Najlepšie lepidlo na tapety: odporúčania na výber a prípravu

Najlepšie lepidlo na tapety: odporúčania na výber a prípravu

Stále najpopulárnejším typom dekorácie na stenu sú tapety, ktoré slúžia ako nádherné pozadie pre nábytok alebo sú samy o sebe štýlový nádych v interiéri kuchyne, obývacej izby, spálne a dokonca aj kúpeľne. Dokonca aj nádherná a drahá úprava bude slabá, ak nesprávne zvolíte lepidlo a prelomíte technológiu vlepovania. Budeme sa snažiť zistiť, aké typy lepidiel na tapety sú na ruskom trhu a ako sa nemýliť pri výbere.

Ako si vybrať lepidlo na tapety

Zamestnaním brigády profesionálnych dokončovačov sa plne spoliehame na ich skúsenosti a vedomosti, ako aj na odporúčania príbuzných a priateľov. V dôsledku toho sa často dostaneme krásne hladké steny bez vád, bublín a vrások. Samoopravovanie je úplne iná vec. Tu sa musíme rozhodnúť všetko sami: od výberu valcov k nákupu kefiek, valcov a vedierok.

krásna tapeta

Krásna tapeta – príležitosť zdôrazniť štýl

S prvým ťažkosťami sa stretávame sa ocitol pred nekonečných regálov rôznych typov stavebných materiálov, a okamžite vyvoláva množstvo otázok: čo je najlepšie lepidlo na papier, vinyl alebo netkanej tapety, či, ako ušetriť peniaze na nákup to môže byť, než drahé návrhy sa líši od lacné. Okamžite upozornite: je lepšie, aby ste nepokúšali a nezastavovali na vysokokvalitných produktoch známych výrobcov, ktorí sa osvedčili len z pozitívnej stránky.

Čo ohrozuje použitie materiálov ekonomickej triedy alebo aplikácie vlastnej výroby? Dôsledky môžu byť nepríjemné: odlupovanie obloženia pozdĺž kĺbov alebo celého kameňa, zmena farby dekorácie, výskyt škvŕn a škvŕn na prednej stene. Prestavba je dlhý a časovo náročný obchod, takže šetrenie v tomto prípade kupuje drahý materiál.

lepenie tapiet

Kvalitné lepidlo – záruka pohodlného života bez opravy

Ak ste začali vážne opravy, mali by ste nakupovať len kvalitné produkty firiem, ktoré ich vyvíjali a zlepšovali po celé desaťročia. Nezabudnite, že teraz pre každú kategóriu tapiet produkujú špeciálne lepidlo – o tom ďalej.

Čo je v zložení lepidla?

Existuje obrovské množstvo univerzálnych a špeciálnych materiálov, ktorých zloženie, samozrejme, je odlišné. Ale takmer všetci moderný výrobcovia sa snažia zabezpečiť, aby ich výrobky boli nielen funkčné, ale tiež ich chránili pred plesňami a bugmi, takže zloženie suchých práškov je nasledovné:

  • (50 až 95%);
  • PVA (až do 50%);
  • baktericídy a fungicídy (až do 3% celkovej hmotnosti).

Hotové riešenia sa líšia v tom, že už obsahujú vodu, to znamená, že nevyžadujú ďalšie riedenie (ale môžu byť menej koncentrované). Percentuálne zloženie častí sa mení v závislosti od špecifikácií nápravy. Napríklad časť PVA v roztoku pre sklenené steny dosahuje maximálne 50% a vo zvláštnych prípadoch sa objem vyberie z podkladu asi 75%.

sklenená tapeta

Pre ťažké sklenené vozovky je potrebné špeciálne lepidlo na lakovanie

Pod substrátom sa rozumie látka, ktorá sa po zriedení vodou zmení na priehľadnú želatínovú hmotu, ktorá má lepiace schopnosti. Riešenie zabezpečuje tesné uloženie na omietku, drevo, betón, tehly a dlhodobo si zachováva vlastnosti.

