Jak poruszać rurą gazową w mieszkaniu i przestrzegać wszystkich norm

Jak poruszać rurą gazową w mieszkaniu i przestrzegać wszystkich norm

Jak poruszać rurą gazową w mieszkaniu i przestrzegać wszystkich norm

Podczas naprawy kuchni często zachodzi potrzeba zmiany lokalizacji sprzętu gazowego. Jeśli stary gazociąg nie łączy się z nowym układem lub wygląda nieatrakcyjnie, to ten artykuł pomoże zrozumieć możliwość jego przeniesienia. Należy od razu zauważyć, że przeniesienie rury gazowej w mieszkaniu jest skomplikowane nie tyle przez proces instalacji, ale przez konieczność skoordynowania odpowiedniego projektu z oficjalnymi usługami. Istnieje również nieoficjalna metoda, ale wiąże się ona z wieloma rodzajami ryzyka, które w większości rekompensują dostrzegalną korzyść z tego wariantu przebudowy.

Normy dotyczące lokalizacji urządzeń gazowych

Przed zaplanowaniem przekazania rury gazowej w kuchni należy zapoznać się z zasadami i przepisami dotyczącymi umieszczania urządzeń wykorzystujących gaz, które są ustalone w SNiP i są obowiązkowe dla zgodności w mieszkaniach i domach.

optymalizacja dystrybucji gazu

Optymalizacja dystrybucji gazu jest jednym z najważniejszych problemów podczas naprawy kuchni

 • W przypadku montażu płyty, minimalna wysokość sufitu powinna wynosić 2,2 m. Ważne jest również posiadanie wentylatora lub klapy otwierającej na oknie i kanału wentylacyjnego. Dopuszczalna liczba palników zależy od objętości pomieszczenia:

- dla 2 palników: 8 m³;

- dla 3 palników: 12 m³;

- dla 4 palników: 15 m³.

Zwróć uwagę! W niektórych sytuacjach istnieje możliwość zainstalowania płyty w przypadku braku kanału wentylacyjnego. Jednak obecność wentylatora lub pawęży jest warunkiem wstępnym.

 • Jeśli planujesz umieścić pojemnościowy podgrzewacz wody oprócz kuchenki w kuchni, musisz dodać 6 m³ do obliczonej objętości pomieszczenia. W przypadku przepływowego podgrzewacza wody objętość pozostaje niezmieniona.
 • Nie wolno instalować urządzeń wykorzystujących gaz w piwnicach i łazienkach. Ponadto nie zaleca się umieszczania urządzeń z otwartą latarką w pobliżu okien z powodu możliwego nadmuchu płomienia.
 • Pożądane jest instalowanie urządzeń gazowych w pobliżu ścian wykonanych z niepalnego materiału. Jeśli nie jest to możliwe, powierzchnię należy zaizolować tynkiem, aferofanem lub stalą dachową na arkuszu azbestu lub filcu impregnowanego gliną. Izolacja termiczna powinna wystawać co najmniej 10 cm poza wymiary korpusu urządzenia, aw przypadku płyty - na 80 cm powyżej poziomu palnika.
 • Odległość od urządzenia do niepalnej ściany wynosi: 3 cm - dla podgrzewaczy wody bieżącej, 7 cm dla płytek, 10 cm dla pojemnościowych podgrzewaczy wody. W tym przypadku, przed płytą, pozostaw kanał o szerokości co najmniej 1 m.
schemat instalacji płyty w kuchni

Schemat instalacji kuchenki w kuchni

 • Zgodnie z ustalonymi normami, rury gazowej w mieszkaniu i domu prywatnym nie należy układać w salonach, szybach wentylacyjnych, na podłodze, w bezpośrednim sąsiedztwie okablowania (minimalna odległość - 25 cm), a także przekraczać otwory okien i drzwi.
 • Gazociąg powinien być umieszczony w taki sposób, aby zapewnić wygodny dostęp do obsługi. W związku z tym zabrania się pokrywania rurociągu dekoracyjnym płaszczem bez możliwości jego szybkiego usunięcia.

Jak przenieść rurę gazową

Aby przeprowadzić transfer rur gazowych w mieszkaniu, konieczne jest przestrzeganie szeregu oficjalnych procedur. W przeciwnym razie wszelkie zmiany w układaniu rurociągu będą miały nieoficjalny status z następującymi konsekwencjami.

Faza zatwierdzenia

Ponieważ państwowa organizacja dystrybucji gazu (Mosgaz, Mosobgaz, Petersburggaz, Ryazangorgaz, itp.) Jest odpowiedzialna za całą gospodarkę gazową danej miejscowości, to ze swoimi specjalistami będzie musiała zająć się uzyskaniem oficjalnej zgody i dalszym montażem. Aby koordynować pracę, potrzebujesz:

 1. Skontaktuj się z organizacją dystrybucji gazu w miejscu zamieszkania i zostaw wniosek o przekazanie rury gazowej.
 2. Zaczekaj na specjalistę (data wizyty będzie znana natychmiast po złożeniu wniosku), który, na podstawie wyników inspekcji lokalu, wyda wyrok w sprawie wykonalności wdrożenia transferu rurociągu.
 3. W przypadku pozytywnego werdyktu zostanie sporządzony szacunek projektu, zgodnie z którym klient otrzyma rachunek za zapłatę.
 4. Po dokonaniu płatności określona zostanie data instalacji, która zapewni zarówno klienta, jak i organizację.
 5. Rezultatem wykonanej pracy jest nie tylko przekazanie gazociągu, ale także wprowadzenie odpowiednich zmian w paszporcie technicznym mieszkania.
przesyłu rury gazowej

Przykład oficjalnego zezwolenia na przekazanie sprzętu wykorzystującego gaz

Działania przygotowawcze

Bezpośrednio przed wizytą specjalistów należy przygotować pomieszczenie, w którym ma być transportowana rura. Przede wszystkim konieczne jest zapewnienie niezakłóconego dostępu do gazociągu, tak aby asemblery nie zakłócały jakościowo ich pracy. Ponadto ważne jest, aby dbać o meble i urządzenia gospodarstwa domowego, które mogą ucierpieć w wyniku działań spawacza.

