Jak vybrat plynový sporák pro kuchyň - kompletní přehled stávajících možností

Jak vybrat plynový sporák pro kuchyň – kompletní přehled stávajících možností

Jak vybrat plynový sporák pro kuchyň - kompletní přehled stávajících možností

Vzhledem k tomu, že plyn je používán k vaření levně a většina domů je spojena s centralizovaným zásobováním plynem, mnoho lidí se rozhoduje ve prospěch plynových sporáků. Tváří v tvář otázce, jak si vybrat kuchyňský sporák, kupující dospějí k závěru, že to není tak jednoduché, jak se zdá. Ve skutečnosti je výběr na trhu velmi velký, je často obtížné okamžitě určit model. Chcete-li to udělat, stojí za to seznámit se s hlavními parametry, které jsou při výběru důležité.

Klíčová kritéria pro výběr plynového sporáku

Při výběru desky zjistěte, který model konfigurace potřebujete, jaký bude vařič a trouba. Teprve po definitivní definici základních parametrů je možné pokračovat v dalším výběru vhodné varianty.

sporák

Klasická forma

Jaký typ sporáku je pro vás to pravé?

Podle jejich uspořádání jsou plynové sporáky rozděleny do dvou typů:

  • vestavěný;
  • samostatně stojící.

Výhodou vestavěného plynového sporáku je kompaktnost a rozmanitost možností ubytování. To znamená, že není nutné instalovat varnou desku a troubu starým způsobem - jeden nad druhým. Pečicí trouba může být umístěna na jedné úrovni s varnou plochou a s příslušnou konstrukcí bude vypadat ekologicky. Vestavěný model znamená, že jeho boční plochy budou skryty kuchyňským nábytkem.

varná deska

Vestavěná varná deska

Samostatný sporák nevyžaduje úplnou výměnu kuchyňské sady nebo opravu. Takové zařízení je nezávislým prvkem kuchyňského interiéru. V průměru jsou tyto modely levnější než vestavěné systémy "povrch + trouba". Ceny sólových desek často závisí na originalitě návrhu.

sporák

Samostatný vzorek

Jak vybrat varnou desku

Pokud trouba pravidelně používá ne všechny paní, pak vaření povrch - hlavní prvek kuchyně. Výrobci nabízejí širokou škálu plynových panelů, které se liší nejen vzhledu, ale také v principu fungování. Takové typy varných desek jsou velmi populární:

  • Klasická verze s otevřenými hořáky;
  • "Plyn pod sklem" - tato volba neznamená přítomnost otevřeného ohně, plyn hoří pod vrstvou skla a rovnoměrně ohřívá povrch samotný.

Znáte všechny typy plynových sporáků - s otevřenými hořáky. Plyn je přiváděn tryskou a zapálený. Plamen je rovnoměrně rozložen a snadno se nastavuje otáčením knoflíku. Pokrmy jsou umístěny na mřížích. Pohodlně můžete vizuálně posoudit výkon hořáku a v případě potřeby ho upravit.

sporák

Varná deska s otevřenými hořáky

Povrch tvrzeného skla bez otevřených hořáků - moderní bezpečnostní vzhled plynových sporáků. Principem fungování takového panelu je ohřívání keramického prvku pomocí plynového hořáku, který zase ohřívá pokrmy sklem. Tento typ panelu může mít ovládání dotykem.

Plynový sporákSOLGAZ - plyn pod sklem

Důležité! Nevýhoda panelu s plynem pod sklem je způsobena špatnou kvalitou čištění plynů v plynovodu. Cizí nečistoty negativně ovlivňují provoz zařízení.

Systém "plyn pod sklem"

Je třeba si uvědomit a poměrně společné kombinované povrchy vaření. Jejich zvláštností je, že dva druhy energie se používají najednou: elektřina a plyn. Část hořáků pracuje na plynu a jeden nebo několik dalších - na elektřinu. Tento přístup řeší problém přerušení dodávky světla nebo plynu.