Polyvinylacetát (PVA) zlepšuje odolnosť voči vlhkosti a zvyšuje stupeň adhézie. Z tohto dôvodu sa ťažké a štruktúrované výrobky držia pevne, bez deformácie a nemenia ich veľkosť. Hlavnými komponentmi však nie sú PVA, ale modifikovaný škrob a metylcelulóza.

Typy lepidla na tapety

Pre pohodlie pri používaní svojich výrobkov sú spoločnosti, ktoré vyrábajú rôzne typy lepidiel, pomenované podľa názvov výrobkov, na ktoré sú určené. Pri čítaní názvu “lepidlo na tapetu KLEO Extra Flizeline” okamžite pochopíme, že sa používa len na rolovacie materiály na netkanú vlnu. Aby ste lepšie pochopili klasifikáciu produktov, zvážte najpopulárnejšie typy lepidiel.

papier

Výrobky z papiera, ktoré patria do ekonomickej kategórie, sa čoraz menej používajú, v porovnaní s inými typmi sú nepraktické. Simleksom jednovrstvové alebo silnejší duplex stále okleivayut chodby, detské izby, obývacie izby, a najmenej – v kuchyni, napríklad vo vlhkom papieri rýchlo deformované alebo odlepiť.

odrody Quelyd lepidla

Dve odrody Quelyd lepidla sú “Super Express” a “Express”

Avšak, vzhľadom na nízku cenu papiera čelia, je v dopyte, a tak predáva špeciálny prášok. Prečo je lepšie ju používať? Je to lacnejšie ako netkané, vinylové a univerzálne analógy a papier bude tiež impregnovať v príprave do tej miery, do akej to bude potrebné.

Príkladom rozpočtového lepidla na papierové výrobky je značka ruskej výroby KROST. Náklady na balenie 200 g – 67 rubľov.

netkané

Suchá tapetová pasta pre netkané tapety sa predáva v malých krabiciach. Návod na použitie je vytlačený priamo na obale. Tento druh materiálu sa odporúča použiť výhradne na netkané obloženie s hladkou základňou. Dekoratívny povrch môže byť iný – vlnitý, s vrstvou silikónu, viacvrstvovým, vinylovým atď.

Hlavným rysom riešení pre netkaný povrch je spôsob použitia. Technológia aplikácie spočíva v aplikácii hotového výrobku len na stenu. Kusy kotúčov na pokrytie lepidlom a nechajte na chvíľu to nie je nutné (ako sa to stane pri vlepovaní papierovým analógom).

netkanej textílie

Flizelín rýchlo priľne k roztoku aplikovanému na stenu

Teoreticky môžete lepiť netkané tapety na netkanú tapetu, ale pevnosť lepenia bude nízka, takže vonkajšia vrstva nemôže trvať dlho. Je lepšie odstrániť starú povrchovú úpravu (veľmi jednoducho odstrániť vložku), vyčistiť steny a lepiť vložku, ale v jednej vrstve.

vinyl

Suché rozpustné zmesi na vinylové tapety sa predávajú v rovnakých obaloch ako pre netkané textílie s typom povrchovej úpravy, pre ktorú sú určené. Vinylové kotúče sú lepené podľa príkladu papiera, to znamená, že hotový roztok je ošetrený stenou a papierovou základňou z predtvarovaných kusov obloženia. Po nanesení lepidla na pásy je potrebný čas držania – zvyčajne 15-20 minút.

Zvláštnosť výrobkov s vinylovou dekoratívnou vrstvou spočíva v tom, že sa nenechajú na vzduchu, to znamená, že nedýchajú. To znamená, že roztok vysuší oveľa dlhšie. V tomto ohľade sa odporúča nepoužívať vlastné pasty, ale kúpiť špeciálne lepidlo, ktorého rýchlosť sušenia je oveľa vyššia.

aplikácia vinylového lepidla

Aplikácia vinylového lepidla so širokým štetcom

Často sa kladie otázka, či je možné nalepiť vinylovú alebo papierovú tapetu na netkané lepidlo. Technológia nevylučuje túto možnosť, ale výsledok bude neuspokojivý: odchýlka pásov na kĺboch, vzhľad bublín, deformácia. Pre vinylovú výstelku je lepšie použiť špeciálne riešenie určené na to.

