Mutfakta mantar tabanı ne kadar iyi: ekolojik kaplamanın avantajları

Mutfakta mantar tabanı ne kadar iyi: ekolojik kaplamanın avantajları

Mutfaktaki mantar tabanı pratikliği, çevreye duyarlılığı, güzelliği ve dayanıklılığı birleştirir, ancak zevk ucuz değildir. Mantar, diğer döşeme tiplerine göre birçok avantajı olan doğal bir malzemedir. mantar mutfakta kat elektrikli değildir, toz zararlı maddeler yaymaz, koku absorbe etmez, yağ ve nem korkmuyoruz, bir kalıp teşkil etmez, kemirgenler ve diğer zararlılara karşı müsait bozuk işlemleri değildir birikmez ve yanma desteklemez. Buna ek olarak, mantarın şeklini yeniden şekillendirmesi sayesinde, hiçbir ezik ve çizik bırakmaz.

Mantar zemin - herhangi bir tarzda iyi bir iç detay

Mantar zemini, iç mekanlara sorunsuz bir şekilde sığar, her tarzda dekore edilmiştir

Mutfak için mantar tabanının avantajları

Benzersiz performans özellikleri, mutfaklar ve banyolar dahil olmak üzere herhangi bir yaşam alanında doğal bir mantarı cesaretle kullanmanıza olanak tanır. taş, cam, ahşap, seramik, metal ve tekstil uyumlu bir karışımı ile özel doku, zengin renkler, sıcaklık ve konfor ile doldururken, herhangi içine organik uyum fişi sağlayan tasarım deneyleri havalandırma verir. Nedeniyle yüksek elastikiyet, esneklik ve eşsiz darbe emici özellikleri, mantar zeminler eklemlerin sağlık ve kas iskelet sisteminin tamamı üzerinde çok faydalı bir etkiye olduğu şekilde, hafif bir yay etkisi yapar. Malzemenin ısı yalıtım özellikleri, odada konforlu bir mikro iklim sağlamak için yardımcı olur.

bir petek benzeyen Hücresel tüp yapısı, esnek bir kılıf ile ayrılmış küçük bir gaz miktarı ve su geçirmez dolu küçük hücre sayıda oluşmaktadır. elastikiyet, su ve ses yalıtımı, hafiflik, aşınma direnci, kimyasal inertlik, dayanıklılık, ısı yalıtımı ve düşük alev alma: Bu benzersiz yapı, stoper şaşırtıcı özelliklere endows olup. 20 yıl sonra bile uygun özenle, mutfağınızdaki mantar tabanı yeni gibi görünecek!

Odayı imar etmek için mantar kapağını kullanmak

Bir mantar kapağının birçok çeşidi, bir öncülün bölgelendirilmesi için etkin bir şekilde kullanılmasına izin verir.

Renk paletinin eşsiz dokusu ve zenginliği

Mantar zemini, sadece eşsiz performans özelliklerine değil, aynı zamanda geniş dekoratif özelliklere sahip diğer döşeme tiplerinden avantajlıdır. Mantarın dokusu ince taneli mermerden lamellara kadar değişebilir. Doğal renk şeması hoş kahverengi, sarı ve koyu sarı tonları içerir. Mutfağın iç kısmını canlandırın, renk mantarına ve çeşitli renkli katkılara yardımcı olacak. Modern teknolojiler, üreticilerin değerli ağaç, taş, mermer, çakıl, kum türlerinin rengini ve dokusunu taklit eden bir mantar fotoğraf paketi oluşturmasına izin veriyor. Panellerin büyüklüğüne ve döşeme şekline bağlı olarak, farklı aydınlatma altındaki mantar kaplamalı mutfak tabanı tamamen farklı görünecektir. Mantarlar stil ve zamanın dışında bir malzemedir, bu yüzden tasarımcılar genellikle klasikler ve avangard arasında bir denge kurmak için uygularlar. Tasarımcılar mantarı ve diğer son kat malzemelerle mükemmel uyumluluğunu severler. En avantajlı olanı ahşap, taş, bambu ve keten ile kombine edilir. Büyük ölçekli tekstil ile birlikte, sütlü ve kaynar-beyaz tonlarında mobilyaların yanı sıra, ultramodern beyaz badanalı mantarlar inanılmaz derecede zarif görünüyor. Mantar tabanının mutfak tasarımındaki orijinal kullanım olanakları, doku ve renklerini birleştiren seçenekler sadece tasarımcının hayal gücü ile sınırlıdır.

Tasarım fikirlerinin uygulanması için mantar zeminlerinin renkleri ve tonları

Tasarımcılar, mantar zeminlerinin sadece teknik özelliklerini değil, aynı zamanda dekoratif özelliklerini, özellikle de çok hoş renkler ve tonları takdir ediyorlar.

