Mutfakta bir musluk nasıl düzeltilir: Kendi ellerimizle mikser sızıntısı ve diğer arızaları ortadan kaldırıyoruz

Mutfakta bir musluk nasıl düzeltilir: Kendi ellerimizle mikser sızıntısı ve diğer arızaları ortadan kaldırıyoruz

Mutfakta bir musluk nasıl düzeltilir: Kendi ellerimizle mikser sızıntısı ve diğer arızaları ortadan kaldırıyoruz

Mutfakta, mikser banyoya göre çok daha aktiftir, bu yüzden çok daha sık gider. Nadir durumlarda, ortaya çıkan sorunun tek çözümü yeni bir cihaz alımı ve sıhhi tesisat teknisyeninin davet edilmesidir, gerisi bağımsız olarak ele alınabilir. Mutfaktaki karıştırıcıyı kendi ellerinizle tamir etmeye karar verdiğinizde, bir uzmanın hizmetlerinden tasarruf edecek ve önemli bir deneyim kazanacaksınız. Sadece kendimizi teori ve araçlarla donatmak gerekir.

Mutfakta mikser tamir - ne zaman ve neden gerekli

Aşağıdaki "belirtiler" gözlemlerseniz bir mutfak musluk onarım gerektirir:

 • Somunun alt kısmındaki somunun altından, çalışma düzenindeki mikserin kolundan (kaldıraçtan) veya vanalarından sızıntı.
 • Kol veya valfların doğru hareketi kırılır (sıkışma, kaydırma, istenilen konumda sabitlenmez, vb.).
 • Sistemde normal su basıncında, jet yeterince güçlü değildir.
 • Kapalı musluktan su damlar.

Lütfen dikkat: tespit edilen problem mümkün olduğunca çabuk çözülmelidir! Bu, mikserin ömrünü uzatacak ve kendinizi ve komşularınızı selden koruyacak, paradan, zamandan ve sinirlerden tasarruf sağlayacaktır.

Damlayan musluk

En çok sorun vincin sızıntısından kaynaklanır. Ve burada "düşman" ı sadece şahsen değil, aynı zamanda içeriden de bilmelisiniz. Bu cihaz karıştırıcılar hakkında.

Ana tip mutfak bataryalarının cihaz özellikleri

Termostatik ve temassız musluklar gibi lezzetler banyolar için iyidir. Mutfakta, güneşin altında bir yer için, daha pratik modeller mücadele ediyor - geleneksel iki valfli ve tek kollu modeller. Bunlar için ortak unsurlar şunlardır: vücut, emzik (bacalı), havalandırıcı, contalar. Gerisi önemli ölçüde farklıdır.

Cihaz dvuhventilnyh vinçler

Göze aşina olan iki valfli valfler oldukça basit bir şekilde düzenlenmiştir. Yapıyı çalıştırırken döndürdüğünüz volanın altında vinç kutusu gizli - kilitleme elemanı. Aşağıda resimlerde mutfak için böyle bir mikser bir cihazdır.

Iki valfli karıştırıcı

İki havalandırmalı bir karıştırıcıdaki otobüsler (bölüm)

Volanın birkaç dönüşünün suyun beslenmesi veya kapatılması için gerekli olduğu ürünlerde, sonsuz dişli kutuları monte edilir. Çalışmaları, dönme ve çeviri hareketine dayanmaktadır. Vanayı ne kadar çok söküyorsanız, aksın daha fazla olması sözde "eyer" den ayrılır. Bunun sonucu, suyun mikserin iç boşluğuna akması ve daha sonra ağzına (borulu) akmasıdır.

Solucan vinç

Karıştırıcı için solucan paletli vinç

Su beslemesinin sadece bir dönüşün yarısını yapmak için yeterli olduğu modellerde, seramik plakaları olan kutular monte edilir. Musluğu açarken, içindeki delikler uyuşur ve su musluğa girer.

