Ako zmeniť kohútik v kuchyni + niekoľko tipov na opravu mixéra

Ako zmeniť kohútik v kuchyni + niekoľko tipov na opravu mixéra

Ako zmeniť kohútik v kuchyni + niekoľko tipov na opravu mixéra

Na akýkoľvek mixér inštalovaný v kuchyni existujú určité požiadavky - mäkký tlak vody, jednoduchá kontrola teploty a, čo je najdôležitejšie, žiadny únik. Žiadne inštalačné zariadenie nemôže pracovať navždy, takže počas prevádzky je pravidelná potreba opravy alebo výmeny. Ak si neželáte, aby prístup k inštalatérske zakaždým, keď tam je problém s výkonom mixéra, potom je treba vedieť, ako zmeniť kohútik v kuchyni, a čo robiť, keď dôjde k štandardnej chyba.

Typov kuchynských vodovodných batérií

Dnes ponúka trh širokú škálu modelov kohútikov pre kuchyňu, ktoré možno rozdeliť do troch kategórií:

 • dvuhventilnye;
 • páková;
 • Bezkontaktné.

dvuhventilnye

Klasické batérie, ktoré sú známe od sovietskej éry, sa vyznačujú jednoduchým a spoľahlivým dizajnom. V kovovom puzdre je upevnený špeciálny mechanizmus - krabica, ktorá reguluje prívod vody pomocou otáčania ventilu.

miešačka

Dvoj ventilový mixér pre kuchynský drez

Pri starších modeloch sú krabice so skrutkovými nápravami. Vo vnútri takýchto mechanizmov je závitovka, ktorá v závislosti od smeru otáčania ventilu lisuje alebo uvoľňuje tesnenie. Na dosiahnutie potrebnej hlavy je potrebné vykonať niekoľko otočení. Na jednej strane umožňuje hospodárnejšie využívanie vody a na druhej strane prevádzka takého zariadenia nie je úplne pohodlná. Z tohto dôvodu "sovietske" verzie miešačov postupne miznú do minulosti.

Bush

Helikónová krabica

V moderných modeloch sa spravidla používajú tzv. Polootáčkové ventily, ktorých princíp je založený na použití dvoch kovových keramických diskov so špeciálnymi otvormi. Keď sa tieto otvory zhodujú, voda vstupuje do mixéra, ak nie - zásobník prestane. Ak chcete úplne otvoriť alebo naopak zatvoriť batériu v kuchyni, stačí otočiť ventil o 180 ° v jednom alebo druhom smere (teda názov - polootáčkový).

hlav.zloženie

Keramický žeriav-buk

páková

Pákové mixéry rýchlo získali popularitu vďaka štýlovému vzhľadu a pohodlnej práci. Namiesto bežných dvoch ventilov je v tomto prípade použitá len jedna páka, ktorá umožňuje regulovať dodávku studenej i teplej vody.

miešačka

Páková kuchynská batéria s jednou pákou

Princíp kazety je podobný ako pri prevádzke kov-keramického kohúta ventilu ventilového mixéra. K dispozícii sú tiež dve keramické dosky, ale počet otvorov v tomto prípade je tri až dva pre prívod studenej / horúcej vody a jeden pre smer prúdenia do hubice. Ak je kazeta funkčná, dá sa ľahko nastaviť prietok a teplota vody.

Upozornenie: V lacných mixéroch sú veľmi často problémy s presnosťou nastavenia krmiva, kvôli čomu sa všetky výhody pákový dizajn dostanú k ničomu. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa okamžite vymeniť kazetu batérie za lepšiu.

kazeta

Páková kazeta

bezkontaktné

Prítomnosť bezkontaktných batérií v modernej kuchyni nie je nezvyčajná, ako to bolo pred niekoľkými rokmi. Vďaka špeciálnemu snímaču sa prívod vody začína, keď osoba prináša ruky do kohútika a zastaví sa, keď ich odstráni. Takéto technologické riešenie nielenže zbytočne neustále otáča páky a ventily, ale umožňuje aj ekonomickejšie využívanie vody.

Hlavné komponenty modelu snímačov sú:

 • telo;
 • senzor indukcie;
 • solenoidový ventil;
 • riadiaca jednotka;
 • nabíjateľná batéria;
 • nastavovací ventil.

