Malowanie punktowe naczyń: tworzymy elementy dekoracyjne w technice "rotint-to-point"

Malowanie punktowe naczyń: tworzymy elementy dekoracyjne w technice “rotint-to-point”

Malowanie punktowe naczyń: tworzymy elementy dekoracyjne w technice "rotint-to-point"

Najpiękniejsze rzeczy uzyskuje się tylko pod warunkiem połączenia takich komponentów, jak inspiracja i umiejętność. Wystrój wnętrza ozdobiony malowaniem punktowym jest tego żywym przykładem. Spektakularne panele, oryginalne instalacje, ozdobione wzorem punktowym, mogą stać się prawdziwą "atrakcją" wnętrza kuchni, stanowiąc godne uzupełnienie każdego projektu. Tak, a tworzenie takich elementów samego wystroju jest ekscytującą czynnością. Aby opanować tę prostą, ale raczej oryginalną technikę, proponujemy użycie dwóch podstawowych klas malowania punktowego dla początkujących.

Malowanie punktowe: cechy technologii

Technika "punkt do punktu" była pierwotnie stosowana w Rosji przy tworzeniu monet. Później nazywał się "kropla": farba była po prostu wpisywana w słomki i "kapała" na obraz. Dziś malowanie kropkowe, wykorzystujące techniki grafiki, mozaiki i witraży, przenosi coraz więcej osób z łatwością wykonania, elegancją i pięknem rysunku.

Malowanie punktowe

Ta popularna forma technologii znana jest również jako "punkt-punkt"

Zasada rysowania konturów ornamentu leży w samej nazwie techniki: rysunek powstaje w wyniku zbioru punktów. Każdy z nich może mieć inny kolor i rozmiar. Tak, i można je malować na różne kolory.

Płyta z listą

Prostota - główna zaleta listy kropek

Każdy może stworzyć swoje arcydzieło, nawet jeśli nie ma w swoim życiu artystycznego pędzla i nie ma pojęcia, jak prawidłowo rysować.

Malowanie punktowe to najprostszy sposób, dzięki któremu można z czasem tchnąć nowe życie w stare pamiątki lub utracone akcesoria.

Szkatułka i szkło

Płyta dekoracyjna

Technika nakładania zależy od kształtu produktu, który ma być dekorowany, oraz od materiału, z którego jest on wykonany. W tej technice możesz udekorować dowolną powierzchnię: przybory i przybory kuchenne, szkatułki i okładki na paszporty, etui na laptopy i telefony.

Talerz z dekoracyjnym malowaniem

Subtelności wyboru materiałów do malowania

Korzystając z różnych rodzajów farb w pracy, można ozdabiać sztućce, naczynia i inne elementy wyposażenia wnętrz. Do malowania na naczyniach lepiej jest wybrać farby, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na wilgoć i światłoczułością.

1

Stoliki z listą

Wybierając farby do dekoracji, należy wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, na której zostaną zastosowane. W przeciwnym razie utworzony wzorzec nie będzie trwał długo na przedmiocie. Malowanie można wykonać za pomocą następujących rodzajów farb:

 • Obiekty z gliny - farby do ceramiki i szkła. Są one również nazywane farbami konturowymi. Sprzedawane są w małych probówkach z wydłużoną wylewką.
 • Akcesoria metalowe - farby emaliowane. Ozdoby zdobione szkliwem odznaczają się trwałością, jasnością i czystością kolorów.
 • Produkty z produkcji tekstylnej - akrylowe "tkaniny". Kontury do rysowania postaci na ubraniach są mniej odporne na ścieranie.

Wskazówka: kupując farby, sprawdź probówki, zwracając uwagę na gęstość kompozycji. Aby określić konsystencję, wciśnij rurkę: farba nie powinna wychodzić zbyt łatwo, tworząc kałużę, ale nie powinna być zbyt trudna do wyciśnięcia.

Piala z kropkowaną listą

Farby do malowania to:

 • na bazie wody - są łatwo zmywane wodą;
 • na organicznych - są usuwane z powierzchni tylko za pomocą rozpuszczalnika typu spirytusu białego.

Do malowania powierzchni mających kontakt z żywnością należy stosować specjalne farby, które należy wypalać w temperaturze 600-800 ° C. W domu niemożliwe jest stosowanie takich kolorów. W tym celu rzemieślnicy wybierają farby samoutwardzalne. Zamrażają się bez pieczenia przez 2 dni. Ale takie obwody są mniej odporne na działanie detergentów. Naczynia malowane farbami akrylowymi samoleczącymi wymagają bardziej starannego traktowania.

