7 spôsobov čistenia panvice zo sadzí, mastnoty a hrdze

7 spôsobov čistenia panvice zo sadzí, mastnoty a hrdze

čistenie kuchynských panvíc

Zmrazený tuk, hrdza a uhlík v panvici je naliehavý problém, ktorý je známy každému milenci. A nebojte sa ani najstaršej a viacvrstvovej čiernej farby na starom liatinovom alebo hliníkovom panvici, pretože ju môžete odstrániť doma a jednoduchými prostriedkami.

V tomto materiáli vám poviem o spôsoboch čistenia panvice rôzneho druhu znečistenia: od starých liatín až po moderné teflónové nátery.

Vyčistili sme veľmi starú panvicu, hliník alebo dural

Mnohí z nás majú staré sovietske panvice z liatiny, hliníka alebo duralu, ktorých vzhľad sa môže zdať beznádejný. Ale nebojte sa, pretože váš zaslúžený pomocník môže byť naozaj prenesený do ideálneho vzhľadu najmenej dvoma spôsobmi:

 1. Sovietsky recept na varenie;
 2. spôsob mechanického čistenia.

Varenie podľa sovietskeho receptu: mydlo na pranie + kalcinovaná sóda + silikátové lepidlo

Budete potrebovať: umývadlo vhodnej veľkosti, 1 kus mydla na pranie (72%), ½ šálky administratívneho lepidla (silikátové alebo kvapalné sklo), ½ šálky sódy (nie jedlo!), škrabka (môžete použiť malý nôž) a kovovú špongiu.

Úprimne povedané, nebude ľahké ani rýchlo odstrániť uhlíkové ložiská pred 10 až 20 rokmi, ale potom budú vaše jedlá rovnako nové.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vyplniť nádrž vodou a nechať ju vriec cez veľký oheň. V tomto okamihu môžete mriežku na mriežky naštvať. Akonáhle voda vrie, oheň by sa mal znížiť, vyliali do panvy všetky mydlá, zamiešajte a potom pridajte podlahu kruhov lepidla a podlahu hrnčeka uhličitanu sodného. V tejto fáze nezabudnite otvoriť okno a zapnúť kapotu!

Ako čistiť staré panvice z uhlíkových ložísk

Nakoniec musíte vytiahnuť panvicu do roztoku po odstránení rukoväte z nej. Ak nie je rukoväť plastová / drevená, potom ju spustite do umývadla. Teraz je potrebné mať trpezlivosť a počkať 2-5 hodín - v závislosti od stupňa znečistenia.

Ako čistiť staré panvice z uhlíkových ložísk - začiatok a koniec varu

1

Pravidelne nezabudnite pridať vodu a skontrolovať tvrdosť ložiska. Akonáhle máte pocit, že záloha sa stala mäkšie a voda stmavla ako na fotografii vyššie, pokrmy môžu byť starostlivo a začať sa dostať do veľmi zložitého procesu - čistenia panvy vonku i vo vnútri škrabky, nože a hliníkovým hubou.

Stará panvica pred a po čistení

Tip: Ako môžem čistiť panvu rýchlejšie a ľahšie? Keď trváca vrstva špiny zmäkne po varení, skúste použiť na panvicu čistiaci prostriedok na pece ako Shumanit alebo Amway. Amway je v tomto prípade vhodnejšie, pretože nemá zápach. Naneste celú misku na kvapalinu, vložte ju do vrecka a podržte ju ešte 30 minút. Potom bude oveľa jednoduchšie odstrániť vklad.

Shumanit a Amway

Mechanické čistenie

Mechanické čistenie panvice je radikálnejším spôsobom, pomocou ktorého môžete čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie odstrániť tuk, hrdzu a silnú vrstvu uhlíka. Aby ste odstránili uhlík v panvici, budete potrebovať drôtenú kefku na kovovú vŕtačku alebo bulharskú, okuliare a dýchaciu masku, husté oblečenie a silné topánky. A pamätajte, že musíte takéto upratovanie s bulharským starostom a starostlivo!

Ako čistiť staré panvice z uhlíkových ložísk

Ale video s jasným príkladom, ako čistiť panvicu s pomocou bulharského.