Sağlıklı ve duygusal bir atmosfer için kalite ve çevre dostu

Mantar kullanımı, zararlı kimyasallar kullanılmadan mutfak için güvenilir bir zemin kaplaması oluşturmak için mükemmel bir fırsattır. Zeminleri kaplamak için 3 ila 8 mm’lik bir mantar karosu kalınlığı kullanın. Fayanslar daha kalın, zemin kaplaması daha dayanıklıdır. Ahşap parke gibi, mantar parke yüzeyi taşlanarak ve parlatılarak kolayca güncellenebilir. Mantar ağacının kabuğunun münferit parçalarından bir mantar zemini elde etmek için, kabuk ince bir şekilde doğranır, bir fırına yerleştirilir ve preslenir. Bir mantar pano dönüştürerek, emprenye ve tüm parçaları yapıştırma, doğal hücresel materyalin – Aynı zamanda mantar suberin arasından sıyrılmak başlar. Mantar tabaka sinter oluşur – mantar, ağaç reçinesi katmanı ve toz, cüruf tabakasının bir kat ve doğal ahşap ya da mantar kendisinin üst dekoratif kaplama birkaç kez lake veya vinil. Bazı vicdansız üreticiler doğal formaldehit ve poliüretan reçineler yerine sertleştirici karolar kullanırlar. bu yüksek kaliteli ürünler gelir ve malzeme tamamen doğal maddeler kullanılacak yapıştırıcılar olarak, güvenlik ve çevresel etkilere karşı yüksek gereksinimlerini karşılamak zaman – doğal reçineler, mantar reçineler dahildir. önemli ölçüde parke ömrünü uzatmak, ancak bunlar büyük ölçüde, doğal, doğal mantar sunulan olumlu nitelikleri azaltabilir çünkü, aynı zamanda, akrilik reçine ve polivinil klorid gibi kaplama mantar zemin sentetik maddeler kaçınılmalıdır.

Bir mantar örtüsü döşeme geleneksel olmayan yollar

İstenirse, geleneksel olmayan stilleri uygulayarak mantar kaplamasının ayrışabilirliğini artırabilirsiniz.

Mutfakta yapıştırıcı veya “yüzen” mantar tabanı

Dekoratif bir eleman olarak mantar tabanının dokusu

Mantar tabanının kendine özgü dokusu, dekoratif bir işlev yapabilir.

 Mantar yer döşemeleri iki ana türe ayrılabilir:

  • yapıştırıcı

Yapışkanlı mantar parke, özel taban ile 2,3,4 ve 6 mm kalınlığında küçük levhalar halinde üretilmektedir. Daha uzun dayanıklılığı nedeniyle yüzmekten daha maliyetlidir. Yapışkan mantar karoları iki tiptir: yoğunlaştırılmış (lakelenmiş) ve sıkıştırılmamış. Mühürlü fayanslar ek işleme ihtiyaç duymaz. Kurulumdan hemen sonra kullanıma hazırdır. Hizmete alınmadan önce sıkıştırılmamış mantar karolarından elde edilen zemin kaplamaları, vernik, yağ veya mum ile ilave işlemeye ihtiyaç duyar.

  • “Yüzer”

Bu özel bir mantar parke türüdür. Geleneksel teknolojiden farklı olarak, mantar karoları zemine yapıştırılmamaktadır. Eşsiz bir kilitleme sistemi kullanmak, plakaları tutkal kullanmadan birbirine tutturmanızı sağlar. Taşırken, böyle bir zemin kolayca sökülüp yeni bir yere götürülebilir.

“Yüzen” parke, sıcaklık değişimlerine ve yoğun nem maruziyetine daha duyarlı olduğundan, mutfak zemini için bir mantarın uygulanması tavsiye edilir.

Aydınlatma mantar tabanının yeni dekoratif özelliklerini tanıtacak

Mutfaktaki terbiye malzemelerinin özelliklerini dikkate alarak monte edilen aydınlatma, mantar kapağını yeni bir ışıkta sunacak.

 Mantar adım adım adım

  • Mantar parke döşeme için tutkal seçimi

Mantarın muşamba benzeri özelliklere sahip olması nedeniyle, eğer karo arkası yapay bileşiklerle işlem görmezse, muşamba döşerken olduğu gibi aynı malzemeleri güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle mantar parkenin döşenmesi için uygun olan dispersiyon tutkalıdır.

  • Mantar döşeme için yüzey hazırlığı

Cork parke, daha önce toz, nem, yağ ve boyadan arındırılmış her türlü pürüzsüz yüzeye mükemmel bir şekilde oturur. Yüzey düz ve pürüzsüz olmalıdır. Güçlü bir emiciliği olan yüzeyler, örneğin, bir su dispersiyonlu dispersiyon tutkalı kullanılarak ilk olarak astarlanmalıdır. Parkenin döşenmesi ile devam etmeden önce astar tamamen kurumalıdır. Ahşap, muşamba, halı veya başka bir sentetik malzemeden bir örtü ile mutfakta bulunan zeminler parke zemin için uygun değildir. Uygun olmayan bir kaplama çıkarılmalı veya bir sunta ile kapatılmalıdır.

