Jak vybrat správné místo a kde umístit kuchyňský kout se stolem a židlemi

Jak vybrat správné místo a kde umístit kuchyňský kout se stolem a židlemi

Pokud neplánujete oddělat jídelnu z kuchyně, musíte se postarat o výběr nejpohodlnějšího, krásnějšího a ergonomického nábytku. Existuje mnoho možností, ale jedním z nejvíce praktických řešení je kuchyňský kout s stolem a židlemi. Umožňuje zonatování místnosti, pohodlné ubytování pro všechny členy rodiny, racionální používání jednoho z rohů kuchyně a příjemnější vzhled. Vaším úkolem je správně vybrat roh a správně ho zadat do vnitřku místnosti.

Dokončení a designové prvky kuchyňských rohových prvků

Tradiční kuchyňský kout se skládá z malého rohu se sedadly, jídelním stolem a několika židlemi.

kuchyňský kout

Praktické řešení striktně a stručně

Dávejte pozor! Jedná se o dostupnost dalších míst k rozlišování rohu od jídelní skupiny, skládající se pouze ze stolu a židlí.

Možnosti této sady nábytku jsou obrovské. Jeho funkčnost, praktičnost přímo závisí na konstrukčních vlastnostech jednotlivých kusů nábytku.

sedící sekci

Rohová část pro sedění – řešení

Rohová část se sedadly je nejvýznamnějším a významným prvkem kuchyňského koutu. Může mít nejen různé velikosti a tvary, ale i stupeň funkčnosti, pohodlí.

Mezi nejoblíbenější možnosti patří:

 • Měkký roh (pohovka). Má zvláštní komfort, estetický vzhled. Přidá interiér útulnosti. Bude to bohoslužba pro ty, kteří spojují jídelnu s odpočíváním.
 • Sekce s pevným rámem a čalouněním. Při výrobě rohu na objednávku si můžete vybrat textilní látku, která je k dispozici v kuchyni.
 • Rohová lavice. Má tvrdý povrch, vypadá velmi lakonicky, ale ušetří spoustu prostoru v kuchyni. Dodatečné pohodlí lze vytvořit, pokud používáte speciální polštáře k sezení.
kuchyň s měkkou pohovkou

Rohový kuchyňský kout s měkkou pohovkou

stolní sekce

Pevná rohová lavice

nábytek

Kožený nábytek s koženým čalouněním

Úhlové úseky mohou být pravé a levé, univerzální. Určete, která možnost je před vámi, poměrně snadno. Postavte se na gauči nebo lavičku a podívejte se, která ruka od vás bude umístěna jeho nejdelší část. Univerzální modely mají dvě identické velikosti.

To je důležité! Pokud výrobce předpokládá možnost přeskupení nábytkových modulů, není tento problém zásadní. V opačném případě, poté, co jste udělali chybu, nemůžete vyjít do kitu ve vybraném rohu kuchyně.

úhlový harangour

Rohová část vlevo

Pod sedadly, které potřebují pouze zvednout, často skryté prostorné krabice. Dalším způsobem, jak vytvořit další úložný prostor, je vložení zásuvek pod sedadla. Je-li k dispozici, můžete uvolnit jednu nebo dokonce dvě kuchyňské skříně. Toto řešení je obzvláště důležité pro malé místnosti, ale designy se skladovacími krabicemi vypadají poněkud těžší než výrobky bez nich.

Kromě toho lze použít malý prostor mezi dvěma částmi rohového prvku. Obvykle existují regály nebo dokonce mini-stůl, stacionární nebo pull-out.

hh7
hh8
hh9

Zvláštní pozornost je třeba věnovat kuchyňským koutům s lůžkem.