Kafa parçaları

Seramik plakalı vinç aks kutuları

Vinç kutularının maliyeti yüksek değildir, her zaman sıhhi tesisat mağazalarında mevcuttur ve bunların değiştirilmesi son derece basittir.

Cihaz ve tek kollu karıştırıcı tipleri

Daha modern ve pratik, tek bir kontrol kafasına ve sıcaklık sapına (kola) sahip vinç modelidir. İçlerindeki suyun karıştırılması, üç delikli veya özel bir kartuşta içi boş bir top içinde gerçekleştirilir.

1

Küresel modellerde bulunan karıştırma elemanı, ikisi de girişleri olan üç adet açıklığa sahiptir - bu minyatür soğuk ve soğuk su kabına girmesi ve bir çıkış - suya belirtilen bir sıcaklıkta lavaboya verilmesi için.

Top Mikser

Küresel bir karıştırıcının cihazı

Topun kendisi iki "eyer" kauçuk üzerinde yer almaktadır. Bunlara göre yer değiştirmesi, manivelanın hareketi ile gerçekleştirilir ve başınızı, dökülen suyun sıcaklığını ayarlamanızı sağlar. Üstte, top bir sızdırmazlık bileziği ve bir kilit somunu ile sabitlenir.

Vinç topu modelinin cihazı

Mutfak musluk top modelinin şematik düzeni

Topun yerini alan kartuşla karıştırıcının prensibi benzerdir. Bu durumda, iç yapıları temelden farklıdır. Aynı üç işlevsel deliğin varlığında, ancak kartuşun içinde bir boşluk değil, ama sermetlerden yapılmış özel diskler. Birbirlerine göre yer değiştirmeleri ve dağıtım açıklıklarının üst üste binme derecesi nedeniyle, kol döndürüldüğünde, su beslemesi ayarlanır.

Seramik Kartuşlar

Değiştirilebilir seramik kartuşlar

Mutfakta bir musluk var - nasıl kendiniz tamir

Mutfak musluklarını onarmak için ihtiyacınız olacak:

 • keskin uçlu bıçak;
 • altıgen ve anahtar;
 • tornavida;
 • Yeni kartuş, vinç-bux, lastik conta vb. - hangi parçayı değiştireceğinize bağlıdır;
 • WD40, parçaların birbirine "takılı" olması halinde faydalı olan teknik bir aerosoldür. Bununla birlikte, bir tornavida üzerinde bir çekiçle geleneksel olarak dokunarak yapabilirsiniz, ancak miksere zarar verme riski çok yüksektir.

Ne olursa olsun belirledik musluk ne tür onarım önce su tedarik sistemini durdurmak ve lavabo veya ayrı kap kalıntıları içine boşaltın gerekir. Bunu yapmak için, musluğu açmanız yeterlidir. Ardından tasarım özelliklerini göz önünde bulundurarak tamir etmeye başlayabilirsiniz.

Altıgen anahtarı

Tek kollu karıştırıcıyı onarmak için bir allen anahtarına ihtiyacınız olacak

Tek kollu mutfak bataryası tamiri

Onarımın temel ilkeleri, eylem ve doğruluk dizisidir.

 1. Gövde üzerindeki dekoratif fişi kaldırmak ve çıkarmak için ince bir tornavida veya bıçak kullanın.
 2. Ortaya çıkan delikte, kolu ve ayarlama çubuğunu bağlayan bir vida göreceksiniz. Bir altıgen anahtarla sökün.
 3. Kolu gövdeden sökün ve dekoratif kapağı sökün. Eğer detaylar birbirine yapışmazsa, bu eller ile yapılabilir.
Muhafazayı musluğundan çıkarma

Dekoratif kapağın çıkarılması

 1. Altında bir kilitleme (sıkma) somun yer alacak. Bir anahtarla veya tornavida üzerinde bir çekiçle dokunarak dikkatlice sökün.
 2. Bilyalı karıştırıcıyı sökerseniz, somunun altından bir sızdırmazlık manşeti görürsünüz. Enkaz, deformasyon ve yırtılmalar için kontrol edin. Topu dışarı çekin. Yüzeyini inceleyin - pürüzsüz ve temiz olmalıdır. Contaları ve destek yaylarını sökmek gerekir - zayıf durumları musluğun sızmasına neden olabilir.
 3. Karıştırıcıyı bir kartuşla demonte ederseniz, çıkarın ve kapsamlı bir incelemeye tabi tutun.
 4. Başarısız olan parçayı değiştirin.
 5. Tapayı ters sırada birleştirin.