Je třeba zvážit počet hořáků na panelu. Nejčastěji existují 4, ale existují i ​​další možnosti. Levné modely jsou vybaveny stejnou velikostí a výkonovými hořáky. Dražší desky mohou mít několik středních hořáků, malých (například pro výrobu kávy) a zvýšeného výkonu (někdy dokonce s dvojitou řadou plamene).

1
pelite

Neobvyklý tvar varné desky s různými hořáky

Jak si vybrat kuchyňskou troubu

Naneštěstí ve starých deskách trouby zbylo hodně být žádoucí. Kvůli špatné troubě nemusí fungovat i ověřené pokrmy. Proto při výběru nového varného štítu věnovali domácnosti maximální pozornost troubě.

Trouba v plynovém sporáku může být:

  • plyn;
  • elektrické;
  • hybrid.

Jednoduchým rozpočtem je plynový sporák s plynovou troubou. Návrh vypadá jako velký hořák umístěný ve spodní části trouby. U pokročilejších modelů je k dispozici ventilátor, který rovnoměrně rozvádí teplo. U takovýchto pecí je hořák konstruován tak, aby se zabránilo vyfukování plamene ventilátoru.

vestavěná trouba

Plynová vestavěná trouba

Elektrická trouba má mnohem širší funkci. Teplo je dodáváno nejen zezadu, ale ze všech ostatních stran uvnitř trouby. To znamená, že je možné regulovat vytápění a zcela řídit provoz topných prvků. Další plus - v takové troubě můžete nastavit požadovanou teplotu a bude ji podporovat snímač tepla. Takové pece jsou vybaveny režimem "Konvekce" - foukající ventilátor.

Hybridní trouba je kombinací elektrického modelu s plynovou troubou. Hlavní ohřev se provádí pomocí plynového hořáku, ale kromě toho je v peci umístěn elektrický gril.

Technické charakteristiky plynového sporáku

Poté, co jste se rozhodli pro základní parametry vaší budoucí desky, můžete začít vybírat model specificky pro vaši kuchyni. Je důležité neztratit s rozměry zařízení. Materiál, z něhož je deska vyrobena, je také velmi důležitý.

Rozměry oddělených desek

Vzhledem k tomu, že kuchyně v průměrných bytech nemají velkou plochu, velikost plynového sporáku pro kuchyň hraje důležitou roli. V závislosti na tom, jaký typ vařiče zvolíte, samostatně nebo vestavěný, změní se také jeho rozměry.

sporák

Je důležité vybrat správné rozměry

Výška samostatné desky je v průměru 850 mm. Tato velikost je považována za nejvhodnější k použití. Výška zbytku kuchyňského nábytku pro pohodlí je nastavena na tuto hodnotu, takže celá pracovní plocha je na stejné úrovni. Moderní desky mají nastavitelné nožky. Tak můžete trochu nastavit výšku (až 5 cm). Je velmi vhodný pro kuchyně s nerovnými podlahami.

Hloubka plynového sporáku by se neměla výrazně lišit od standardní hloubky kuchyňské soupravy. Toto číslo se zpravidla pohybuje v rozmezí 500-600 mm.

Pružnější indikátor je šířka. U standardních modelů nepřesahuje 500-600 mm. Existují však i kompaktnější samostatné plynové sporáky - od šířky 300 mm. Najít takový originální model není snadné. Pro ty, kteří nemají dostatek půdních desek, mohou výrobci nabízet větší možnosti - až 1 m široký.

poloprofesionální model

Zvýšený poloprofesionální model

Rozměry zabudovaných desek

Vestavěné povrchy vaření mohou být nejen čtvercové. V souladu s tím se rozměry těchto panelů liší od běžných desek. Porovnáním dvou desek se stejným počtem hořáků v hloubce a šířce bude vestavěný typ zpravidla kompaktnější. Šířka varné desky je v průměru 500-600 mm, výška závisí na konstrukci a typu hořáků a je 30-120 mm.

sporák

Velikost závisí na umístění hořáků

Hloubka vestavěného panelu je menší vzhledem k tomu, že všechny komunikace jsou k němu připojeny zdola. Další nuance - standardní kuchyňská deska má šířku 600 mm a pro správné a estetické umístění vestavěného zařízení na pracovní ploše by měl být volný prostor. Průměrná hloubka zabudovaného plynového panelu je obvykle 450-500 mm.

