Mutfak için LED aydınlatma: kendi elleriyle seçim ve kurulum

Mutfak için LED aydınlatma: kendi elleriyle seçim ve kurulum

Mutfak için LED aydınlatma: kendi elleriyle seçim ve kurulum

Modern mutfak ekipmanları yemek pişirmeyi daha az zorlaştırıyor. Dolapların altındaki odanın uygun aydınlatması ve LED aydınlatma, ev sahibi için rahat bir ortam yaratır.

Neden led

Herkes, geleneksel akkor lambalara ve enerji tasarruflu lambalara kıyasla LED aydınlatmanın avantajlarını bilir. Bu son derece yüksek bir ekonomi ve dayanıklılıktır. Ayrıca, LED'lerin ısınma süresi gerektirmeden anında tam güçte yanmaları önemlidir, hizmet ömürleri açma-kapama sayısına bağlı değildir. Tek dezavantajı nispeten yüksek maliyettir. Ancak maliyetler haklı çıkar: Mutfaktaki LED aydınlatma birkaç yıl sürecek ve düşük güç tüketimi nedeniyle çok fazla para tasarrufu sağlayacaktır.

Zaten farklı bir mutfak türüne dikkat çekiyorsanız, yenisini değiştirmek için acele etmeyin. Üreticiler neredeyse her tür kapak için LED lambalar üretirler ve büyük ihtimalle lambadaki herhangi bir şeyi değiştirmeden ya da küçük bir değişiklikle sınırlı kalmadan sadece lambanın kendisinin yerini alabileceksiniz.

Mutfak aydınlatma şemaları

Ergonomik mutfak aydınlatmasının önerilen şemaları

Vurgulama yeri nerede

Mutfaktaki doğru aydınlatma çok bölgeli olmalıdır. Bu genel aydınlatma, yemek masası üzerinde ışık ve tabii ki, mutfak çalışma alanı için LED aydınlatma.

Teknik olarak anlaşılır ve iç tasarımın yeniliklerine aşina olan sofistike tüketici, sadece işlevsel aydınlatma ile sınırlı değildir.

Mutfak için aydınlatma nerede olmalı ve nerede olabilir?

 • Çalışma alanı - dolapların altında aydınlatma.
Çalışma alanı aydınlatma

Çalışma alanındaki aydınlatma seviyesi en yüksek seviyede olmalıdır.

 • Plakanın üstündeki kaput, dahili bir ışığa sahiptir.
Başlık aydınlatma

Kaputun ışığı yetersiz görünüyorsa, standart lambalar daha parlak ve daha ekonomik diyotla değiştirilebilir.

Kolaylık ekler veya aşağıdaki yerlerde ek aydınlatma ile iç mekanı süsler:

 • Cam dolapların aydınlatılması. Koleksiyon eşyalarınız yoksa, kapınıza buzlu cam koyun, daha az güzel değil.
Dolap aydınlatma

Camlı dolaplardan çıkan yumuşak ışık, mutfak setini görsel olarak aydınlatır.

 • Üst dolapların üstünde, oda yeterli bir yüksekliğe sahipse. Tavana yönlendirilen ışık, odayı görsel olarak daha yükseğe çıkaracaktır.
 • Alt dolaplar altında. Işık kaynağı görünmemelidir, bu nedenle mutfak için ince ve neredeyse hiç fark edilmeyen ışık yayan diyot bant en iyisidir.
Tavan ve zemin aydınlatması

Dolapların üstünde ve altındaki mutfakta tavan aydınlatması ve zemin aydınlatmasındaki LED arka aydınlatması çalışmak için tasarlanmamıştır, bu nedenle beyaz değil, renkli olabilir. Üst ışık parlak olabilir ve alt kısım, çalışma alanından fark edilir derecede daha yumuşak olmalıdır.

 • Mutfaktaki LED şerit, tezgahın altına monte edilebilir ve alt dolapların cepheleri boyunca içeriğine dikkat çekerek yerleştirilebilir.
Mutfakta bir kutunun aydınlatılması

Bant doğrudan masanın altına bağlanır. Masa üstünün kendisi, mobilya elemanından, ışık elemanının genişliğinden daha az olmayan bir mesafede çıkıntı yapmalıdır.