Bu önemli! Somunları çok sıkı bir şekilde sıkmayın, aksi takdirde sızdırmazlık dişlerinin deforme olmasına ve karıştırıcının arızalanmasına neden olabilir.

Kartuşu takma

Yeni bir kartuş takma

Ürünün ömrünü uzatmak ve sürtünme parçalarının düzgün çalışmasını sağlamak için özel bir silikon yağı kullanabilirsiniz.

Volanın çıkarılması

Bir karıştırıcı volanının çıkarılması

İki havalandırmalı bir karıştırıcının tamiri

Mutfağınızda iki valfli bir vinçiniz varsa ne olur? Hemen hemen hepsi aynı.

 • Valfin volanı üzerinde, dekoratif tapayı kaldırın ve çıkarın.
 • Bir tornavida kullanarak volanı sabitleyen vidayı sökün.
 • Volanı sökün. Bir vinç kayığı olmadan önce.
 • Saat yönünün tersine, sökün ve kontrol edin.
Vinç aksı kutusunun çıkarılması

Vinç aks kutusunun çıkarılması

 • Solucan tipi bir kutu ve contası hasarlıysa, ayrı olarak değiştirin - bir mağazada satın alın (bir kuruşa mal olur) veya kauçuktan uygun bir kalınlık kesin. Seramik diskli kitaplar tamamen değiştirilmiştir.
 • Tapayı ters sırada toplayın.
Vinç tamir kılavuzu

Mikser tamir çalışmalarının genel şeması

Her şey bir tasarımcı kadar basit ve hafiftir. Ama musluk sızıntısı mutfakta kullanırken karşılaşabileceğiniz tek sorun değildir.

Diğer mikser arızaları ve arıza önleme

Birçok şehirdeki suyun kalitesi, arzulanan şekilde çok fazla bırakır, bu nedenle zamanla, musluktaki havalandırıcılar kirlenebilir. İçeride, üzerinde katı birikintiler oluşur. Çok fazla hale geldiklerinde, suyun basıncı ve kalitesi önemli ölçüde bozulur. Sorunun çözümü, havalandırıcının değiştirilmesidir. İdeal olarak, bir anahtarla kolayca sökülebilir, ancak sıkışmış bir parça için bir WD40'a veya bir çekiçle vurmaya ihtiyacınız vardır.

Bu önemli! Tüm işleri dikkatli bir şekilde yapın, aksi takdirde mikser tamamen değiştirilmelidir.

Vinç akıyor ve inceleme sürecinde bir çatlak buldun mu? O zaman yeni bir ürüne gitme zamanı. Kısa bir süre için silikon dolgu macunu bir yardımcı olabilir.

Mikserin servis ömrünü uzatmak için, bir su filtresi takarsanız ve cihazı çok sıkı bir şekilde bükmeden ve kolu keskin bir şekilde hareket ettirmeden ve duruncaya kadar dikkatlice kullanın.

Video: seramik kollu tek kollu karıştırıcının onarımı

Şimdi musluk mutfakta damlıyorsa ne yapacağını biliyorsunuz. Çoğu durumda, düşünülen onarım şemaları, banyolardaki armatürlerin bozulmasının giderilmesi için de uygundur. Bu aile bütçesinin iyi bir tasarrufu. Ancak yeteneklerinize güvenmiyorsanız veya zamanınız yoksa, yetkili bir tesisatçı tüm işleri birkaç dakika içinde gerçekleştirecektir.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

71 + = 80

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map