Rohová část s lůžkem

Rohová pohovka nebo lavička se mohou stát doplňkovou postelí. Skvělá volba pro velkou nebo prostě pohostinnou rodinu. U takových výrobků se obvykle používá skládací mechanismus:

 • Dolphin. Perfektní řešení pro časté používání. Jedná se o jednoduchost, spolehlivost a schopnost nahrazovat funkční části. Spací prostor se skládá ze sedla rohového úseku a skrytého dílu skrytého pod ním. Má hladký a pohodlný povrch, kompaktní rozměry.
 • “Francouzské véčko.” Je vhodnější více pro neočekávané situace než pro běžné použití. Spací prostor se skládá ze tří posuvných sekcí, které jsou skryty v rámu pohovky. Chcete-li je vytáhnout, musíte odstranit měkké sedačky a potom vytáhnout speciální kliku. Praxe ukazuje, že to není nejvhodnější způsob, jak položit kotviště.
rohová sada

Rohová část s mechanismem rozložení “delfínů”

Princip mechanismu “francouzského válečku”

Rohová část se spací částí je praktickou možností pro všechny příležitosti. Ale nezapomeňte, že tento nábytek bude vyžadovat další volné místo, a to nejen v sestavené podobě. Budete mít možnost pravidelně přemísťovat stůl a židle rozkládat pohovku, při zachování možnosti relativně volného pohybu v kuchyni?

spací roh

Rohová část s lůžkem

Jídelní stůl a židle

Stůl je obvykle držen v jednom stylu se základnou rohového úseku a židle. Pokud se však zaměřujete na tento nábytek stejně jako na sedadlech, věnujte pozornost řadě bodů.

 1. Do jídelního prostoru se může rychle přeměnit na útulné místo odpočinku, doporučuje se upřednostňovat skladací stoly. Tabulka, další sekce a panely – spousta možností.
 2. Pro pohodlný pobyt u stolu vyberte produkt na jedné noze. To platí zejména v případě nedostatku volného prostoru v kuchyni.
 3. Věnujte zvláštní pozornost tvaru stolu. To může být libovolné, ale pokud je roh kompaktní, dáváte přednost stolnímu panelu se zaoblenými tvary.
stůl

Stůl s jednou nohou usnadňuje umístění po něm

kuchyňský nábytek

Sada kuchyňského nábytku s úsporným tabulem

stůl

Ergonomický a bezpečný oválný stůl

Pokud jde o židle, klasická řešení zajišťují jejich úplnou shodu se stůl a rohovou částí založenou na výrobních materiálech a odpovídajícím způsobem na texturu a barevném řešení. Návrhářům se doporučuje zakoupit takové rohy pro malé místnosti. Jejich celistvost a úplnost kompozice bude hrát ve vašich rukou při zdobení interiéru.

kuchyňský kout

Všechny položky kuchyňského rohu jsou vyrobeny ve stejném stylu ze stejných materiálů

Modernější a originální sady umožňují výrazný rozdíl mezi židlemi od ostatních kusů nábytku. Ale i v tomto případě zůstává celková stylistická orientace rohu nutně i nadále. Zvláště důležité jsou “duety” z kovu a skla, dřeva a kovu, plastů a laminovaných MDF, dřevotřískových desek. Barevné řešení může být zcela originální.

roh

Rozmanitost materiálů v jednom kuchyňském koutu

Dávejte pozor! Návrhářům se doporučuje opustit židle s tradičními zády ve prospěch stolů a pouftů, pokud má vařič malou plochu. Takové opatření ušetří prostor a usnadní pohyb kolem kuchyně.

kuchyňský kout

Kompaktní kuchyňský kout s židlemi místo židlí

Jak vybrat kuchyňský kout – pozornost na tvar a velikost

Designové prvky – nejsou jediným kritériem pro výběr kuchyňského koutu. Je také důležité věnovat pozornost jeho velikosti, tvaru a materiálům výroby.

Rozměry nábytku – standardní a individuální řešení

Nábytek by měl odpovídat rozměrům místnosti a být pohodlný. Proto je tak důležité věnovat pozornost jeho dimenzím.