 • Masa üstünü içten aydınlatmak mümkündür, çünkü bu saydam olmalı. Birkaç cam tabakasında, saydam bir polimerde yapıştırılmış olmasını sağlayın.
Masa üstü aydınlatma

Yarı saydam masa üstü konturunda, bir LED şerit var

Gizli LED aydınlatma

Başka bir seçenek cam tezgahın gizli LED aydınlatmasıdır. Işık kaynağı sondan gönderilir. Etkiyi en üst düzeye çıkarmak için tezgah, yüzeye uygulanan mat parçalara sahip şeffaf kuvars camdan yapılmıştır. Onlar parlayacaklar mı

 • Varsa, arka ışık çubuğu.
Arka ışık çubuğu

Bar alanındaki mutfak için diyot aydınlatması, kural olarak aşağıya doğru yönlendirilir.

 • Parlayan skinhead, modanın son gıcırdı. Işık dışarıdan düşmez, ama içeriden gelir.
Arka mutfak apron

Aydınlık Skinal, reklam aydınlatmasından mutfak iç mekanına geldi. Bu bir bardak süt resmi olan bir düz diyot paneli

Aslında mutfakta LED aydınlatma neredeyse her yere yerleştirilebilir. Hayal gücünüzü sınırlamak sadece maddi kaygılar olabilir.

Mutfak için LED ışık fikstür nedir

Elleri ile, LED arka aydınlatma hazır fikstürler kullanılarak yapılabilir veya aydınlatma sistemi aslında bağımsız elemanlardan bağımsız olarak monte edilebilir. Kullanılan cihazların ana listesini sıralıyoruz:

 • Havai lineer lambalar. Özel bir adaptöre sahip birkaç modülün tek bir ünitede seri olarak bağlandığı parça ve kit olarak satılır.
Aydınlatma modülleri

Hazır çizgisel modülden kendi elinizle mutfağın çalışma alanı için LED aydınlatma

 • Havai aydınlatma noktası tipi.
LED çalışma alanı aydınlatması

Köşe lambalarından oluşan çalışma alanının LED aydınlatması

Satışta, sensör anahtarları ile donatılmış, doğrusal ve nokta armatürleri vardı. Işığı açmak veya kapatmak için vücuduna belirli bir yere dokunmanız yeterlidir.

1
Orijinal fikstür

Dokunmatik anahtar genellikle sürekli yanan mavi LED ile gösterilir

 • Gömme aydınlatma armatürleri, doğrusal ve nokta. Çok ince olduklarından, kabinin alt rafına alt yüzeyle aynı hizada monte edilirler.
Gömme diyot aydınlatması

Mutfak için gömülü diyot aydınlatması alt rafta tamamen gizlidir. Bu uygundur, ancak böyle bir armatürün kurulumu belirli nitelikler gerektirir.

 • Mutfak aydınlatması için LED şeritleri hazır fikstürlerden daha az kullanılmamaktadır. Geniş bir parlaklık ve renk seçiminde bu popülerliğin nedeni ve çok uygun olanı - teyp tam olarak istenen uzunlukta kesilebilir. Hazır fikstürlerden daha ucuzdur.
Diyot şerit

Parlaklık ve renk seçimi çok farklı

LED şeridi kendi ellerinizle monte etmek

Hazır lambalarla, her şey az ya da çok açıktır, ancak LED şeritten elinizle mutfak aydınlatma nasıl yapılır?

Banta dayalı LED arka ışığı ne olacak?

Çalışabilir bir armatürü monte etmek için aşağıdaki materyallere ihtiyacınız vardır:

 • Gerekli uzunlukta diyot bant.
 • Gerekirse, bir alüminyum kılavuz profili.
Alüminyum profilde diyot şerit

Özel bir alüminyum profile yerleştirildiğinde mutfağın aydınlatması daha net görünecektir. Bu çözüm aydınlatma kurulumunu kolaylaştırır

 • Güç kaynağı 12 W.
 • Anahtar.
 • Bağlantı türüne bağlı olarak elektrik kablosu ve fiş veya terminal şeridi. Kablo, en az 2х0,75 mm2 kesitli çift örgülü bakır çok çekirdekli kullanılması önerilir.
 • Sızdırmazlık derzleri için ısıyla daralan boru.
LED Aydınlatma Kiti

LED şerit genellikle güç kaynağı ve kontrol ünitesi ile birlikte satılmaktadır.