univerzálne

Je vhodnejšie použiť špeciálne lepidlo, pri výrobe ktorého sa berú do úvahy vlastnosti dokončovania. Existujú však situácie, keď musíte použiť univerzálny analóg. Na účely hospodárnosti sa nakupuje, ak sa na oprave zúčastňujú rôzne druhy povrchových úprav (napríklad vinyl a papier). Univerzálna verzia je vhodná pre oba, rozdiel sa týka len procesu prípravy riešenia. Pri výrobkoch z ľahkého papiera sa používa kvapalný roztok, ťažší (vinyl, sklolaminát) – silnejší.

Náklady na univerzálne lepidlo sú nižšie ako špeciálne, a to je ďalší dôvod pre jeho popularitu. Avšak je lepšie použiť aspoň mierne univerzálne riešenie a prášky, na obale, ktorý má nápis “pre všetky druhy vinyl (netkanej, papier, atď ..), tapety.”

univerzálne lepidlo

Príklad univerzálneho účelu

Ak chcete skrátiť čas opravy v krajine, často nový povrch je prilepený priamo na staré, bez premýšľania, na aké lepidlo na lepenie tapety na tapety. Výsledkom je, že riešenie nezostane a podšívka padne. Odborníci neodporúčajú vybrať lepidlo, ale najprv odstrániť starú povrchovú úpravu a pripraviť stenu, a až potom znovu vytvoriť.

Ako určiť kvalitu tapety

Pri nákupe stačí študovať inštrukcie a skontrolovať pracovný život. Výrobca zaručuje, že správna príprava a odporúčané množstvo roztoku prinesie vynikajúci výsledok. Dobré riešenie by malo mať nasledujúce charakteristiky:

  • vysoký stupeň počiatočnej a konečnej priľnavosti;
  • neutrálna acidobázická rovnováha pH 6-7;
  • mobilita potrebná na prípadnú zmenu pozície;
  • odolnosť proti vlhkosti, schopnosť udržiavať tvar pri vysokej vlhkosti;
  • hygienická – absencia nebezpečných látok;
  • ekologická kompatibilita – používanie prírodných materiálov;
  • odolnosť proti výskytu plesní alebo huby (prítomnosť fungicídov, baktericídov).

Napríklad výrobky pre kuchyňu musia byť nevyhnutne silné, odolné voči vlhkosti, ľahko čistiteľné, obsahujú v kompozícii fungicídy.

vinyl tapety

Vinyl tapety pre kuchyňu a jedáleň

Kvalita lepidla sa dá ľahko skontrolovať a počas prípravy. V prípade, že prášok je vysoko rozpustný vo vode, netvorí hrudky, tvorí viskózna priesvitnú hmotu bez pruhov a voľné, s najväčšou pravdepodobnosťou, že spĺňa všetky požiadavky.

Nekupujte prášok s vypršanou skladovateľnosťou, pretože stratia lepiace vlastnosti – zvyčajne sa objaví pri pokuse o lepenie prvého kusu.

Prehľadávajte populárne značky

Medzi všetky typy wall-papier tapety dokončovacie najpopulárnejšie je netkané. Existuje niekoľko dôvodov: mierne ceny, jednoduchý spôsob vlepovania a rôzne návrhy. Či už je dekoračné vrstva (vinyl, papier, vlákna z prírodných alebo syntetických vlákien), základom je vždy rovnaký, a tak sa snaží vybrať najlepšie lepidlo pre netkanej tapety. Podľa spotrebiteľov špičkové značky zahŕňali Cleo, Methylan, Kelid, Pufas a Moment.

