Piękna płytka kuchenna na fartuch: skrzynia skarbów pomysłów na modę

Piękna płytka kuchenna na fartuch: skrzynia skarbów pomysłów na modę

Fartuch kuchenny jest elementem funkcjonalnym wnętrza, zaprojektowanym w celu ochrony ścian przed parą, wodą, ciepłem, odpryskami tłuszczu i innych domowych zanieczyszczeń oraz łatwym do mycia, co ułatwia czyszczenie. Płytki ceramiczne na fartuch kuchenny – złoty standard, który jest preferowany i zaufany przez większość gospodyń domowych. I nie jest to zaskakujące, ponieważ jest trwała, odporna na uszkodzenia, łatwa w pielęgnacji, ma również doskonałe właściwości dekoracyjne. Jednak nowoczesny design kuchni nie ogranicza się do klasycznych płytek. W celu wykończenia fartucha projektanci coraz częściej używają fotokomórki, szklanej lub lustrzanej płytki. Ryzyko jest z pewnością szlachetnym biznesem, ale naprawy są wykonywane nie przez miesiąc lub dwa, ale przez lata, więc eksperymenty z teksturami i kolorami powinny być uzasadnione. Na czym powstrzymać swój wybór, aby nie stracić ani utylitaryzmu, ani estetyki?

Fartuch z płytek ceramicznych

Zajmuje wiodącą pozycję pod względem wytrzymałości, praktyczności, trwałości i łatwości konserwacji. Pomimo wszystkich niestandardowych, płytki pozostawiają szeroką przestrzeń dla wyobraźni, pozwalając grać z rozmiarami, kolorami i teksturami, aby stworzyć nie tylko klasyczne, ale także ekskluzywne fartuchy kuchenne. Co warto imitować ceramikę na drewno, kamień, skórę lub metal! A co powiesz na ceramiczną kamerę z efektownym obrazem panoramicznym lub małą powtarzalną fotografią z rodzinnego albumu? Taka płytka nada każdej kuchni indywidualności. Dzięki innowacyjnym technologiom obrazy na płycie fotograficznej są jasne, wyraźne, odporne na wilgoć, zmiany temperatury, wpływy mechaniczne i chemiczne, a ponadto nie znikają z upływem czasu. Niezależnie jednak od tego, jak pięknie wyglądają płytki, powinna być lekka i bezpretensjonalna w czyszczeniu, dlatego lepiej jest odrzucić zbyt teksturowane kafelki.

Fartuch kuchenny z płytki z niejednolitą fakturą

Fartuch lekkich płytek o niejednorodnej fakturze na ścianie roboczej wygląda bardzo pięknie, ale będzie wymagał wysiłku w zakresie utrzymania czystości

Lustro dachówka do kuchni na fartuchu

Lustrzane powierzchnie nadają się szczególnie do małej kuchni, wizualnie rozszerzając ciasną przestrzeń. Praktyczne płytki lustrzane, niestety, nie mogą się pochwalić: odciski palców, najmniejsze kropelki tłuszczu będą widoczne jak w dłoni, a podczas czyszczenia będziesz musiał ciężko pracować, aby pozbyć się nieestetycznego rozwodu. Nie pasuje do lustrzanego fartucha i miłośników poręczy kuchennych – obfitość odbitych przedmiotów stworzy bałagan i zagraconą przestrzeń. Odważając się na zuchwałym lustrzano-ceramicznym eklektyku, należy wziąć pod uwagę różną grubość lustra (4 mm) i płytek ceramicznych (8-10 mm). Takie układanie będzie wymagało od mistrza wysokiego profesjonalizmu i będzie kosztować więcej.

Lustrzany fartuch i oświetlenie - spektakularna recepcja

Fartuch lustrzany – idealny do wizualnej rozbudowy przestrzeni kuchennej w połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem

Fartuch szklanych płytek

Płytki szklane są hartowanymi szkłami z tłem lub wzorem z tyłu. Ponieważ zewnętrzna czynność będzie miała wpływ tylko na szklaną stronę płytki, wzór zawsze pozostanie integralny, nigdy się nie wypali i nie zostanie usunięty. Szkło łatwo wyprać z tłuszczu, a tło ukrywa drobne zabrudzenia i plamy. Płytki ze szkła do kuchni na fartuchu mogą być błyszczące, matowe, przezroczyste, gładkie lub faliste, imitować marmur, lód, granit, srebro i inne materiały. W razie potrzeby można znaleźć nawet kafelek z unikalnymi efektami holograficznymi. Nic dziwnego, że coraz częściej stosuje się go w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Fartuch kuchenny ze szklanych płytek - prosty i uporządkowany