LED şerit nasıl seçilir

Mutfaktaki LED şerit sudan korunmalıdır, bu güvenli çalışma koşullarından biridir. Minimum nem koruma seviyesi IP44'tür (bireysel su damlalarına dayanabilir), daha iyi IP65 (su jeti). Voltaj en güvenli 12 W'dir.

Mutfağın çalışma alanı için LED aydınlatma parlak olmalı, spektrum doğal gün ışığına yakın. Her bir metre uzunluğunda 30 lümenlik 12 lümenden üç çipli SMD 50x50 LED'li bir bant kullanmanızı öneririz. Daha parlak bir ışığa sahip olmak istiyorsanız, özellikle arka ışığı bir karartıcıyla donatırken, 60 diyottan bir ürün seçmek daha iyidir. Renk sıcaklığı 3300 ila 500 K arasındadır.

Mutfak için ek aydınlatma, kural olarak parlak olmamalıdır. Genellikle metre başına 5 lümen 30 diyottan yeterli ışık akısı SMD 35x28. Önemli bir pratik rolün rengi oynamamaktadır ve tasarım fikrine daha fazla bağlıdır.

Bant özellikleri

Önerilen bantların teknik özellikleri

Bir güç kaynağı ve mutfakta LED şerit için bir anahtar nasıl seçilir

Mutfaktaki LED aydınlatmanın istikrarlı çalışması için, yaklaşık% 25'lik bir güç payıyla bir güç kaynağı seçmenizi öneririz. Bandın gücü modele bağlıdır, özellikler satıcıdan temin edilebilir. Böylece, 30 diyottan SMD 50x50 "uzunluk" metre başına 7,2 W alır. Böylece, uzunluk örneğin 4 m ise, toplam güç 28.8 W olacaktır. Buna göre,% 25'lik marjlı güç kaynağı ünitesi 36W'dır. Kompakt bir model seçin, saklanması daha kolay olacaktır.

Anahtar gelince, aşağıdaki seçenekler mümkündür:

 • Basit buton.
 • Dokunuştan dokunun.
 • Kızılötesi, elin bir dalgasıyla cevap verir.
 • Işık akısını düzenleyen dimmer. Kontrol, döner sap veya dokunma şeklinde mekanik olabilir.
 • Çok renkli bir RGB bant seçilirse ışığın yanıp sönmesine veya renkli ışıklarla parlamasına neden olan bir kontrol ünitesi. Bununla birlikte, bu etkiler nadiren kullanılır.
Doğru arka ışık bağlantısı

Çeşitli bantlara dayalı bir mutfak için bir diyot ışığı sadece paralel bağlantı şemasıyla yapılmalıdır.

Mutfakta bir LED şeridi kendi elleriyle monte etmek

LED arka ışığı aşağıdaki kurallara uygun olarak monte edilmelidir:

 • Bant sadece belirli yerlerde, keyfi olarak uzunlamasına kesilemez. Bunun için üzerine özel işaretler yerleştirilir.
 • Gerekirse, güç kaynağına paralel olarak bağlamak için birkaç bant kullanın.
 • Güç kaynağından gelen elektrik kablosu, konektörlerle değil, banda bağlanmalıdır, ancak lehimlenerek, bu daha güvenilirdir. Bağlantı, ısıyla büzülebilen boruların büzülmesiyle kapatılmalıdır. Elektrik bandı da kullanabilirsiniz, ancak yapılması daha zor ve çok düzgün görünmeyecek.
Kablo bağlantısını kabloya lehimlemek

Kabloya lehim bandı için adım adım öneriler

 • Güç kaynağının girişine geleneksel bir anahtar veya düğme anahtarı yerleştirilir.
Arka ışık bağlantısı

Konvansiyonel bir anahtar ile bağlantı şeması

Dimmer veya RGB ünitesi - güç kaynağından sonra.

Mutfakta LED şerit

Mutfakta LED şerit: ayarlanabilir dimmer ışık akısı ile bağlantı şemasının fotoğrafları

 • Çift taraflı yapışkan bant ile dolapların altındaki mutfak için LED aydınlatma monte edilmiştir. İlk olarak, bandı birkaç yerde hafifçe sabitlemeniz ve doğru yerde olduğundan ve düz bir şekilde durduğundan, tüm uzunluğa karşı zorlandığından emin olmanız gerekir.

Elektrikli ve elektronik ekipmanlarla çalışmak için yeterli bilgi ve beceriye sahip değilseniz, aydınlatma uzmanlarının kurulumuna talimat verin.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

47 + = 48

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map