Zvláštní význam při výběru úhlu jsou jeho následující parametry (v závorkách jsou jejich průměrné hodnoty):

 • Výška se zadní částí lavice, pohovky nebo židle (0,8-1 m).
 • Výška sedadla (0,4-0,5 m). Během jídla by měly nohy stát na podlaze, spíše než viset ve vzduchu nebo podpírat na desce.
 • Šířka sedadel (0,5-0,7 m). Čím více je tato hodnota, tím obtížnější bude, aby sedící dosáhlo stolu.
 • Délka sedadel (0,9-2 m). Pokud jste si koupili část s lůžkem, délka jeho odpovídající části by neměla být menší než 1,7 m.

Dávejte pozor! Rohovou část můžete opustit vysokou zádou, pokud je roh stěnou. Další možností je lakonická lavice se samostatným opěradlem upevněným na stěně, která umožní zachovat estetický vzhled zdobení stěny. Taková řešení vybíjejí interiér, což zjednodušuje jeho vizuální přístup.

kuchyně

Lavička s opěradlem upevněným ke zdi

kuchyňská sada

Sekce sedadla bez opěradla

nábytek

Bez opěradla může být jedna ze sekcí

Jak správně korelovat velikost nábytku s plochou kuchyně? Postupujte podle následujícího pravidla: kolem jídelního stolu by měl být volný prostor 70-80 cm, abyste mohli snadno přesunout židle a sedět u stolu. Rovněž je nutné udržovat vzdálenost mezi kuchyňským koutem a jiným nábytkem. Obvykle je to 80-90 cm.

To je důležité! Chcete-li usnadnit proces ubytování domácností nebo hosty u stolu může být, pokud dáváte přednost rohové části bez područek.

Standardní rozměrová řešení jsou hotové kuchyňské rohy. Můžete si vybrat salon nebo uložit a okamžitě si je vzít domů. Nenašli jste správnou volbu nebo kuchyně má nestandardní rozložení? Pak má smysl objednat roh podle jednotlivých velikostí. To maximalizuje využití prostoru, ale výsledek bude muset počkat.

kuchyně

Kompletní řešení vám ušetří spoustu času při nákupu

Formy kuchyňského koutu

Geometrie a prostor kuchyně diktují výběr tvaru nábytku. To může být ve tvaru písmene U, ve tvaru písmene L nebo zaoblené.

Kuchyňský roh ve tvaru písmene U má sekci pro uložení odpovídajícího tvaru. Tato volba je ideálním řešením pro prostorný pokoj. Velká pohovka umožňuje snadno umístit u stolu 6-7 osob. Tuto částku můžete zvýšit přidáním 2-3 židlí. Pokud máte v kuchyni prostorné výklenky, zahřátý balkon nebo zátokové okno, můžete tam umístit sadu nábytku, oddělovat další jídelnu s lanovými nebo látkovými závěsy, obrazovku.

model s lavičkou

Moderní model s lavičkou ve tvaru “P”

jídelní kout

Kompaktní, ale prostorná jídelní část v odlehlém rohu

Dávejte pozor! Nejvhodnější forma stolu pro takovou pohovku bude pravoúhlý. V extrémních případech – oválné.

L-tvarovaný roh – nejčastější volba, vhodná pro většinu kuchyní, včetně nejmenších. Délka sedadla může být až 0,9 m.

hh25
hh26
hh27

Zaoblené rohy jsou také instalovány v rozích, ale pouze v těch, které jsou více než 90 stupňů. Toto řešení umožňuje vizuální přizpůsobení místnosti a poskytuje hladký tvar. To platí zejména pro interiér v secesním stylu. Pokud jsou úhly rovné, ale musíte je zaokrouhlit, můžete zvolit rohový úsek tak, aby jeho vnější obvod byl obdélníkový nebo čtvercový a vnitřní je okrouhlá.