Płytki szklane zyskują na popularności jako materiał na fartuch kuchenny

Subtelności wyboru i układania płytek na fartuchu

  • Jeśli chodzi o fartuch kuchenny, lepiej wybrać nie prostokątny, ale kwadratowy kafelek o wymiarach 10 x 10 lub 20 x 20 cm, który wygląda bardziej estetycznie, ale jego stylizacja wymaga więcej umiejętności i będzie kosztować o rząd wielkości więcej.
  • Pożądane jest, aby granice fartucha dokładnie pasowały do ​​granic mebli, ale nie jest to łatwe, zwłaszcza, że ​​płytki układane są przed instalacją, a nawet przed zakupem mebli. Biorąc pod uwagę standardową wysokość podłogi i szafy podwieszane, nie jest trudno obliczyć wysokość i powierzchnię układania płytek, ale lepiej jest zrobić schowek tak, aby płytki przychodziły z dołu i powyżej szafek. Jeśli wybrany zestaw kuchenny jest przechowywany w standardowych ramach, wysokość fartucha powinna wynosić 60 cm, a jego wysokość powinna wynosić 85 cm od podłogi.
  • Część ściany nad kuchenką, zarezerwowana dla instalacji okapu, jest przykryta płytkami do górnych granic wiszących szafek. Górne szafki są głównie produkowane odpowiednio na wysokości 60 lub 90 cm, wysokość fartucha powinna wynosić 120 lub 150 cm, jednocześnie szerokość instalacji w tym obszarze powinna nieznacznie przewyższać szafki boczne. Przy standardowej szerokości okapu 60 cm powierzchnia licowa będzie wynosić około 70 cm – 5 cm marginesu po obu stronach.
  • Wymagana liczba płytek jest obliczana na podstawie wielkości płyty, a przy niewielkim marginesie – około 10% całości. Liczba elementów zależy w dużej mierze od wybranego sposobu układania. Tak więc, najbardziej zbędne jest układanie płytek po przekątnej. Układanie w pionie i poziomie jest bardziej ekonomiczne.
  • Aby uprościć pielęgnację fartucha, wybór płytek z gładką matową lub błyszczącą powierzchnią bez reliefu, w którym gromadzą się zanieczyszczenia, pomoże uprościć pielęgnację.
  • W leczeniu stawów międzytrzonowych lepiej jest wybrać fugę odporną na wilgoć ze specjalnymi dodatkami przeciw pleśni i przeciwgrzybiczym. Po ułożeniu szwy można dodatkowo pokryć lakierem ochronnym, aby stworzyć monolityczną i łatwą w pielęgnacji powierzchnię.

Przykładowe zdjęcia wzorów płytek kuchennych

Dekoracja ściany kuchennej za pomocą paneli artystycznych

Panel płytek na odpowiednim tle harmonijnie pasuje do wnętrza kuchni, udekorowanej w jednym z europejskich stylów

Fartuch do kuchni z ciemnej płytki

Przy prawidłowo zainstalowanym oświetleniu ciemna płytka na ścianie roboczej wygląda niecodziennie i stylowo

Sposób układania płytki zależy od jej cech dekoracyjnych

Projektanci oferują różne sposoby układania płytek na ścianie roboczej w celu zwiększenia efektu dekoracyjnego

Harmonijne połączenie płytek z innymi elementami wnętrza

Dyskretna szarość płytek jest odpowiednia w tym nowoczesnym wnętrzu, w harmonii z resztą otoczenia

Pastelowe odcienie z miękkimi wstawkami w klasycznej kuchni

Do kuchni klasycznej, fartuch w pastelowych kolorach z dyskretnym i małym wkładem

Jasny kolor i niezwykłe płytki - oryginalny pomysł na projekt

Niezwykły sposób układania i jasny kolor płytek sprawiają, że fartuch kuchenny jest ważnym elementem wystroju tej kuchni

Jasne płytki w kuchni - zastaw czystości

Lekkie kafelki w kuchni zawsze wyglądają dobrze, ale utrzymanie jej czystości będzie wymagało więcej wysiłku

Udane połączenie oryginalnych płytek i oświetlenia

Kolory i odcienie powierzchni tej ściany roboczej będą się zmieniać i migotać, w dużej mierze dzięki pomyślnemu podświetleniu

Jasne wstawki - sposób na uatrakcyjnienie wnętrza

Jasne wstawki na białej ścianie wyraźnie ożywiają wnętrze, nadając mu lekkości i zabawy

Klasyczne rozwiązanie konstrukcyjne do ściany roboczej w kształcie i kolorze

Klasyczny fartuch kuchenny bez dodatków – surowość kształtu i koloru

decor

Leave a comment