Z velikosti kuchyňského nábytku závisí na výběru vestavěné trouby. Klíčovým ukazatelem trouby je jeho hlasitost. Závisí to na lineárních rozměrech zařízení. Optimální hloubka trouby pro domácí použití je 500-550 mm. Výška - 550-600 mm, šířka - 600 mm. Průměrný objem je asi 50 litrů.

Vestavěné zařízení je mnohem rozmanitější z hlediska rozměrů. V případě potřeby můžete vyzdvihnout troubu více, méně a dokonce i dvouúrovňovou. Volba uspokojí každého kupujícího.

deskový model

Existují dokonce kulaté modely

Jaké materiály se používají při výrobě

Základem plynové pece v převážné většině případů je žáruvzdorná ocel. Taková monotónnost diktuje bezpečnostní pravidla. Vnější vzhled desky však může být originálnější. Nejčastěji v obchodech jsou plynové kamny vyrobené z takových materiálů:

  • smaltovaná ocel;
  • nerezová ocel;
  • skleněná keramika.

Smaltovaná ocel může být lakována v jakékoli barvě. Tradiční desky jsou bílé a hnědé. Tento materiál je levný a to je jeho hlavní výhoda. Z nevýhod bylo zjištěno sklony k nevratnému poškození: škrábance, štěpky. Vysoce kvalitní talíře jsou pokryty speciálním smaltem, který zabraňuje vzhledu stálých skvrn tuku, což usnadňuje péči.

kryt

Použitý emailový nátěr

Nerezový plynový sporák vypadá profesionálně a pevně. Je snadné umýt a je obtížné poškodit povlakový materiál. Ale hlavní bolest hlavy všech majitelů domácích spotřebičů z nerezové oceli - otisky prstů a suché vodní kapky. Abyste dosáhli ideálního lesku desky, musí být neustále vysušený.

sporák

Nerezová ocel jako hlavní materiál

Povlak skleněné keramiky se stává stále oblíbenější. Z tohoto materiálu může být vyrobena varná plocha, jako je "plyn pod sklem" a běžná, s plynovými hořáky - "plyn na skle". Materiál je praktický a vypadá působivě. Nevýhodou desek skleněné keramiky jsou vysoké náklady.

Plynové varné desky "plyn na sklo" od společnosti Electrolux

Další funkce plynových spotřebičů

Plynové kamny mohou být vybaveny samočisticí funkcí. Může velmi usnadnit život hostesky. Čištění lze provádět dvěma způsoby, v závislosti na modelu trouby: pyrolytické nebo katalytické.

Metoda pyrolýzy je založena na spalování tuků a zbytků potravin pod vlivem velmi vysoké teploty - až o 500 stupňů. Po tomto vyčištění stačí otřít stěny trouby vlhkým hadříkem. Náklady na energii za takové čištění jsou však značné.

Katalytická metoda je založena na chemické interakci zbytků tuku s materiálem vnitřního povlaku pece. Pod vlivem vysokých teplot se organické zbytky rozkládají na složky, po které stačí troubu otřít.

Dalším užitečným doplňkem je gril. Může být elektrický nebo keramický - s topením na plyn. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Takže pokrmy připravené na plynovém grilu jsou spíše jako ty, které jsou vařené na uhlí. Na druhou stranu je elektrozelená snadněji nastavitelná a lehčí vařit.

https://static-eu.insales.ru/images/products/1/6514/89299314/gazovii-grill-napoleon-prestige-pro-825_99.jpg

Pěkný doplněk je gril

Některé plynové pece ekonomického segmentu musí být osvětleny zápasem. Elektrické zapalování je velmi pohodlná funkce. Existují modely s elektrickým zapalováním, které je třeba samostatně zapnout stisknutím tlačítka. Dražší plynové sporáky mají v rukojeti zabudovaný elektrický prvek. Jen stačí otočit knoflík a automatické zapalování udělá vše pro vás.

