Tynkowanie płyt gipsowo-kartonowych: przygotowujemy sufit gipsowo-kartonowy i ściany do malowania

Tynkowanie płyt gipsowo-kartonowych: przygotowujemy sufit gipsowo-kartonowy i ściany do malowania

Tynkowanie płyt gipsowo-kartonowych: przygotowujemy sufit gipsowo-kartonowy i ściany do malowania

To nie przypadek, że płyta gipsowo-kartonowa zdobyła serca wielu mistrzów, którzy własnoręcznie naprawiają własne mieszkanie lub dom. W końcu praca z tym materiałem, nawet dla początkujących budowniczych, zwykle nie powoduje trudności. Czy to wykończenie - kit gipsowo-kartonowy - nie każdy może. Ale jeśli spróbujesz, możesz opanować tę prostą naukę.

Płyty gipsowo-kartonowe są niezbędne do każdego wykończenia

Wstawianie ścian z tektury gipsowej jest konieczne do późniejszego zabrudzenia i do tapetowania

Powierzchnia konstrukcji płyt gipsowych może być dowolnie wykończona - wklej tapetę, pomaluj, nałóż tynk dekoracyjny. Wstępne tynkowanie jest obowiązkowe przy każdym wykończeniu, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak kroić płytę gipsowo-kartonową.

Tynkowanie płyt gipsowo-kartonowych: lekcja wideo

Jak kit gipsowo-kartonowy

Wbijanie w karton gipsowy wymaga absolutnie wszystkich szwów, wgnieceń i połączeń, a także otworów mocujących, w których znajdują się łby śrub. Gruntujący kit początkowy jest przygotowywany bezpośrednio przed użyciem. Proszek kupiony w sklepie jest po prostu rozcieńczony wodą w określonej proporcji. Powinieneś przygotować pewną ilość kitu, który możesz opracować wystarczająco szybko.

Mieszankę kitu miesza się ręcznie lub mechanicznie za pomocą specjalnej wiertarki z mikserem. Konsystencja jest jak gęsta kwaśna śmietana.

Materiał nakłada się na płytę gipsową cienką warstwą. Jeśli warstwa jest gruba, kity wyschną po wyschnięciu. Dlatego konieczne jest stopniowe wypełnianie płyty gipsowo-kartonowej (i nie tylko płyty gipsowo-kartonowej, ale także każdej ściany): następna warstwa szpachli nakładana jest dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

Nie ma sensu szpachlowanie całej ściany, wystarczającej ilości szwów

Na ścianie z płyt gipsowo-kartonowych można nakładać tylko szwy, to wystarczy

Teraz kity produkowane są nie tylko w postaci proszków, ale również w postaci past. Są gotowe do użycia i mogą wypełnić wszelkie nieregularności i dziury na powierzchni płyty gipsowo-kartonowej, nawet te, które są mało znaczące.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego, jak kiszona płyta gipsowo-kartonowa, możesz znaleźć film na końcu artykułu.

 Technologia tynku kartonowo-gipsowego: instrukcja krok po kroku

Krok pierwszy: przygotuj mieszaninę do pracy

W 1,2 l zimnej wody zalać stopniowo nie więcej niż 2,5 kg suchego kitu i mieszać za pomocą łopatki lub mieszarki budowlanej do konsystencji gęstej śmietany. Sprawdź jakość mieszanki w następujący sposób: jeśli nie zsunął się z łopatki dostarczonej pionowo, to nadaje się do tynkowania ścian i sufitów z płyty gipsowej.

Krok drugi: rozpoczęcie kitu

1

Wypełnij wypełniacz wszystkimi spoinami, rowkami i szwami. Przesuń szpachelkę najpierw, a następnie wzdłuż stawów. Gdy kit wyschnie, usuń nieregularności przez zmielenie.

Pomiędzy shpaklevkoj ściany z tektury gipsowej i innych nie ma podstawowych różnic

Wbijanie ścian z płyty gipsowej zasadniczo nie różni się od tynkowania innych powierzchni

Krok trzeci: Wykańczanie szpachli

Końcowy kit miesza się w taki sam sposób jak kit początkowy. Szeroką szpachelkę nakłada się na wszystkie widoczne stawy i wycięcia. Po zakończeniu szpachlowania należy je zmielić za pomocą tarki z siatką do mielenia. Trzeba powiedzieć, że podczas układania ścian lub sufitów z płyty gipsowo-kartonowej za pomocą szpachli wykończeniowej, prace wykonuje się tylko wtedy, gdy planowane jest malowanie. Jeśli ściany lub sufit zostaną przyklejone do grubej tapety, z reguły wystarczy podkład początkowy.

