Kamenné desky v kuchyni - praktičnost a přírodní kouzlo

Kamenné desky v kuchyni – praktičnost a přírodní kouzlo

kamenný stůl pro kuchyň

Pracovní plochy kuchyně musí být nezbytně estetické a praktické, odolné proti opotřebení a pohodlné. Nicméně, ne všechny atraktivní materiály jsou pohodlné a spolehlivé. Proto vybírají kamenné desky, ve kterých je nádherný vzhled kombinován s bezpodmínečně vysokou pevností. Kámen pro vytváření kuchyňských povrchů může být umělý nebo přirozený - ovlivňuje jak estetiku, tak technické vlastnosti.

Přírodní kámen

Pracovní desky z přírodního kamene budou vždy vypadat vznešené a luxusní.

Charakteristika deskových stolů z přírodního kamene

Je nemožné ignorovat přirozený vzorec - stolní desky z přírodního kamene se budou od sebe navzájem lišit, protože v přírodě nelze najít dva identické desky. Hlavními charakteristikami těchto pracovních ploch jsou stabilita, odolnost, odolnost vůči opotřebení a mechanické poškození.

Pokud mluvíme o vlastnostech obecně, pak stolní deska z kamene má následující výhody a nevýhody:

 • Tepelný odpor, který umožňuje umístit povrch těsně u desky;
 • Dlouhověkost, odolnost - výrobci tvrdí, že pracovní desky z přírodního kamene je alespoň 12-17 let, ale v praxi je tento materiál mnohonásobně odolnější (samozřejmě, pokud uvedete ji s náležitou péčí);
 • Možnost snadné obnovy - vytvořené škrábance lze snadno opravit leštěním;
 • Vysoká hmotnost - instalace vyžaduje přípravu základny se zvýšenou pevností (přibližně stejná pevnost konstrukce vyžaduje betonovou desku);
 • Instalace, řezání produktu je lepší věřit profesionálům;
 • Vysoká cena bude významnou nevýhodou v případě, že rozpočet na opravy je omezen.
 • Kromě toho nezapomeňte, že kámen bude mít vždy pocit chladu.

Nejčastěji je vrcholem kamene žula nebo mramor. Je také možné vyrobit kuchyňské povrchy z onyxu, gabbro (zmrzlé magmaty), křemene.

Gabbro, Onyx béžová, Onyx zelená

Barva výrobku závisí na ložisku, v němž je kámen těžen. Například, žula z Karélie a Uralu - nazelenalý-šedé nebo šedo-hnědé, červeno-hnědé se zelenými skvrnami, ale v Kazachstánu a na pobřeží Jaderského moře těžila žula více jasně - červená, růžová, fialová.

Žulová deska

Žulové čepy v různých barvách

Žula může být povrch se složitými vzory - rozptýlení různých typů a může vypadat lakonicky. V závislosti na složitosti obrazu se cena materiálu také liší.

Žulová deska v interiéru bílé kuchyně ve venkovském stylu
Žulová deska v interiéru bílé kuchyně v secesním stylu
1

Obecně platí, že žula je známá svou silou, zrcadlovým leskem, různými barvami. Velmi krásné vypadá kamenné povrchy černé barvy.

Stolová deska z černé žuly v interiéru kuchyně
Stolová deska z černé žuly v interiéru kuchyně

Nebojí se voda, ani koncentrovaná chemikálie pro domácnost, ani horké, ale výrobky mohou být řezány bez desky. Z tohoto kamene je možné získat dokonale vyrovnané, hladké stoly na stole dokonce na neštandardních hranách.

Typy profilů - konec tabulky

Žulový povrch dokonale koexistuje s hladkými stěnami a zástěrou ve formě zdiva.

Žulová pracovní deska v kombinaci se zástěrou a stěnou

Šedá stolová deska z tohoto kamene se hodí nejen do klasické kuchyně a do stylu blízkého stylu, vypadá to skvěle v moderních interiérech (foto níže jsme našli na webu stone-workshop.ru).

Šedá žula v kuchyni v moderním stylu
Pracovní deska z šedé žuly v interiéru klasické kuchyně

Mramorová pracovní deska

Mramorová pracovní deska

Ale desky z přírodního kamene, z mramoru, jsou považovány za víc rozmarné. Vlastnosti materiálu v tomto případě jsou:

 • Odolnost proti poškrábání;
 • Dobrá polstrovanost;
 • Porézní struktura, díky které barvící kapaliny (víno, káva) mohou zanechat neprůhledné skvrny na povrchu.

Fotografie mramorových desek v tradičním klasickém prostředí:

Mramorové pulty v interiéru bílé a hnědé klasické kuchyně
Mramorová pracovní deska v interiéru bílé a šedé klasické kuchyně

Mramor vypadá organicky jako v interiéru ve stylu retro a v moderním moderním nebo skandinávském designu.

Mramorové pulty v kuchyni v retro stylu a moderní
Mramorová pracovní deska ve skandinávském interiéru

Tento kámen sám je světlý, takže je často kombinován s bílou kuchyňskou soupravou.

Mramorová pracovní deska s bílým sušením

Mramor velmi účinně kontrastuje s temným nábytkem.

Šedý mramor v kombinaci s černým souborem

S jakou zástěrou je lepší kombinovat takovou plochu? Nejlepším párem v pracovním prostoru bude zástěra stejného mramoru, dlaždice "kanec" (cihelna), bílé sklo.

Zástěra a mramorový vrch - úspěšná kombinace

Mějte na paměti, že mramor může mít různé barvy, např. Následující fotografie.