Velmi užitečnou funkcí je časovač. Označuje, že uplynul čas pomocí zvukového signálu. U pokročilých modelů s elektronickým ovládáním časovač automaticky vypne sporák.

Trouba má také řadu úprav, které jistě budou velmi užitečné. Chcete-li zjistit, jak je nádoba připravená, aniž byste otevírali dveře trouby, výrobci vybaví desky osvětlením. Zatahovací mechanismus pro horký plech na pečení pomůže získat horké jídlo.

Co jiného stojí za to věnovat pozornost

Kromě vnějších charakteristik domácích spotřebičů a jejich funkčního obsahu existuje několik důležitých aspektů, které je třeba vzít v úvahu při výběru. Především jim zaručuje bezpečnost desky. Kromě toho při výběru věnujte pozornost jménu výrobce.

Bezpečnost provozu zařízení

V případě nepřesného použití jsou plynové kamny v kuchyni spíše nebezpečným předmětem. Možné úniky plynu mohou mít vážné důsledky. Je třeba chránit spotřebitele před takovými situacemi, že výrobci vyvinuli systém "kontroly plynu".

http://dimservis12.ru/d/349255/d/dsc_1017.jpg

Z bezpečnostních důvodů odpovídají tyto malé detaily

Princip systému je velmi jednoduchý. Zvláštní snímač zachycuje únik a zastaví přívod plynu. Pokud tedy mléko uniklo z pánve a plamen zhasl, systém okamžitě spustil a vypnul sporák. Existují desky s selektivní regulací úniku: pouze pro troubu nebo pouze pro varnou desku, ale existují také modely s plnou ochranou - nejbezpečnější.

Ovládání plynu v akci:

Důležité! Instalace plynového sporáku by měla být prováděna výlučně odborníkem. Nesprávné připojení může vést k úniku plynu.

Dalším nebezpečím, které představuje plynový sporák, je nadměrné zahřívání vnější části trouby. Ve vysoce kvalitních modelech jsou dveře tepelně izolovány. To je velmi důležité, zejména pro rodiny s malými dětmi.

Reputace výrobce

Velmi často se v prodejnách mohou desky se stejnou funkčností a dokonce podobným vzhledem několikrát lišit. Tak velký rozdíl závisí převážně na výrobci desek.

Úkolem racionálního kupujícího je zvolit volbu s ideálním poměrem cena / kvalita. Je známo, že nejdražší není vždy nejlepší. Dosud mnoho domácích i zahraničních firem vyrábí plynové kamny různých cenových kategorií.

Nízkonákladové značky zahrnují společnost Nord, která již více než 50 let vyrábí domácí spotřebiče, a běloruský výrobce Gefest. Tyto firmy vyrábějí plynové kamny rozpočtové třídy. Právě to vysvětluje jejich popularitu mezi obyvatelstvem.

http://www.technofavorit.com.ua/templates/media/446686/gefest_1.jpg

Jméno značky hraje důležitou roli

Evropské společnosti Zanussi, Gorenije a Electrolux vyrábějí řadu plynových sporáků ekonomické třídy a dražší řady s rozšířenou funkčností. Vynikající pro kvalitní desky Kaiser, Hansa, Bosch. Budou muset zaplatit celkovou částku, ale reputace značky mluví sama za sebe.

Video: tipy pro výběr plynových sporáků a varných desek

Průvodce po desky:

Pokyny k vaření na povrchu vaření:

Výběr plynového sporáku pro kuchyň závisí především na rozpočtu kupujícího a na souboru dalších funkcí, které potřebuje. S jeho hlavním úkolem - vytápění a vaření - dokáže vypořádat se všemi, dokonce i nejprimitivnějšími plynovými kamny. Ale protože životnost tohoto zařízení je odhadována za desítky let, stojí za to zodpovědně zvolit a hledat několik let dopředu.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

62 − 61 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map