Jak przyklejać ściany z płyt gipsowo-kartonowych

Cechą ścian gipsowych z płyt gipsowo-kartonowych jest konieczność obsługi narożników. W tym celu stosuje się plastikowe rogi ochronne. Po obu stronach narożnika należy nałożyć równomierną warstwę i natychmiast umieścić na niej narożnik ochronny. Zegnij róg narożnika jednolitą siłą. Nadwyżka wyciskanego szpachlówki usunęła szpachelkę poprzeczną z krawędzi narożnika, po czym mieszanina zostaje równomiernie wygładzona. Ścianę należy przeszlifować po wyschnięciu.

Kąty płyty gipsowo-kartonowej wymagają szczególnej uwagi podczas kitu

Podczas układania ścian z płyty gipsowej należy zwrócić szczególną uwagę na narożniki

Jak ułożyć sufit z płyty gipsowo-kartonowej

Wytnij krawędź płyty gipsowo-kartonowej, która przylega do ściany, zaleca się cięcie nożem, cięcie krawędzi pod kątem około 45 stopni. Wkręt ten arkusz powinien znajdować się kilka milimetrów od ściany. Kit rozciąga arkusz i naprawia go, co pozwala uniknąć pojawienia się pęknięć w rogach.

Napełnij wszystkie szpachelki, dociskając narzędzie do powierzchni arkusza. Od czasu do czasu podawaj krótką zasadę dla większej dokładności.

Sufit i ściany shpaklyuyutsya jednakowo

Wykonanie stropu z płyty gipsowej odbywa się na tej samej zasadzie, co tynkowanie ścian

Podczas wypełniania spoin podłużnych zaleca się stosowanie szklanego grilla. Jego powierzchnia klejąca jest przymocowana bezpośrednio do płyty gipsowo-kartonowej, a od góry pokryta jest wypełniaczem do szwów. Po wypełnieniu szwów na suficie z płyty gipsowej przystąp do uszczelniania otworów ze śrub. Następnie powierzchnia jest wstępnie wyrównana. Zalej wszystkie stawy, gdy kit wyschnie.

Na tych powierzchniach, które będą później malowane, stosowane jest pasmowanie

Zniewolenie przed rozpoczęciem szpachlowania - przygotowanie płyty gipsowej do malowania

Kolejnym etapem malowania sufitu do malowania jest bandowanie. Potrzebna jest taśma bandażowa z papieru lub bandaż z włókna szklanego. Jest przyklejony do PVA. Wstępnie zwilż taśmę papierową, nałóż klej na powierzchnię sufitu. Klej można delikatnie rozcieńczyć wodą. Przyklej taśmę i rozciągnij ją szpachelką, aby wycisnąć nadmiar kleju i wszystkie pęcherzyki powietrza. Usuń resztki kleju i wilgoci z gąbki. Jeśli używasz bandaża z włókna szklanego, procedura jest podobna, ale nie trzeba zwilżać bandaża wodą, a po przyklejeniu bandaża do sufitu ponownie przykleić klejem.

Praktycznie idealna ściana okaże się, jeśli w shpaklevke przestrzegać nieskomplikowanych reguł

Przestrzeganie podstawowych prostych zasad putty pozwoli uzyskać idealnie płaską ścianę

W rogach najlepiej przykleić taśmę papierową i zachodzić na połączenia poprzeczne, jak również podłużne. Następnie bandaż pokryty jest kitem wykończeniowym. Warstwa powinna wynosić około 1 mm. W przypadku tapety to z reguły wystarcza, ale jeśli sufit płyty gipsowej jest zacieniony do malowania, potrzebne są 2-3 warstwy szpachli wykończeniowej. Po wyschnięciu powierzchnię należy przeszlifować i przetrzeć, aby usunąć drobne rysy i wady kitu. Możesz użyć młynka, podłączając go do odkurzacza.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 35 = 42

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map