rohová část

Rohová část s kulatým vnitřním obvodem

polokruhová lavička

Neočekávané rozhodnutí – polokruhová lavice je rozdělena na dvě části

Výroba materiálů a čalounění – různé řešení

Pod materiály vyrábějícími kuchyňské rohy je třeba pochopit, co je zhotoveno: rám rohové části, židle nebo stoličky; tabulka; kryt sedáku. Důležité je také vzít v úvahu kvalitu použitého plniva, pokud mají nábytek čalounění.

nábytek

Kvalita použitých materiálů určuje životnost nábytku

Materiály pro kostry nábytku

Pokud jde o základní materiál kuchyňských rohů, je to nejčastěji:

 • Masivní dřevo. Nejdražší, ale trvanlivá možnost. Pro kuchyňský nábytek použijte dřevo, odolné proti vlhkosti a změnám teploty. Životnost těchto výrobků může být řádně věnována 20 let.
 • Laminovaný MDF nebo dřevotříska. Rozpočet a nejběžnější možnost. Životnost úhlu závisí přímo na kvalitě použití husté PVC fólie a tuhosti podkladu, ale zřídka překračuje 6-7 let. Společné problémy, které se objevují po několika letech provozu, jsou uvolnění spojovacích prostředků, olupování dekorativního povlaku, vrčení.
 • Kov. Používá se k vytvoření nohou kuchyňského stolu, rám židle. Pro ochranu před vlhkostí je ošetřen speciálními látkami. Chromovaný nebo lakovaný kov vám umožní úspěšně nasadit kuchyňský kout do téměř každého interiéru.
 • Plastové. To obvykle dělá židle pro rohy v moderním stylu. Různé barevné řešení a tvary, snadnost hotových výrobků, odolnost proti vlhkosti a odolnost – to jsou ctnosti plastových židlí. Mezi nevýhody patří relativní křehkost.
roh z masivního dřeva

Kuchyňský kout z masivního dřeva

židle

Použití kovu pro výrobu rámu židlí

Ve většině prezentovaných nábytkových sestav se kombinuje několik druhů materiálů, takže je nutné věnovat pozornost každému z nich.

Čalounické materiály – požadavky na ně a typy

Čalounické materiály pro kuchyňský nábytek by měly být charakterizovány: vysokou pevností, hustotou; odolnost proti otěru, vystavení slunečnímu záření, protahování a smrštění; odolnost proti vlhkosti a ohni; propustnost vzduchu. Právě tyto materiály prodlužují životnost kuchyňského koutu a umožňují si zachovat estetický vzhled po mnoho let.

nábytek

Vyberte správnou látku

Čalounické materiály mohou být:

 • Přírodní tkaniny. Obsahují převládající počet přírodních vláken z vlny, plátna, bavlny atd. Takové čalounění je hypoalergenní a prostupné pro vzduch. Současně má nízkou odolnost proti opotřebení, vysokou míru rozdrcení a smrštění. Takový nábytek nebude trvat dlouho v kuchyni.
 • Syntetické tkaniny. To je lavsan, akryl, polyester. Mají nízkou míru vzduchové propustnosti (“dýchat”) a jsou schopni akumulovat elektřinu. Tento čalounický materiál je však charakterizován stálostí barev, snadnou údržbou, plasticitou a odolností proti opotřebení. Syntetické tkaniny se nebojí vlhkosti a světla a vysokokvalitní akrylát odolává i působení slabých kyselin.
 • Smíšené tkaniny. Nejčastěji se používají pro čalounění nábytku. Skládají se z přírodních a syntetických vláken a půjčují si nejlepší výkon obou. Například velour má obvykle složení: bavlna, polyester, viskóza.
 • Kůže. Nábytek vám dává luxusní vzhled a dovolí vám prokázat prosperitu v domě, stav jeho majitele. Má vysoké hygienické vlastnosti, odolnost proti otěru a snadnou údržbu. Zároveň má nízkou odolnost proti poškrábání, slunečnímu záření a změnám teploty.
matování

