Mutfakta bir ekstrakt için bir kutu nasıl ve ne yapılır: hazır ve kendine özgü tasarım çeşitleri

Mutfakta bir ekstrakt için bir kutu nasıl ve ne yapılır: hazır ve kendine özgü tasarım çeşitleri

Mutfakta bir ekstrakt için bir kutu nasıl ve ne yapılır: hazır ve kendine özgü tasarım çeşitleri

Davlumbazlar, egzoz havasının havalandırma kanalına bir filtrasyonunu veya zorla tükendiğini veya binanın duvarında veya çatısında bir delik açtığını varsaymaktadır. Modern mutfakların çoğu, cihazın montajını havalandırma miline girişten en az bir mesafede dikkate alarak hemen tasarlanır. En basit seçenek, kapalı dolaplardan birinde göze çarpan iletişimi gizlemektir. Ancak, oda zaten döşendiyse ve havalandırmadan plakanın yeri uzaksa, mutfakta açılan bir kutu hava kanalının "yolunu" maskelemeye yardımcı olacaktır. Bu tasarımı doğru bir şekilde nasıl seçeceğimizi daha ayrıntılı olarak ele alalım, böylece uzun bir zaman sürecek ve iç mekanla uyumlu bir şekilde harmanlanacak.

Davlumbaz ve havalandırma boruları hakkında bilmeniz gerekenler

Modern mutfakta mekanik havalandırma ihtiyacı üzerinde çok diyor: Bu pişirme işlemi daha rahat hale getirir, ama aynı zamanda yağlı mevduat oluşumunu engelleyerek, odadaki hava dolaşımını artırır ve bitirir ve mobilya ömrünü uzatır sadece.

mutfakta avize

Kutuyu maskelemek için başarılı bir çözüm

Ekstraksiyon için kanalın tasarımı doğrudan cihazın kendisinin türüne bağlıdır. Açısal, ada, duvar, asma, teleskopik davlumbazlar vardır, ancak havalandırma sistemine bağlantı sadece sapma prensibine göre çalışan cihazlar gerektirir.

Davlumbaz

Izgara panelinin, bir bacayı simüle eden bir kubbe ile görünür veya dekore edilmiş olduğu sistemler. Genellikle bu tür modellerde kanal zaten kitte gider ve ön kısım ile bir tarzda yapılır. Bu nedenle, açık davlumbazlar çoğunlukla geniş mutfaklara yerleştirilir, bu alan sadece teknolojinin fonksiyonel açıdan değil, aynı zamanda dekorasyon için de kullanılmasını sağlar. En popüler iç stilleri: yüksek teknoloji, minimalizm, tekno, klasik, ülke ve çeşitleri.

mutfakta davlumbaz

Ülke tarzı mutfakta kukuleta

Gömülü modeller

Dışarıda, sadece panelin kendisi kalır ve cihazın geri kalanı mobilyaya monte edilir. Ama gofretler "maskeleme" kabininin ötesine geçerse, havalandırma kutusuyla süslenir. Bu tür davlumbazlar, laconik tasarım ve fazla çaba sarf etmeden hemen hemen her iç mekana sığabilme olasılığı nedeniyle en popüler olanlardır.

özüt

Modern mutfakta gömme davlumbaz

Notuna! Kapağın takılması sorunlu olan odalarda, havayı havalandırmaya yönlendirmeyen cihazların sirkülasyon modellerini kullanmak mümkündür, ancak filtreden temizleyin. Bu nedenle, herhangi bir hava yolu veya gizlemek için aygıtlara ihtiyaç duymazlar.

Plastik kutu

Çizim için yuvarlak, kare ve dikdörtgen plastik kutular vardır. Tasarım seçimi büyük ölçüde havalandırma şeklinin şekline bağlıdır, ancak mobilyaların arkasında veya odanın köşesinde kolayca gizlenen düz kutuların genellikle düşük güçlü cihazlar için tasarlandığına dikkat edilmelidir. (Her durumda bir plastik yapısı daha estetik görünüyor olsa da) Ama yuvarlak ve kare kesitli boru geniş hava hacmi ile başa çıkmak için, ama esnek Oluklu daha onların daha hafif maske etmez.