Rada! Dużo dymu uwalnia się podczas przycinania rury, a w szczególności spawania. Dlatego lepiej jest przykryć wszystkie przedmioty i urządzenia w kuchni folią polietylenową.

Z reguły mistrzowie przynoszą ze sobą cały sprzęt i materiały potrzebne do przetransportowania rury gazowej w kuchni. Jednak nie jest zbyteczne, aby zapytać, co jest wymagane od klienta, oprócz przygotowania lokalu. Może zaistnieć konieczność samodzielnego zakupu niektórych materiałów, np. Elastycznych węży do podłączenia płyty lub podgrzewacza wody.

gazociąg

Rurociąg gazowy powinien mieć zapewniony swobodny dostęp

Wykonanie prac instalacyjnych

Proces przesyłania rur jest standardowy i odbywa się w następującej kolejności:

1
 1. Zapas gazu w mieszkaniu jest zablokowany.
 2. Rurę przedmuchuje się powietrzem w celu usunięcia resztek metanu.
 3. Stary odcinek rury gazowej jest odcinany, a połączenie z pionem jest starannie spawane.
 4. W pewnym punkcie pionu, gdzie planuje się połączenie nowego oddziału, wywiercony zostaje otwór wiertłem ze specjalną dyszą.
 5. Kawałek rury jest przyspawany do otworu, po drugiej stronie którego jest zamontowany kurek odcinający.
 6. Bramka gazomierza podłączona jest do kurka odcinającego, az jego wyjścia wydzielona jest gałąź z jednym lub kilkoma dźwigami, w zależności od ilości zużywającego gaz sprzętu w kuchni.
 7. Płyta gazowa i podgrzewacz wody są połączone z gazociągiem za pomocą elastycznych węży.
 8. Po zakończeniu prac instalacyjnych następuje wznowienie doprowadzania gazu do mieszkania i uruchomienie systemu.

Ważne! Podczas pierwszego rozruchu gazu upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne. Można to zrobić za pomocą roztworu mydła, którego bulgotanie będzie wskazywać na obecność wycieku i potrzebę udoskonalenia gazociągu.

rura gazowa

Akceptacja robót musi być podpisana dopiero po przeprowadzeniu pełnego testu szczelności rury

Co decyduje o cenie usługi

Kształtowanie się ceny rury gazowej w mieszkaniu ma wpływ na kilka czynników, dlatego obliczenia dokonywane są indywidualnie. Szacunek obejmuje koszt odcięcia gazu (dla każdego domu może być jego własnym), długość gazociągu, liczbę podłączonych urządzeń i opracowanie dokumentacji projektowej. W niektórych przypadkach projekt może kosztować więcej niż sama praca, co często prowadzi do poszukiwania alternatywnych sposobów modernizacji krajowego gazociągu.

Mówiąc o konkretnych liczbach, proste przycinanie rurociągu o średnicy 25 mm (bez zachodzenia na siebie pionu) będzie kosztować około 3-4 tysięcy rubli. Koszt przesuwania rury gazowej w kuchni zaczyna się od 7 tysięcy rubli. W tym samym czasie za każdy dodatkowy metr będziesz musiał zapłacić średnio 1,5-2 tys. Rubli. Jeśli potrzebujesz zainstalować kilka dodatkowych dźwigów i podłączyć, na przykład, płytę grzewczą, piekarnik i kocioł grzewczy, koszt może wzrosnąć do 20 tysięcy rubli.

Co zagraża niezależnemu (nieoficjalnemu) przekazaniu rury gazowej

Po zapoznaniu się z oficjalnymi szacunkami ze świadczenia usług gazowych, niektórzy właściciele mieszkań zaczynają szukać nieoficjalnych sposobów rozwiązania problemu gazociągu. Jednak w tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że nawet jeśli prace instalacyjne są wykonywane na odpowiednim poziomie, nikt nie wprowadzi zmian w paszporcie technicznym mieszkania. Dlatego podczas sprzedaży mogą pojawić się trudności. Oczywiście, jeśli wszystkie normy zostaną spełnione, projekt może zostać opracowany w rzeczywistości, ale cena emisji, biorąc pod uwagę możliwe kary, znacznie wzrośnie.

Ponadto, jeśli wystąpią problemy z działaniem rury, nie będzie możliwe zgłoszenie roszczenia przeciwko komuś. Nieoficjalne przekazanie rury gazowej zakłada brak umowy i akt akceptacji pracy, co oznacza, że ​​właściciel mieszkania ponosi pełną odpowiedzialność.

prace spawalnicze

Nie każdy spawacz ma pozwolenie na wykonywanie takiej pracy

Biorąc pod uwagę całe ryzyko związane z pracą z gazem, lepiej jest przetransportować rurociąg do specjalistów oficjalnej firmy. I jeszcze więcej, więc nie instaluj rury samodzielnie. Bez odpowiednich umiejętności wynik może być godny pożałowania.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

8 + 2 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map