Mramor různých barev

Aby se zabránilo vzhledu skvrn, mramor musí být zakryt speciální ochrannou látkou.

Umělý kámen pro kuchyňské desky

umělý kámen stolní deska

Desky z umělého kamene cenově dostupnější, mnohem lehčí a jednodušší instalaci a vypadá neliší od desky z přírodního kamene, ale výběr barevných ploch zároveň je mnohem širší.

Aglomerát se získává ze směsi přírodního kamene a akrylových pryskyřic a potom se kompozice aplikuje na základovou vrstvu překližky. Aglomerát je absolutně neporézní materiál, což znamená, že je zcela odolný proti vodě. Snadno se zpracovává a může mít dokonce i nejsložitější zakřivený tvar. V takových kamenných deskách můžete namontovat in-line podložky, které jsou nyní v módě.

Některé typy umělého kamene jsou poškrábané nebo popraskané silnými nárazy. Ale mohou být bez problémů obnoveny tím, že místo vyplní lepidlem a brousí.

V závislosti na tom, jakou technologií se vyrábějí desky z umělého kamene, jsou to křemenec (aglomerát) nebo akryl.

Pultová deska aglomerátu je tudíž vyráběna na bázi křemenné drti, která je podrobena vakuové vysokoteplotní lisování. Obsahuje také pigmenty, které umožňují změně odstínu směsi. Pojivo je v tomto případě polyesterová pryskyřice. Je důležité, aby křemenné komponenty zde nebyly menší než 90% a v důsledku toho se materiál neliší od přírodního kamene. Z hlediska poměru ceny a praktického využití k přírodnímu mramoru je proto lepší upřednostnit povrch aglomerátu.

Tablety z umělého a přírodního mramoru v porovnání

Mezi výhody takovéto desky aglomerátů patří:

 • Mechanická pevnost;
 • Odolný vůči vysokým teplotám;
 • Stabilita barev.

Nicméně, protože takové kompozitu je možné vytvořit celkový bezešvý povrch - pokud je potřeba zařízení, velkých ploch, jsou díly umístěny zády k sobě, jak je znázorněno na následujících fotografiích:

Spojte v desce stolu z umělého kamene

Akrylový umělý kámen je v tomto segmentu materiálů považován za nejrozsáhlejší. Takovými kamennými deskami jsou pigmenty a minerální plnidla v akrylové pryskyřici. Tyto povrchy lze spojit se speciálním lepidlem. Poté je kloub leštěn - to je způsob, jak zajistit úplnou absenci švů. Tepelná vodivost těchto výrobků je nižší než tepelná vodivost desky z přírodního kamene, což znamená, že bude teplé na dotek. Kromě toho se akrylové výrobky bojí méně štěpky než desky aglomerátu, ale poškrábání je jednodušší. Neexistuje také odpor vůči vysokým teplotám - horké nádobí mohou zanechat stopy na tomto povrchu a odolnost vůči kyselinám nebo acetonu. Avšak akrylový kámen je snadno broušený jemným brusným papírem a leštěný pastou GOI. Ale znečištění na takovém povrchu je vzácné - struktura akrylátového kamene není pórovitá a pro pravidelnou údržbu stačí jen mýdlová voda.

Několik doporučení podle vašeho výběru

Před výběrem pracovní plochy je třeba porovnat faktor "kvalita-cena". Na deskách pro kuchyň z umělého kamene, cena přímo závisí na tloušťce vrstvy. Vlastně tloušťka ovlivňuje pouze jeden provozní faktor - možnost opakovaného leštění. Je zajímavé, že aglomerát, který je nejblíže k vlastnímu přírodnímu kameni, je levnější než akryl.

Nejstylovější kuchyňské desky z umělého kamene - nasycené tmavé odstíny (asfalt, grafit, čokoláda). Nicméně na těchto letadlech (zejména pokud jsou lesklé) jsou všechny škrábance jasně viditelné. Takové nedostatky jsou zbaveny lehkých produktů - světle šedá, káva, smetana. Mimochodem, paleta akrylových výrobků je mnohem širší.

Kromě toho jsou akryly vyráběny z desek nejsložitějších tvarů, ale z aglomerátu to nebude vždy fungovat.

V moderní kuchyni bude přijatelná i betonová deska z betonu - může být leštěna "pod kamenem", přeměněna na žulu nebo dlažbu.

Pultová deska z betonu, napodobující kamenný povrch

Jak provádět povrchovou montáž

Kamenné desky jsou obvykle drahé, těžké a obtížně instalovatelné rukama. Proto je nejlepší svěřit jeho instalaci odborníkům. Aby nedošlo k praskání výrobku kvůli vnitřním namáháním, je namontován pouze na plně sestavenou a dobře připevněnou kuchyňskou sestavu.

Pracovní desky z kamene jsou sestaveny v následujícím pořadí:

 1. Povrch je upevněn na čtyřech rozích kuchyňského modulu (zvenku a zevnitř), po kterém se upevnění provádí v přírůstcích 0,5-1 m po obvodu.
 2. K upevnění potřebujete plastové hmoždinky, samořezné šrouby, které fixují desky nebo úhel upevnění nebo univerzální lepidlo.

Pokud jsou namontovány akrylátové stoly, jsou pásy navzájem spojeny pouzdry se šrouby, po kterých jsou švy dodatečně lepeny.

 1. Je nainstalován stěnový okraj, pro který je použit silikonový tmel nebo standardní lepidlo.
 2. Pokud má být povrch rozmělněn, provádí se pouze po instalaci a konečném sušení všech lepených spojů.
1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 1 = 7

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map