Keď sa objekt dostane do snímača, generuje elektromagnetický signál, ktorý pomocou riadiacej jednotky dá príkaz na zapnutie solenoidového ventilu. Hlava a teplota vody sa nastavujú pomocou inštalačného ventilu alebo špeciálneho panelu, ktorý je charakteristický pre drahšie zariadenia.

1
miešačka

Princíp činnosti snímača

Nahradenie vodovodnej batérie - krok za krokom

Ak chcete zmeniť kohútik v kuchyni, nepotrebujete širokú škálu nástrojov, stačí mať na sklade:

 • nastaviteľný kľúč;
 • skrutkovač;
 • baterku (ak je to potrebné);
 • zásobník na vypúšťanie vody.

Napriek širokej škále modelov kuchynských batérií je technológia ich inštalácie takmer identická. V skutočnosti je rozdelená na dve etapy: demontáž starého žeriavu a inštaláciu nového.

Demontáž starého zariadenia

Pred vybratím kohútika z umývadla je potrebné odrezať vodu v kuchyni. Spravidla sú uzatváracie ventily v bytových domoch inštalované v kúpeľniach. Nie je nutné odpojiť celý byt od vodovodu. Ak je hydraulické vedenie vykonané správne, potom je možné odstrihnúť vodu iba na konkrétne umývanie.

Ostatné akcie majú túto postupnosť:

 1. Po zablokovaní hlavného otvoru otvorte kohúty studenej a horúcej vody, aby sa uvoľnil tlak v potrubí.
 1. Odpojujeme flexibilný podvodku z vodovodu. V potrubí môže zostať voda, ktorá musí byť odvádzaná do špeciálne upravenej nádoby.
inštalatérstvo

Odpojte flexibilnú hadicu od prívodu vody

 1. Vypnite sifón z kanalizácie a vyberte drez. Môžete to urobiť bez odstránenia umývadla, avšak v tomto prípade nie je veľmi vhodné vykonávať prácu na výmene kohútika.
odčerpať

Odpojenie sifónu od kanalizácie

 1. Zo zadnej strany umývadla odskrutkujte upevnenie zmiešavača. Najprv musíte uvoľniť maticu a potom skrutkovačom odskrutkovať skrutkovač.
upevňovací mixér

Odskrutkujte príchytku mixéra

 1. Odoberte kohútik a pretiahnite hadičky cez otvor v umývadle.
montážne

Montáž žeriavu

Inštalácia a pripojenie nového mixéra

Ak sa rozhodnete vymeniť vodovodný kohútik, neodporúča sa ponechať starú kabeláž. Spravidla sú s novým mixérom vybavené dvoma ohybnými rúrami o dĺžke 40 cm. V prípade nedostatočnej dĺžky alebo neuspokojivej kvality hadíc navštívte sanitárnu kaviareň a vyberte spoľahlivú linku.

Dôležité! Aby sa zabezpečilo, že spojenie žeriavu s potrubím je trvalé, hadice musia byť vyrobené z kvalitnej netoxickej gumy a ich opletenie je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele.

Montáž mixéra sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 1. Do žeriavu pripojujeme pružné hadice. Predtým sa uistite, že všetky gumové tesnenia sú na ich miestach.
flexibilná hadica

Pripevnenie pružnej hadice na kohútik

 1. Tesniaci krúžok sme umiestnili priamo do drážky. Toto tesnenie je potrebné, aby sa zabránilo vniknutiu vody do skrine cez montážny otvor v umývadle.
prstencové tesnenie

Stohovanie O-krúžku

 1. Hadice prechádzame cez montážny otvor a fixujeme miešačku pomocou upevňovacej dosky. Počet skrutiek sa môže líšiť. V niektorých modeloch existuje jeden upevňovací bod, v iných - dva.
hadicový priechod

Nasadenie hadice cez montážny otvor

 1. Umontujte umývadlo na mieste a utesnite spoje so stenou silikónom.
inštalácia drezu

Inštalácia umývadla na mieste

 1. Pripojíme potrubie k rúrke studenej a horúcej vody, po čom spájame sifón umývadla s kanalizáciou.
pripojenie pripojenia

Spojovacie potrubie s potrubím

Opravovný mixér v kuchyni - užitočné odporúčania

Bez ohľadu na to, aký vodovodný kohútik používate, môžu byť počas prevádzky problémy s jeho funkčnosťou (hoci bezkontaktné modely sú menej ovplyvnené). Samozrejme, môžete kohútik v kuchyni kedykoľvek zmeniť, ale nie vždy je to vhodné. Existuje niekoľko charakteristických chýb, ktoré možno odstrániť bez nákupu nového zariadenia.