Malowanie na naczyniach

Istnieją dwa rodzaje farb do malowania naczyń:

 • Overglaze - mieszanka pigmentów o niskiej temperaturze topnienia szkła. Stosuje się je do szklanych naczyń.
 • Podszkliwka - mieszanka pigmentów z glazurą. Służą do ozdabiania powierzchni nieszkliwionych. Przezroczysta warstwa overglaze, która nadaje naczyniom połysk, nakładana jest już na wierzch obrazu.

W zależności od tego, jaki efekt planujesz osiągnąć, wybierz farby: tworząc matową lub błyszczącą powłokę, półprzezroczyste witraże i nieprzejrzyste nieprzezroczyste związki. Do tworzenia punktów 3D i "pereł" wygodnie jest używać żeli 3D.

Szkło laboratoryjne z listą

Główne punkty podczas malowania naczyń

Rot-to-point to dość wymagająca kreatywność. Wszakże z powodu mistrza i dokładności pracy zależy od możliwości prezentacji produktu. Ta technika nie toleruje powolności i zaniedbań.

Przybory malarskie, czy to dekoracyjne talerze, czy eleganckie wazony, z wykorzystaniem technologii punktowej obejmują szereg podstawowych etapów:

 1. Przygotowanie podłoża. Powierzchnia przedmiotu jest odtłuszczona związkiem alkoholowym lub cieczą do usuwania lakieru.
 2. Stosowanie tła. Na przygotowanej podstawie na tle pożądanego odcienia nakładana jest dowolna farba: gwasz, akryl, motoryzacja, witraże. W tym celu wygodnie jest użyć podkładu akrylowego: po nałożeniu grubym daje mglisty biały odcień.
 3. Rysowanie znacznika dla przyszłego rysunku. Narysuj lepszy pomysł z góry, ale nawet jeśli zaczniesz improwizować, na pewno uzyskasz wspaniały wzór.
 4. Utwórz zdjęcie. Naprzemienne stosowanie punktów o wybranym kolorze i rozmiarze tworzy ornament.

Niektórzy mistrzowie zalecają pokrycie powierzchni lakierem przed malowaniem, argumentując, że po tym farba dobrze przylega i staje się jaśniejsza i bardziej nasycona w tym samym czasie.

Malowanie na butelkach

Klasa mistrzowska: szklana butelka w kroplach

Malowanie punktowe jest w stanie przekształcać dowolne obiekty, czyniąc je oryginalnymi elementami wystroju. Dzięki tej technice możesz łatwo zamienić niepozorną szklaną butelkę w niesamowite naczynie lub niezwykły wazon na kwiaty.

Najważniejsze jest, aby wybrać fakturę i paletę kolorów kolorów, tak aby akcesoria stworzone przez dłonie były organicznie dopasowane do wystroju pomieszczenia.

Czarno-białe malowanie

Wybór materiałów i narzędzi

Aby stworzyć oryginalny statek, będziesz potrzebować:

 • szklana butelka;
 • odtłuszczacz;
 • uniwersalne podłoże;
 • farby akrylowe do malowania na szkle;
 • płaski, szeroki syntetyczny pędzel.
 • Lakier aerozolowy do ochrony i mocowania wzoru.
Malarstwo akrylowe

Wybierając odcień szkła, należy pamiętać, że malowanie punktowe jest najbardziej skuteczne na ciemnych powierzchniach

Wygodne jest używanie płaskich szklanych butelek do malowania na naczyniach. Farbę tła nanosi się na nie tylko wtedy, gdy nie pasuje do koloru lub przezroczystości produktu.

Przygotowanie szklanej podstawy

Butelka jest oczyszczona z nalepek i dokładnie odtłuszczona płynem zawierającym alkohol. Szeroki pędzel nakłada się za pomocą podkładu, równomiernie rozprowadzając go po powierzchni.

Butelka do malowania

Wzór do zdobycia butelki można pobrać z Internetu, przeglądając pomysły na forach tematycznych lub wymyślając samemu. Aby wzór był gładki i symetryczny, pasek z tetradowego arkusza jest przymocowany taśmą do zewnętrznych ścian butelki. Szerokość paska określa rozmiar wzoru. W proponowanej wersji wzór będzie miał 13 szerokości.

Przygotowanie butelki do malowania

Wzdłuż krawędzi przyklejonego arkusza znajduje się centralna linia wzoru

Stosowanie podstawowych wzorów

Zacznij malować butelkę. Wzdłuż górnej krawędzi arkusza akrylowego konturu nakłada się pasek kilku punktów o tym samym rozmiarze. Podczas pracy z obwodem, rurka musi być trzymana pionowo. Dzięki temu punkty są równe i symetryczne.