Mantar ağacının doğal tasarımı, zeminin bir dekorasyonuna dönüşecek

Mantar ağacının doğal tasarımı çok çekici ve her katın dekorasyonunu yapabilir

  • Döşemeden sonra mantar tabanının tedavisi

Yukarıda belirtildiği gibi, ek yüzey işleminde, sıkıştırılmamış karolardan mantar döşemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Mantardan mantarları işlemenin iki ana yolu vardır: bir balmumu veya yağ kaplaması ve vernik ile kaplanması.

  • Balmumu veya yağı ile mantar kaplama

Doğal malzemenin tüm özelliklerinin korunmasını sağlayan doğal mantar yüzeylerinden işlenmenin en iyi yolu. Bir balmumu veya yağı uygulamadan önce, yüzeyi doğal reçineler ile emprenye ederek astarlamak tercih edilir. Emprenye sonra nemli bir yüzey. Doğal reçine ile zeminin işlenmesinden 15 dakika sonra fazla reçine bir bezle çıkarılmalıdır. Astar tamamen kuruduktan sonra, yüzey işlemine balmumu veya yağ ile başlayabilirsiniz. Malzemenin doğal maddelerle bu şekilde hassas bir şekilde işlenmesi, mantarın doğal yapısının korunmasına, yüzeye parlak bir parlaklık kazandırılmasına, kirlenmeden korunmasına ve mutfaktaki mantar tabanının bakımının kolaylaştırılmasına olanak sağlar.

Mantar kapağı sadece güzel değil, aynı zamanda dayanıklı

Basit operasyon kurallarına uyulduğunda, mantar kapağı sadece güzelliği değil aynı zamanda dayanıklılığı da memnun edecektir.

  • Vernikli kaplama yüzeyleri

Çalışma yüzeyinin cila tabakası ile muamele edilmesi, özellikle mutfaktaki mantar tabanını kirlenmeden en üst düzeyde korur ve bakımını kolaylaştırır. Vernik kaplama, mantar tabanının hissini korumasına rağmen, vernik malzeme içindeki gözenekleri kapatır ve onu birçok doğal pozitif özellikten yoksun bırakır. Bugün lakelerin seçimi çok geniştir. En güvenli ve zararsız su dispersiyonlu vernikler olarak kabul edilir.

Mantar döşeme bakımı

Mantar parkenin doğal rengi herhangi bir renk aralığına sığacak

Mutfak mobilyalarının parlak ve zıt renkleriyle uyumlu bir şekilde birleştirilen mantar parkenin doğal tonları

Doğal mantardan zemin kaplamalarının en iyi şekilde bakımı için, az miktarda yumuşak sabun eklenerek biraz ılık su yeterlidir. Mutfaktaki mantar tabanının ömrünü uzatmak, özel parlatma bileşimlerine yardımcı olacak, yüzeyde koruyucu bir film oluşturacak ve mantarı güzel bir parlaklık kazandıracak. Hem cilalanmış hem de mumlu veya yağlı yüzeylerin parlaklığını geri kazanmak, zemine sakız bırakmaya yardımcı olur. Çok kirli yüzey önce soyulur ve ince taneli zımpara kağıdı ile öğütülür ve daha sonra balmumu, yağ veya vernik ile kaplanır.

Pazar liderleri

Mantar, çoğunlukla güneydoğu Akdeniz’de yetişen mantar meşesinin kabuğundan çıkarılır: İspanya, Portekiz, Cezayir, Fas. Hammaddelerin% 50’sinden fazlası Portekiz’den gelmektedir. Mantar meşesi, 10-12 m yüksekliğe ve 1 m genişliğe ulaşan yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Kabuk 20 yaşına ulaşmış ağaçlardan alınmıştır. Yeni korteks 9-11 yıldır büyür. Ağacın 250 ila 350 yıllık bir ömrü vardır. Cork değerli bir doğal yenilenebilir hammaddedir. Temel olarak zemin kaplamaları, yalıtım malzemeleri ve şişelerin üretimi için kullanılır. Basınç ve yüksek sıcaklıkların etkisi altında, ezilmiş mantar kırıntısı mantar plakalarının daha sonra üretildiği bloklar halinde preslenir. Presleme işleminde sentetik malzemeler kullanılmazsa, en yüksek çevre standartlarına uyan% 100 doğal malzeme tüketiciye düşer. Mantarın kullanılması ayrıca çevreye zarar vermez. Rus pazarında temsil edilen meşhur mantar üreticileri: Wicanders, Ibercork, Corksribas, Baumtex, Valerio, MJO, Bertran Mantarı, Roda, Primacork, Arescork, DECOSA.

Bir mantar deseni seçmek

Deneyimli bir usta, dokusunu ve renklerini en uygun ışıkta sunmak için kapağın desenini seçecektir.

Mantar kat: desen ve dokuların çeşitli

Pazardaki çok çeşitli teklifler en cesur tasarım projelerine izin verecek

Mantar tabanının rengi, iç mekanın renk düzeni ile belirlenir.

Mutfağın genel renk şemasına bağlı olarak, hem koyu hem de açık renklerin mantar tabanını seçebilirsiniz.

decor

Leave a comment