Ako odstrániť únik na základňu hlodavca

Často, keď otvoríte dvojvzduchový mixér, voda začne unikať v mieste pripojenia výtoku. Hlavnou príčinou je opotrebenie tesnení. Intenzita odierania gumových tesnení závisí od toho, ako často otáčate gander počas používania kuchynského drezu. Ak chcete staré tesnenia vymeniť za nové, odskrutkujte fixačnú maticu a odpojte výtok z puzdra.

Tip! Keďže pomocou kľúča je veľmi ľahké poškodiť chrómovaný povlak, matica by mala byť obalená tenkou handrou. Pri inštalácii páčidla na mieste nepoužívajte príliš silu na utiahnutie matice z dôvodu možnosti poškodenia puzdra. Obzvlášť sa to týka výrobkov z silánu.

výmena tuleňov

Ak chcete zmeniť, je potrebné okamžite všetky tesnenia, aj keď vizuálne vyzerajú normálne

Ako nahradiť bránu ventilu

Následkom chyby v nápravovej skrini je únik z ventilu alebo neschopnosť úplne zablokovať vodu. Ak sa môže prvý problém vyriešiť obnovením gumových tesnení, potom bude potrebné vyriešiť druhú poruchu v prípade výmeny celého mechanizmu. V ktorejkoľvek z uvedených situácií musí byť náprava úplne odskrutkovaná.

Predtým, ako začnete rozoberať kohútik, je potrebné zatvoriť vodu v kuchyni, inak po odstránení nápravy sa prietok vyleje z otvoreného otvoru. Potom vykonáme nasledujúce kroky:

 1. Vyberáme z uzáveru zotrvačníka, pod ktorým je skrutka.
 2. Odskrutkujeme skrutku a odstránime jahňacinu.
 3. Ak máte dekoratívne príslušenstvo, odskrutkujte ho.
 4. Pomocou výkyvu alebo kľúča odskrutkujte nápravu z telesa žeriavu.
 5. Nahradíme gumové tesnenie alebo inštalujeme nový mechanizmus.

Tip! Ak sa v dôsledku dlhotrvajúceho vystavenia vlhkosti dochádza ku korodovaniu závitových kĺbov, mali by byť ošetrené špeciálnym penetračným mazivom, ako je WD-40, čo výrazne zjednoduší demontáž mechanizmu.

systém

Náhradné schéma skrine nápravového ložiska

Ako zmeniť kazetu pákového mixéra

Problémy s pákovými miešačmi sa vyskytujú menej často ako u ventilových miešačov. Napriek tomu musíte byť pripravení na to, že tu budete musieť vymeniť kazetu v dôsledku jej opotrebovania alebo mechanického zlyhania. Táto práca sa vykonáva takto:

 1. Vypnite prívod vody.
 2. Demontujte rukoväť (páčku), pre ktorú odskrutkujeme čap, ktorý sa nachádza za dekoračnou zástrčkou.
 3. Odskrutkujeme kryt puzdra.
 4. Pomocou kľúča odskrutkujte medený (alebo mosadzný) držiak.
 5. Vezmeme starú kazetu z púzdra a na jej miesto nainštalujeme novú.
 6. Kohútiku zbierame v opačnom poradí.

Tip! Kazety pre miešačky sa môžu líšiť v ich konštrukcii. Pred demontážou žeriavu preto túto položku nekupujte.

miešačka

Schéma demontáže jednopákových mixérov

Zdá sa, že zmena kohútika v kuchyni alebo jej opravovanie nie je príliš ťažké, ak máte aspoň malý inštalatérsky zážitok. Hlavnou vecou je starostlivosť a pozornosť v každej fáze, najmä pri pripojení spotrebiča k prívodu vody. Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, vždy sa môžete obrátiť na profesionálov.

Video lekcia: inštalácia kuchynskej batérie

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 8 = 1

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map