Malzemenin avantajları ve dezavantajları

Başlık için plastik kanal bir kanal ve dekor olarak hizmet verebilir. Lakonik görünümü nedeniyle ek terbiye olmadan iyi görünür, ancak gerekirse duvar veya mobilya renginde boyanabilir. Dikdörtgen tasarım, özel klavyeye başvurmadan doğrudan mutfak setinin üzerine serilebilir.

plastik kutu

Düz plastik kutu, mobilyalarda kolayca gizlenir

Plastik kutuların avantajları:

 • Düşük ses seviyesi - malzemenin düşük iletkenliği, çalışma başlığının ses efektini önemli ölçüde azaltır. Kutu, oldukça sert tasarıma bağlı olarak hava akışlarıyla pratik olarak rezonansa girmez.
 • Uzun servis ömrü - bu malzeme korozyona uğramaz, nemi iyi tolere eder ve kondens birikimini önler.
 • Hijyenik - plastiğin iç yüzeyinde, egzoz havasında bol miktarda bulunan yağlar ve diğer süspansiyon parçacıkları neredeyse hiç buhar yoktur. Yani, ve "baca süpürme" rolünü denemeye sık sık olmaz.
 • Hızlı kurulum - plastik ile düşük ağırlık sayesinde çalışmak için uygundur.
 • Kolay bakım - sadece plastik bir bezi zaman zaman nemli bir bezle silin.

Plastiğin ana dezavantajı temel olarak estetiktir: zamanla beyaz kutu sarı veya griye dönüşebilir ve renk - güneş ışığının etkisi altında yanar. Ancak kanal, mobilyaların vizörünün arkasına doğru monte edilmiş ve gizlenmişse, gerçekten önemli değildir.

Notuna! Dikkat edilmelidir ki, plastik oldukça güçlü bir malzeme olarak görülse de, mekanik eyleme maruz kaldığında kolaylıkla perdeler oluşturur. Bu nedenle, genellikle mutfak duvarında da bulunan ağır yemekler ile yapıyı bastırmak şiddetle tavsiye edilmez.

Montaj özellikleri

Mutfakta davlumbaz çıkarma için plastik bir kutu kendi ellerinizle montajı kolaydır. "Çan-tüp" prensibi üzerine monte edilmiştir. Farklı birleştirme bağlantı parçaları ve farklı uzunluktaki elemanlar, tasarımı birçok açı ve diğer engellerin bulunduğu bir odaya bile yerleştirmenize izin verir. Gerekirse borular manuel olarak ayarlanabilir - plastik sıradan bir demir testeresi ile kolayca kesilebilir.

plastik kutu

Plastik kutu elemanları

Önemli! Kanalınızı mümkün olduğunca az dönüşe sahip olacak şekilde tasarlamaya çalışın, çünkü her bir eğim kaputun verimliliğini% 10-30 oranında azaltır!

Mutfakta çizim için plastik kutuları monte etmek için, ana borulara ek olarak aşağıdaki yardımcı elemanları da satın alabilirsiniz:

 1. "Diz" - kanalın kıvrımları için dikdörtgen veya yuvarlak bir parça. Yardımı ile kutuyu 45 veya 90 derece açabilirsiniz.
 2. Adaptör - (bir duvar veya tavan kısa dikdörtgen bir kutu haline dairesel kesitli bir boru, daha güçlü bir hava kanalını çizerek, örneğin) eş zamanlı olarak ve yuvarlak kullanılan kompozit yapılar, dikdörtgen boru yaratmak için izin verir.
 3. Konektörler - bir borunun uzunluğu havalandırma deliğine yaklaşmak için yeterli değilse, başka bir boru ve adaptör parçası kullanarak hava yolunu arttırmak gerekir. Tabii ki, konektör parçaların bölüm ve şekline uygun olmalıdır.
 4. Dönüş valfi - sadece hava çıkışına hava hareketi sağlar. Hava kanalları ters itme tetiklenen (ör, güçlü bir rüzgar ya da komşu daire kuvvetli çekme çalışması), valf mili ve blok kokuların penetrasyon giriş kapatır.
 5. Kafes - madenin girişinde sabittir ve istenen bölüm için bir açıklık sağlar, burada nakuchne çıkarılması için havalandırma kanalı

Bu elemanları kullanarak, herhangi bir uzunlukta bir yapıyı birleştirebilirsiniz. Ana şey bağlantıların seri olarak bağlanmasıdır, egzoz havasının sadece tek yönde hareket etmesi gerektiğini unutmamaktır.

plastik kutu

Bir plastik kutu örneği

Notuna! Bazı ustalar, yapının sertliğini arttırmak için bir dolgu macunu ile derzleri tutmayı tavsiye eder. Fakat böyle bir kutu, özellikle birden fazla bükülme varsa, içeriden temizlenmesi zor olacaktır. Yapı, küçük bir uzantıya veya ek durağa sahipse (örneğin, soyunma çatısı), sızdırmaz hale getirilmemelidir.