Wskazówka: plamy i niedokładności, które często występują podczas nakładania kropek, można łatwo usunąć za pomocą zwilżonej sztyfty higienicznej.

Malowanie na konturze

Komórki arkusza pomogą obliczyć odległość między punktami i utworzyć równą linię

Aby utworzyć gładkie półkola i wygięcia wzoru, użyj wzorów szablonów. Możesz je wykonać samodzielnie, wycinając pusty arkusz o żądanym rozmiarze z tego samego arkusza papieru. Aby określić rozmiar półkola, musisz podzielić krąg butelki przez liczbę elementów.

Rada: nie zapomnij o odtłuszczaniu powierzchni od czasu do czasu za pomocą serwetki nasączonej alkoholem, ponieważ w procesie malowania na szkle znów pojawią się odciski palców.

Malowanie szablonów

Nakładanie szablonu na szybę, tworzenie konturu małych punktów

Malowanie konturów kadru

Aby uzyskać ozdobne ażurowe wzory, punkty są nakładane w różnych rozmiarach, na przemian między nimi.

Rysowanie małych elementów

Rysując serca i kwiaty, odważnie pozwól woli swojej wyobraźni

Tworząc nowe elementy ornamentu, wycinamy ponownie szablon o odpowiednim rozmiarze i wykonujemy dla niego kontury przyszłego konturu.

Małe szablony

Punkty oznaczone szablonem są "prowadzone" za pomocą konturów akrylowych

Jeśli małe szczegóły wzoru mogą być wykonane "za pomocą oczu", to bez malowania akrylowymi farbami dużych elementów bez wzorów, nie rób tego.

Wzór na butelce

Butelkę można malować farbą do pokrycia całej powierzchni

Kto kiedykolwiek próbował stworzyć koronkowe wzory z punktów placer, potwierdza, że ​​proces tworzenia ornamentu jest po prostu hipnotyzujący.

Wideo: proces malowania na szkle farbami akrylowymi

Dekoracja naczynia w technice "rotint-to-point"

Technika malowania płyt niewiele różni się od opisanego powyżej procesu dekorowania butelki. Najpierw ostrożnie odtłuść powierzchnię i przenieś układ szkicu na szklaną lub ceramiczną powierzchnię.

Doświadczeni rzemieślnicy mogą rysować bez szkiców od razu na talerzu, wymyślając wzory na drodze pracy. Dla początkujących needlewów zalecamy jednak, abyście z wyprzedzeniem zaplanowali projekt artystyczny, wybierając ozdoby i definiując paletę kolorów dla siebie.

W przypadku pierwszych prac jako podstawę najwygodniej jest stosować przezroczyste płytki szklane.

Malowanie akrylem

Arkusz z rysunkiem motywu obrazu umieszczany jest pod tablicą, a następnie punkt po punkcie,

Zanim zaczniesz malować, ćwicz na papierze, aby utworzyć kontury małych i dużych punktów, umieszczając je w tej samej odległości od siebie.

Konturowanie obwodowe

Lepiej jest zacząć kontury od środka płyty, stopniowo przesuwając się do jej krawędzi

Aby uniknąć przypadkowego przesunięcia rysunku podczas pracy, lepiej wkleić szablon wycięty tymczasowo z tyłu płyty za pomocą taśmy lub taśmy.

Rysowanie motyli

Narysuj na zasadzie "od ogólnego do szczegółu": zaczynając od rysowania dużych konturów i kończąc na opracowywaniu drobnych szczegółów

Podczas tworzenia linii należy zachować taką minimalną odległość między punktami, w których są dobrze "odczytane", ale nie łączą się one w ciągłą linię

Ornament z motylami

Jeśli rysunek z probówek jest ci trudny, narysuj punkty za pomocą wykałaczki lub igły

Wybór odcieni i ich naprzemienność zależy tylko od twojej wyobraźni i wybranego wzoru.

Gotowy talerz z listą

Farba nałożona na płytę powinna zamarznąć

W warunkach naturalnych farba zamarza w ciągu 24 godzin. Aby przyspieszyć proces, osusz powierzchnię suszarką do włosów i pozostaw dekorowaną płytkę na 10-12 godzin. Po całkowitym wyschnięciu farby pozostaje tylko utrwalenie wzoru za pomocą lakieru.

Klasa główna wideo: akcesoria do malowania w technice "punkt do punktu"

Po opanowaniu techniki malowania punktowego z łatwością możesz wcielić swoje pomysły w życie, rozwijając w sobie zadatki artysty. Elementy dekoracyjne tworzone własnymi rękami staną się chlubą właściciela kuchni i godną ozdobą wnętrza.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 1 = 6

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map