Vzorky potahové látky – rohož

V závislosti na výrobní technologii můžeme rozlišit následující druhy čalounických tkanin používaných k výrobě kuchyňských rohů: hejno, boucle, jacquard, ženilka, tapiserie.

hejno

Stádo nábytku je praktickým analógem nevhodného čalounění sametu

vzor

Na gobelínu je vzorek tvořen propletením četných nití

ženilka

Ženilka je demokratická cena s dobrým výkonem

Typy nábytku

V jednom kusu nábytku lze použít několik druhů plniva, proto se vždy snažte o podrobnější konzultaci s prodávajícím.

Všechny výplně čalouněného nábytku jsou rozděleny na pružinu a měkké. Pružné bloky se vyznačují trvanlivostí, schopností odolat vysokým nákladům, vysokému stupni elasticity a tím i odolnosti vůči deformacím. Pružinová jednotka je připevněna k nábytkovému rámu a je pokrytá měkkým materiálem (pěnová pryž, plst, atd.).

pružinový blok

“Jarní koláčový koláč” pro pohovku

Mezi měkké plniva patří: sintepon, polyuretanová pěna, sintepuh, holofayber, durafil, latex. Všechny jsou charakterizovány dobrými tepelně úspornými vlastnostmi, nízkými zbytkovými deformacemi, sypkými, hypoalergenními, pružnými.

Zvláštní ukazatele se však značně liší, takže sintepon, sintepuh a polyuretanová pěna se obvykle používají při výrobě nábytku s nízkým a středním cenovým segmentem. Jsou vynikající v provedení s durafil a holofayber. Ale při výrobě luxusního nábytku se používá přírodní latex.

latexové sporáky

Latexové desky pro plnění čalouněného nábytku

Kde položit kuchyňský kout

Pokud máte malou kuchyni, nemáte mnoho možností. Typicky je v tomto případě nábytek umístěn v rohu naproti oblasti vaření.

kuchyně

V prostorném pokoji můžete poskytnout několik míst na jídlo

To je důležité! Pro bezpečnost a bezpečnost estetického vzhledu nábytku se nedoporučuje umístit ho v blízkosti ohřívačů, plynových nebo elektrických sporáků nebo umyvadla.

V prostorné kuchyni si můžete představit, ale zde je tradiční řešení – umístění rohu u okna. Jídlo, které lze kombinovat se studiem scenérie mimo okno, je dobrým způsobem, jak relaxovat a uvolnit.

hh41
hh42
hh43

V apartmánech-studiích nebo soukromých domech, kde se kuchyně postupně mění v obývací pokoj, se často nacházejí bobová okna. Ubytování v zámeckém okně umožní organizovat nejen originální místo pro jídlo, ale i rekreační areál.

hh44
hh45
hh46

Neexistuje žádný nedostatek v metrech čtverečních? Pak položte nábytek uprostřed kuchyně. Zadní část pohovky se dokonale vyrovná s funkcí zónování místnosti a odděluje pracovní prostor od jídelny. Zvláště důležité je řešení pro ostrovní uspořádání kuchyně. V tomto případě může být roh téměř vyrovnaný s “ostrovem”, ale zároveň nezapomínejte na zachování čistoty a bezpečnosti nábytku.

Pokud schodiště vede z kuchyně nebo kuchyně-jídelny, pak úhel tvořený tím a zeď mohou být použity k umístění kuchyňského koutu.

Video: hromada nápadů na inspiraci

Správně vybraný a umístěný kuchyňský kout bude skutečnou dekorací vaší kuchyně, bez ohledu na styl interiéru a oblasti. Určitě s jeho vzhled útulné rodinné večery nebo přátelské setkání ve vašem domě bude více!

decor

Leave a comment