5 receptov na odstraňovanie ložísk strednej a nízkej zložitosti

Spôsoby popísané vyššie sú vhodné pre najťažšie prípady. A ako umyť panvicu z uhlíkových ložísk len päť alebo jeden rok "veku", alebo ten, ktorý práve spálil? Existuje veľa overených a účinných receptov, vďaka ktorým sa uhlík v panvách rýchlo a úplne odstráni:

Ako čistiť staré panvice z uhlíkových ložísk
 1. Čistenie panvice so zmesou sódy, octu 9%, soli a vody. Riadky stoja na sporáku, sú opekané 2 lyžicami soli a octom sa naleje - tak, že celé dno je úplne zatvorené. Kvapalina musí vrieť, potom sa intenzita plameňa zníži a pridá sa ¼ Art. sóda. Väčšina z nich by sa mala vyparovať, potom sa môžu misky odstrániť a potom sa vypláchnuť von a dovnútra. Tiež sa panvice vyčistia od hrdze a mrazených usadenín. Buďte opatrní, v procese bude silná para!
 2. Doma môžete vyrábať aj činidlo založené na aktívnom uhlí. Ak chcete vyčistiť panvice z uhlíka v tomto recepte bol účinný, bude trvať najmenej 10 tabliet. Aktivované uhlie by malo byť rozomleté ​​a naliate na panvicu navlhčenú teplou vodou. Po hodine vykonajte štandardné čistenie s detergentom.
 3. Ako čistiť keramickú panvicu alebo jednoducho odstrániť spálené jedlo, ktoré sa pevne prilepilo bez poškodenia spodnej časti riadu? Táto metóda znova znamená varenie - tentoraz v roztoku 3 litrového detergentu na pečenie sódy riedeného v 3 litroch. teplej vody. V pripravenom produkte pokladáme pokrmy a varíme pol hodiny.
 4. A môžete tiež vytvoriť nástroj na čistenie gary na základe amoniaku s bóraxom a pravidelne ich čistiť jedlá: pohár teplej vody vyžaduje desať gramov. borax a celú kvapku amoniaku. Zmes sa aplikuje na špinavé miesta pomocou špongie.
 5. Aj doma, čistenie panvice je možné vykonať pomocou kyseliny citrónovej. Čajová lyžička kyseliny citrónovej sa zriedi v 1 litri vody, roztok sa varí, potom sa namočená panvica ponorí na jednu hodinu. Ak nečistota neodíde ihneď, manipulácia sa zopakuje.

Tip: ak vyčistite panvice z uhlíkových ložísk pravidelne, môžete sa ľahko zbaviť tenkej vrstvy kontaminantov a nebudete musieť používať vážne nástroje. Takže je lepšie vyčistiť panvicu hneď po ochladení po použití.

Čo ak sa potravina začne držať?

Takže, ako čistiť liatinovú panvicu, zistili sme, ale čo robiť, aby sa po takýchto vážnych zásahoch vrátila ropná "nelepivá vrstva"? Alebo v prípade, že sa potravina začala držať na panvici? Že jedlo nelepí a nehorí:

 1. Ohrejte panvicu na malý oheň približne 20 minút a nalejte soľ na jeho dne.
 2. Akonáhle začne soľ prasknúť, začnite miešať soľ, dotknite sa spodnej časti lyžicou. Toto by sa malo vykonať približne 20 minút. Potom je potrebné vyliata soľ a počkajte, kým prístroj úplne nevychladne. Mimochodom, soľ môže byť opätovne použitá pre ten istý postup.
 3. Keď sa panvica vychladne, opláchnite ju soľou a znova začnite svietiť.

Čo robiť, ak sa jedlo prilepí na panvu

 1. Keď sa panvica dobre zohreje, vyberte akýkoľvek rastlinný olej a rozložte ho na dne, napríklad silikónovou kefou alebo špachtľou.
 2. Hneď ako sa olej začne horieť, jemne utrite nadbytok papierovou utierkou a znovu nalejte olej. Potom ho len utrite utierkou, nalejte novú vrstvu oleja, počkajte, kým sa nadbytok začne spáliť a znova utrite, to znamená, že tento postup by sa mal spraviť trikrát. V dôsledku toho dostanete lesklý povrch, ktorý je teraz potrebné chrániť, bez toho, aby sa dno splošlo umývaním a bez použitia chemikálií. Z času na čas - alebo v prípade potreby - postup môže a mal by sa opakovať.
 • Mimochodom, liatinové riadky nemožno umývať v umývačke riadu, inak sa na ňom vytvorí hrdza a tiež sa umyje nelepivá olejová vrstva.

Zbavíme sa hrdze

Ako sa zbaviť hrdze v panvici

Čistenie panvice na smaženie často zahŕňa nielen odstránenie uhlíkových usadenín, ale aj odstránenie hrdze.

Čo mám robiť? Algoritmus je nasledovný:

 1. Vykonáva sa štandardné čistenie, ktoré umožňuje odstránenie uhlíkových usadenín a "vystavenie" miest s hrdzou.
 2. Panvica sa po umytí vysuší a umiestni sa do vyhrievanej pece (120 stupňov) po dobu 40 minút.
 3. Vyhrievaná panvica sa odstráni, namazať olejom a znova vložiť do rúry (teplota - 230 stupňov), kde je udržovaná hodina. Spodok rúry by mal byť chránený fóliou.
 4. Vyberáme pokrmy a ochladíme ich znovu olejom.

V zásade môže byť tento postup vykonaný a tak, aby potravina nelepila a nespálila v procese varenia na dno.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

60 − 50 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map