Metal kutu

Mutfaktaki davlumbaz için dekoratif kutu, koruyucu bir polimer veya boya tabakasıyla kaplı alüminyum, paslanmaz çelik veya çelikten yapılabilir. Büyük bir enine kesite sahip kare veya dikdörtgen şeklin tasarımı, kaputu tahtaya doğru mesafeden monte etmenizi sağlayan teleskopik kanalı maskeler. Bu tasarım, yüksek teknoloji, tekno veya çatı katı tarzında modern bir kentsel iç mekana mükemmel uyum sağlar.

kutu

Paslanmaz çelik kutu, dekorun şık bir öğesi olabilir

Çizim için metallerin artıları ve eksileri

Mutfaktaki davlumbaz için metal kutu, yüksek mukavemet ve uzun servis ömrü ile karakterizedir. En güvenilir olanı, dekoratif tabakaya mekanik hasardan sonra bile korozyondan korkmayan paslanmaz çelik yapılardır.

Ama metal kutularda somut eksiklikler var:

 1. Karmaşık kurulum - yapı kesin ölçümlere uygun olarak siparişte yapılmazsa, metal işleme (kesme, kaynak) kendi başına yapılmalıdır.
 2. Böyle bir kutu, bir plastik analogdan çok daha ağırdır ve güvenilir eklere ihtiyaç duyar.
 3. Metalin parlak yüzeyinde parmak izleri, su damlaları ve yağlar açıkça görülebilir.
 4. Gürültü - malzeme, çalışma başlıklarının sesini güçlendirir ve eğer bir alüminyum oluk, böyle bir kutu içinde gizli ise, etki artacaktır.

Notuna! Daha önce, metal kutular aynı zamanda bir kanal ve dekor görevi gördü. Günümüzde, daha uygun esnek oluklar ve plastik modeller bu tip tasarımların yerini almıştır ve metal sistemleri ağırlıklı olarak profesyonel mutfaklarda veya endüstriyel tesislerde kullanılmaktadır.

Bir yapı doğru şekilde nasıl monte edilir

Kendinizi çizmek için metal bir kutu yapmak için, ev yapımı ustaların evrensel setine ek olarak, özel aletlere ihtiyacınız olacak: metal kesme diskleri ve kaynak makinesi olan bir öğütücü.

Not: eğer yapraklar yeterince ince ise, kaynağı metal için tutkalla değiştirebilirsiniz.

Bunun gibi bir kutu var:

 1. Metal levhalardan, gelecekteki kutunun duvarlarının parçaları, kaynak payı ile kesilir (düz açılara dayanmak için, çerçeveyi profilden önceden monte etmek mümkündür).
 2. Üst üste binen kağıtları toplayın, bunları kaynak veya özel tutkal ile birbirine sabitleyin.
 3. Arka duvarda bağlantı elemanları için bir delik açın. Bazı yerli ustalar bütünlüğü bağlantı elemanları rahatsız etmemek için, dolgu macunu kutuyu monte tercih eder, ancak böyle bir yapı güvenli zor çağırmak için - vida ve fişler ile çeşitli yerlerde sabitleme, pekiştirmek için daha iyidir.

İpucu! Bu tür ev yapımı tasarımlar küçük (ideal olarak düz ve virajsız) kanalların bitirilmesi için daha iyi kullanılır.

Alçı karton kutu

Gipsokartonnyh tabakalarından çizim için dekoratif bir kutu - kanalın iç kısımda uymayan oluklu veya diğer malzemelerden maskelenmesi için bütçe varyantı. Böyle bir tasarım, özel zorluklar ve para maliyetleri olmaksızın, kendi elleriyle yapmak için oldukça uygundur.

çerçeve

Alçı levha kaplama için çerçeve hazır

Uygulama özellikleri

Diğer malzemelerin aksine, alçıpan sadece bir dekor olarak kullanılabilir, kanalın kendi üretimi için çalışmayacaktır.

Alçı panoları avantajları:

 • Herhangi bir iç mekan için bir şekil seçme yeteneği. Tasarım dikdörtgen, kare yapılabilir, duvardaki çıkıntıları simüle edebilir veya çok seviyeli bir tavanın parçası olarak dekore edilebilir.
kutu

İki seviyeli tavan şeklinde havalandırma kutusu

 • bitirme için opsiyonu çeşitliliği - mutfakta çizim için kutu izgipsokartona, mobilya renk ve doku maç için fayans, mozaik, suya dayanıklı duvar kağıdı yapıştırmak, duvar veya tavanlarda kullanılan aynı malzeme ile dekore edilebilir.
kutunun dekoru

Çocuk fotoğrafları ile bir alçıpan kutusu dekoru

 • Uygun maliyetli - kanalın şaft girişine önemli bir mesafe kat etmesi durumunda, basit bir dalgalanma ve bir ev yapımı alçıpan hazır ürünler için ucuz bir alternatif haline gelecektir.