Cleo

KLEO Extra (Francúzsko) je vhodný pre všetky typy povrchových úprav netkanej základne. Predáva sa v kartónových škatuliach (250 g), rýchlo odchovaných a 5 minút po varení pripravených na použitie. Po vysušení zostáva priehľadná, takže zvyšky, ktoré náhodne zasiahli povrch, sú neviditeľné. Obsahuje antiseptiká, preto je pravdepodobnosť výskytu huby alebo plesne veľmi malá. Existuje niekoľko typov – pre ťažké, konštrukčné a konvenčné tapety.

KLEO EXTRA Špeciálne

KLEO EXTRA Special – balenie v suchej forme

Na rozdiel od lacných analógov sa Cleoovo lepidlo na netkané tapety dá udržať dostatočne dlho – až 10 dní. Ak po vlepení chcete aplikovať farbu, potom pred začatím práce musíte čakať len 2 hodiny. To znamená, že roztok úplne vyschne a obloženie môže ľahko vydržať vrstvu dekoratívnej farby. Hlavnou látkou prášku je suchý modifikovaný škrob, dodatočne – fungicídna prísada.

metyl

Alternatívou je metylénové lepidlo na tapety z netkaného rúna vyrobené v Nemecku. Ak chcete rýchly a efektívny výsledok, doporučujeme špeciálny produkt Methylan Express Premium. Nie je vhodný pre ťažké konštrukčné valce, ale jednovrstvové výrobky s hladkým povrchovým lepidlom perfektne. Poskytuje silnú priľnavosť k betónu, tehál, omietky, kompatibilné s vápnom a cementom (za predpokladu, že sa nerozpadnú).

Methylan Express Premium

Balenie suchého prášku Methylan Express Premium

Na prípravu pracovného riešenia trvá 3 minúty. Krátko po lepení vám umožňuje nastaviť polohu pásikov a zabezpečiť ich ľahké posúvanie. Nevyžaduje nepríjemný zápach alebo škodlivé látky, je vhodný na dekoráciu detských izieb.

Kelid

QUELYD Spetz-Fleiselin (Francúzsko) je vhodný na tapety s akoukoľvek dekoratívnou vrstvou (vrátane ťažkého texturovaného vinylového a na maľovanie) a netkanej základne. Čas prípravy – 10 minút. Aplikuje sa priamo na pripravenú stenu širokou štetkou, po ktorej sa aplikujú ihneď narezané kusy povrchových úprav. Umožňuje upraviť kĺby, upraviť dĺžku. Vysušený roztok neprichádza do kontaktu s farbou, ktorá sa môže aplikovať po dni.

QUELYD Special-Fleece v papierovom obale

QUELYD Special-Fleece v papierovom obale

Jednou z výhod je jednoduchá demontáž, ktorá nezanecháva žiadne stopy. Ak chcete odstrániť staré pruhy, namáčanie sa nevyžaduje, zvyčajne dosť ľahké úsilie a manipulácia so stierkou. Antifungálne prísady, ktoré sú súčasťou suchého prášku, zabraňujú výskytu huby a plesní. Kelid je absolútne bezpečný.

čas

Momentom netkanej textílie sú výrobky slávnej nemeckej spoločnosti Henkel. Realizuje sa vo vlastných kartónových obaloch o hmotnosti 270 g a 500 g. Vyrába sa na báze modifikovaného škrobu a metylcelulózy, patrí do kategórie okamžite rozpustného (doba varenia – 15 min). Vhodný pre hladké a štrukturálne tapety, má vysokú lepiacu schopnosť. Dokončený formulár možno uložiť až 7 dní.

lepidlo Moment

Moment netkanej bielizne v balení 500 g

Je charakterizovaná vysokou odolnosťou voči vlhkosti, to znamená, že sa dá použiť nielen v obývačkách a spálňach, ale aj v kuchyni. Kompozícia obsahuje fungicídy, preto je povrch chránený pred vznikom húb a plesní. Pri zakúpení momentu nezabudnite skontrolovať dátum expirácie uvedený na obale. V balenej a zabalenej podobe sa suchý prášok uchováva 2 roky.

