak, perdelerin genişliğini bölmelisiniz. Daha sonra ortaya çıkan bant sayısı ürünün uzunluğu ile çarpılmalıdır.

İpucu! Dekor unsurları diğer aksesuarlarla birlikte mağazada satın alınabilir veya kendileri tarafından yapılabilir.

Krem ve dikmek

Seçilen kumaşa ek olarak, ton, keskin makas, uzun cetvel, dikiş makinesi, perde bandı, kenar bantlama bandı, iğneler ve iğneler gibi konuları hazırlayın. Devam edebilirsiniz!

Işin sırası:

 1. Planlanan tasarımdan hareketle desen yapıyoruz. Dikiş işinde yeni başlayanlar için idealdir – küçük bir üst fırfırlı lambalı iki dikey şeridin perdeleri.
desen deseni

Provence tarzında mutfak için desen tasarımı basit perde

 1. Gerekirse, kumaş şeritler halinde kesilmelidir (eğer pencere büyükse ve silindirin genişliği yetersizse) – kesikleri birlikte dikin. Her dikiş bir overlok ile tedavi edilmelidir.
 2. Perdelerin çevresi boyunca, 1-1,5 cm’den bir çift kat, alttan bir şerit fırını takmak ve bir overlok ile dikmek mümkündür. Kumaşı yumuşak bir şekilde bükmek için, önce pimlerle iğneleyebilirsiniz, sonra kıvrımları ütüyle ütüleyin ve sadece daktiloda dikiş yaptıktan sonra. İsterseniz, güzel bir fırfır, dantel veya saçak – bir tat meselesi tasarımı tamamlayabilirsiniz.

İpucu! Mahmuzlar, fırfırlar ve lambrequeler için genişlik isteğe göre seçilir, ancak uzunluk kornişin en az 2 katı olmalıdır, aksi takdirde güzel kıvrımlar yapılamaz.

 1. Perdelerin üst kısmında perde bandının genişliğinde (genellikle 5 cm) bir viraj vardır. Şeritin kendisi istenen boyutlara kesilir, yanal kenarlar sıkışır ve dikilir. Daha sonra örgü perdelere tutturulmalı ve kordonları sıkın, kumaşı saçakların uzunluğu boyunca hizalayın.

Video dersi: dantel ekler ile dikiş perdeleri

Notuna! Perde-Provence, standart kanca veya halka olarak tutturulabilir ve kumaşın en dar kısımlarından kolayca yapılabilen veya hazır düğmeler, Velcro veya düğmeler satın alabilen tekstil garters-loop’lar kullanılabilir.

döngü

Tekstil tarzı, Provence tarzı için yaratılmış gibidir.

Tematik dekorasyon için fikirler

Bitmiş perdelerin benzersizliğini vermek için, yaratıcı deneylere devam etmek, kendi elleriyle orijinal sapları yaratmak mümkündür. Amaçları iç mekanı dekore etmek ve perdeleri uzatılmış durumda tutmaktır.

Notuna! İşlemi basitleştirmek için magazadaki en basit garnitür veya kurdelalar satın alabilir ve boncuk, renkli düğmeler, kumaş çiçekler ve diğer dekor elemanlarını dikebilirsiniz.

Kendiniz tarafından eşsiz bir dekor yaratmak için fikirler:

 1. Lacy pick-up’ları

Dar şeritler tığ işi olabilir veya mağazada hazır kesimler alabilir. Onların yardımıyla, perdelerde zarif kıvrımlar oluşur ve mutfak için güneş ışığına ulaşır. Temel tekstillerle uyumlu bir kombinasyon için, perdenin parlak elemanlarından birinin tonunda dar bir örgü seçebilir ve dantelden geçirebilirsiniz.

kör

Dantel ve dantel süslemeli perde

açık iş pick-up

Organze perdeler için ajur yakalama

 1. Bezden tırpan

Perdelerin karmaşık dokumalar ile toplanması için, tutturmak için (hacim vermek için), halkalar veya tokalar ve birkaç kumaş şeridi gerekir. Perdeleri diktikten sonra geriye kalan artıkları kullanabilir ya da tam tersi olarak parlak tekstilleri toplayabilirsiniz. Daha sonra, vuruşun uzun sıkı rulolar halinde bükülmesi, kumaşa sarılması ve dikişlerin içine girmesi için “örgü” ye örgülü olması gerekir. “Örgü” bir toka ile tutturulur ve duvara kancalanmış bir kancaya asılır.

jartiyer

Jartiyer örgüsü ızgaradan perdelerde harika görünüyor

 1. Perdeleri kaldırmak için bantlar

Perde bir bütün kumaş parçasıyla temsil edilirse, onu bir Roma veya Avusturya perdesi olarak tasarlayabilirsiniz. Bu, birkaç şerit veya örgü kesimi gerektirir ve her parçanın uzunluğu, tuvalin uzunluğunun 2 katı olmalıdır. Ayrıca, şeritler kornişin üzerine atılır ve toplanan perdelerin dibine düğüm veya flört yaylar bağlanır.

bir perde

Kurdeleler yardımı ile her zamanki perde şık bir görünüm vermek kolaydır

 1. Kansas tarzı güller

Çiçekler – Provence stilinin ayrılmaz bir özelliği. Kumaş güller ile dekorasyon perdeleri mükemmel bir tematik dekorasyon olacaktır. Popüler Japon “kanzashi” tekniğinde bir çiçek yapmak için kenar işleme, makas, cımbız ve tutkal için bir saten kurdele veya kumaş kesimi, bir brülör (mum, çakmak, havya) gerekir.

Atlas, aynı büyüklükteki kareleri keser (değer, gelecekteki gülün boyutuna bağlıdır, örneğin, küçük bir çiçek için, 5-6 cm’lik bir kenar ile yeterli kareler). Kesikler, “yaprakları” içine özel bir şekilde katlanır, kenarlar yanar, böylece dişler çözülmez, ardından yapıştırıcı ile sabitlenir. Elde edilen preformlar sırayla bir tomurcukta toplanır, dikilir veya birlikte yapıştırılır.

aksesuarlar

Kansas tarzı güller

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (IJG JPEG v62 kullanarak), kalite = 90
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (IJG JPEG v62 kullanarak), kalite = 90
I36

Hazır güller gardıroplara bağlanabilir ya da perdelerde diker ve kıvrımları toplar.

Notuna! Daha basit güller bir turnike içinde bükülmüş bir şeritten dikilebilir, ancak bu ayrıntı, “Kanzash” tekniğinin kullanıldığı zamanki gibi hazırlanmayacaktır.

Gördüğünüz gibi, Provence tarzında mutfak için el yapımı perde almak ve hatta dikmek – görev basit, yaratıcı ve oldukça ilginç. Ama eğer bir iğne işi hayranı değilseniz, bu görevi perdenize göre perdeleri hızlı ve verimli bir şekilde yapabilen veya iç tasarımınız için bitmiş ürünlerin kendi versiyonunu sunan profesyonel ustalara atayabilirsiniz.

Provencal iç için video derleme fikirleri

decor

Leave a comment