Notuna! Mutfak mikroiklim için yüksek nem ile karakterizedir, bu yüzden alçıpan nem dayanıklı olmalıdır.

Havayolu için kendi ellerinizle nasıl korunursunuz

Çizim için havalandırma kanalları sadece alçıpandan yapılmaz, ayrıca kontrplak, tahta, MDF levhalar da kullanabilirsiniz.

İşin algoritması aynıdır:

 • Geleceğin tasarımının tasarımı, mutfak tasarımının düzenini ve tasarımını göz önünde bulundurarak düşünülüyor. En basit çözüm, üst dolaplar arasındaki boşluğu tavana kaplamaktır. Ancak bu seçenek sadece mobilyaların veya kaplamaların rengi ve dokusu için son katları seçmenin mümkün olması halinde izin verilir, böylece kutu mutfak setinin veya duvarın doğal bir uzantısı gibi görünebilir. Diğer durumlarda, tüm üst alanı kurban etmeyin (çünkü başka amaçlar için kullanılabilir!), Ve odanın duvarında veya tavanında çıkıntılar oluşturmak daha iyidir.
 • Ayrıca, duvar / tavan üzerindeki düzen, kanal dirsekleri ve mutfak mobilyasının geometrisi dikkate alınarak gerçekleştirilir.
 • Daha sonra, çizilen çizgiler boyunca, kılavuzlar metal profilden sabitlenir ve yapı takviye elemanları tarafından güçlendirilir.
çerçeve

Başlık altında gipsokartonnogo kutu için çerçeve

 • Kutu, doğru boyutta parçalar halinde kesilmiş, neme dayanıklı alçı levha veya diğer uygun tabaka malzemeden levhalarla kaplanmıştır.
kaplama

Neme dayanıklı alçı levha ile kaplama

 • Dikişleri ve derzleri macun, primetrovat kutu nem itici emprenye ile tedavi etmek ve uygun herhangi bir bitiş malzemesini süslemek için kalır.

Önemli! denetim kapağının altında bir delik bırakmak ventkanal ihtiyacı olan borunun girişine karşısında (Alçıpan vida ekli olmayan parça dışında elleri ile yapılan ya da küçük boyutta hazır katlama kapıları satın alınabilir). Bu procleaning veya kutunun bütünlüğünü bozmadan havalandırma itme açık erişime kontrol de sağlayacaktır.

Video: alçıpan bir tavan kutusu nasıl yapılır

Eski havalandırma kanalının restorasyonu

Eski binaların evlerinde, havalandırma kutuları genellikle doğrudan duvara geçmektedir ve bazı apartman sahipleri güzel bir yeniden yapılanma uğruna bu kanalı sökmüş veya daraltmışlardır. Mevcut inşaat standartlarına göre, bu tür modernizasyon kabul edilemez ve havalandırma ya da kötü çekiş eksikliği nedeniyle komşuların sadece bir şikayeti, havalandırma kutusunun zorla restore edilmesine neden olabilir.

Bu süreç aşağıdaki çalışmaları içerir:

 1. Odadan ev aletleri ve mobilya (çıkarılmaması gereken - bir filmle kaplanmış) çıkarınız.
 2. Bölme / duvar ve zemin kaplamasının bir parçasını sökün, havalandırma miline erişim açın.
 3. Hasarlı havalandırma kanalını ve kutunun duvarlarını geri yükleyin.
 4. Sonunda, sistem servis kolaylığı için kontrol edilir, daha sonra inşaat bitmiş kaplama ile tamamlanır.

Duvar kutusunun restorasyonu ile ilgili çalışma örnekleri:

PP13
PP14
pp15

Genel ev havalandırma etkilenen eğer, unutmayın kendi elleriyle sorunu çözmek veya zanaat ustaları dahil olamaz. Uygun profesyonel lisans ile sadece inşaat şirketleri mutfakta geri kazanımlı havalandırma kanalı gerçekleştirebilir ve bu işin fiyatı oldukça etkileyici olmasına rağmen, gelecekte komşuları ve lisans otoriteleri tarafından iddiaları korunur emin olabilirsiniz.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

20 − = 14

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map