PUFA

Pufas Euro 3000 Vlies sú nemecké výrobky. Má univerzálnu orientáciu, ktorá je vhodná nielen pre netkané textílie, ale aj pre papier simplex, ťažký vinyl, textilné obloženie, silkscreen a štruktúrované výrobky. Môže byť použitý na betón, tehly, omietky a dokonca aj sadrokartónové dosky. Pohotovosť dosiahne 30 minút po varení.

Ekologická linka Pufas

Ekologická linka Pufas

V kompozícii obsahuje estery škrobu, disperzné prísady. Pred lepením sa odporúča impregnávať steny PUFAS s náterom, ktorý zvyšuje priľnavosť a zabezpečuje dobrý výsledok. Má predĺženú trvanlivosť 4 roky.

Pokyny na riedenie lepidla

Pred rozriedením lepidla na tapety je potrebné pripraviť kontajner. Bude to trvať vedro (malá miska) a miešací nástroj (vrták so špeciálnou dýzou, stavebným mixérom alebo aspoň obyčajnou čistou palicou). Aby roztok dosiahol požadovanú konzistenciu, je potrebné dodržiavať pokyny, tj dodržať pomery vody a suchého prášku.

riedenie lepidla

Dostupný spôsob prípravy

Dôležitým odtieňom je miešanie roztoku pri naplnení a po pripravenosti tak, aby sa nevytvorili žiadne hrudky. Kvôli tomu sú pásiky presne fixované, nevytvárajú vrásky a bubliny. Balenie zvyčajne indikuje trvanlivosť dokončeného roztoku, ale je lepšie, aby sa nevyčistilo na budúce použitie, ale aby sa prášok zriedil podľa potreby v malých dávkach.

Ako vypočítať spotrebu na 1 m²

Ak chcete zistiť, aké množstvo lepidla je potrebné na zdobenie kuchyne alebo inej miestnosti, musíte vypočítať pracovnú oblasť. Za týmto účelom by mal byť obvod (dĺžka x šírka x 2) vynásobený výškou stien a potom odpočítaný priestor dverí, okien a miest, pre ktoré nie je určené žiadne lepenie.

tabuľka spotreby

Tabuľka spotreby lepidla na tapety

Niekedy je ľahšie vypočítať čiastky – oddelene odoberte plochu stien, ktoré musia byť úplne pokryté (úplne), a potom vypočítať dĺžku segmentov potrebných na ozdobu priestoru okolo okien a dverí.

Našťastie nie je možné vypočítať spotrebu lepidla na tapety na 1m2 – je to uvedené na obale. Ukázalo sa, že pri nákupe je potrebné poznať len oblasť povrchu, ktorý sa má lepiť.

Potrebujem lepidlo na kĺby?

Jednou zo slabých stránok pri navrhovaní stien kúskov valcov sú kĺby. Je to spôsobené označením pásikov na koncoch kábla a nie prekrývajú sa – okraje sa môžu rýchlo vysušiť a odstrániť, ak sa nepoužije dostatočná impregnácia a lisovanie. Špeciálne lepidlo na spoje tapiet slúži na posilnenie adhézie kritických oblastí, ako aj na opravy.

spracovanie kĺbov valčekom

Spracovanie kĺbov pomocou valčekov

Špeciálna zmes pre kĺby sa predáva v tubách s úzkym výtokom – pre pohodlné použitie v ťažko dostupných miestach. Vzorka môže byť KLEO STRONG, ktorá je vhodná aj na lepenie za radiátory a v rohoch.

Video: ako si vybrať a pripraviť lepidlo na tapety

Odporúčania odborníkov Henkel (Moment):

Pokyny pre chov:

Nie je ťažké si vybrať lepidlo na tapety – stačí poznať typ obkladu, ktorý použijete na zdobenie stien a oblasť pracovnej plochy. Všetky tipy na prípravu riešenia a predbežné výpočty nájdete na obale. Pamätajte si, že dodržiavanie technológie vlepovania zaručuje vynikajúci výsledok, krásny vzhľad stien a komfortné bývanie v útulnom, štýlovom prostredí.

decor

Leave a comment